Çözüldü MacBook Pro Bootcamp'te Iris Pro GPU görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mudymug

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition, İntel Core İ5-13600K, 32 GB 4x8 3200 MHz DDR4 RAM, MSI PRO B660-A DDR4, 500 GB + 1 TB M.2 SSD
Merhaba. MacBook Pro Mid 2014 15" cihazım var. Bootcamp ile Windows 10 kurdum fakat cihazdaki Iris Pro grafik birimi Windows'ta hiçbir şekilde gözükmüyor. Windows görmediği için herhangi bir driver da kuramıyorum. Harici ekran kartı olan 750M gözüküyor ama dahili olan Iris Pro gözükmüyor. macOS'a geri döndüğümde görebiliyorum. Sizce sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Teşekkürler. Bu şekilde çözemedim ama alternatif olarak daha kolay bir çözüm yolu buldum. rEFInd adlı önyükleyici programın içine bu kandırma metodu yerleşik olarak eklenmiş. Mac üzerinden kurup Config dosyası içinden spoof_os_version kodunun başındaki # işaretini kaldırıp Windows'u tekrar açtığımda bu sorun otomatik çözülmüş oldu. İşine yararsa ekleyebilirsin yapamayanlar da yararlanmış olur.
Macbook modeliniz ne? Hangi işlemciyi kullanıyorsunuz? Intel'in sitesindeki driver alanından işlemci modelini yazarak dahili GPU sürücüsünü kurabilirsiniz. Kurunca görünmesi gerek.

Artı -2 Eksi
MacBook modeliniz ne? Hangi işlemciyi kullanıyorsunuz? Intel'in sitesindeki driver alanından işlemci modelini yazarak dahili GPU sürücüsünü kurabilirsiniz. Kurunca görünmesi gerek.

MacBook Pro 15" mid 2014. işlemci de i7-4870HQ. Windows görmediği için driver kurmaya çalıştığımda donanım uygun değil diye hata alıyorum.

Varsayılan olarak eGPU veya dGPU mevcut olduğunda ve macOS dışında bir işletim sistemine önyükleme yapıyorsanız Apple'ın üretici yazılımı (Firmware) iGPU'yu kapatır.

Windows açılışı sırasında iGPU'yu etkinleştirmek için macOS açılışını taklit etmek gerekiyor. Bunun için de bir araç yazılmış durumda.

Eğer cihazınızda macOS 10.15 veya sonraki bir sürüm varsa aşağıdaki sürümü kullanacaksınız:

Öte yandan T2 çipli Mac'lerde her zaman başarılı bir şekilde yüklenmediğini de belirtmekte fayda var.

Bu sorunu çözmek için, 0xbb'nin apple_set_os.efi'sini kullanarak EFI Shell'in yardımıyla bir geçici çözüm oluşturulmuş:

Kod:
echo -off
fs0:
stall 1000000
\EFI\Boot\apple_set_os.efi
if not %lasterror% == 0 then
reset -w
endif
\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi

Bu komut apple_set_os.efi başarıyla yüklenene kadar sistemi tekrar tekrar yeniden başlatır.

Tabii ki olay bu kadar basit değil. Burada kapsamlı bir rehber mevcut. Yakında tercüme edip Sosyal'de de paylaşacağız.

Türkçe rehber hazır: Rehber: MacBook Bootcamp'te iGPU Etkinleştirme

Son düzenleme:
Varsayılan olarak eGPU veya dGPU mevcut olduğunda ve macOS dışında bir işletim sistemine önyükleme yapıyorsanız Apple'ın üretici yazılımı (Firmware) IGPU'yu kapatır.

Windows açılışı sırasında IGPU'yu etkinleştirmek için macOS açılışını taklit etmek gerekiyor. Bunun için de bir araç yazılmış durumda.

Eğer cihazınızda macOS 10.15 veya sonraki bir sürüm varsa aşağıdaki sürümü kullanacaksınız:

Öte yandan T2 çipli Mac'lerde her zaman başarılı bir şekilde yüklenmediğini de belirtmekte fayda var.

Bu sorunu çözmek için, 0xbb'nin apple_set_os.efi'sini kullanarak EFI Shell'in yardımıyla bir geçici çözüm oluşturulmuş:

Kod:
echo -off
fs0:
stall 1000000.
\EFI\Boot\apple_set_os.efi
if not %lasterror% == 0 then.
reset -w
endif.
\EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi

Bu komut apple_set_os.efi başarıyla yüklenene kadar sistemi tekrar tekrar yeniden başlatır.

Tabii ki olay bu kadar basit değil. Burada kapsamlı bir rehber mevcut. Yakında tercüme edip Sosyal'de de paylaşacağız.

Çok karmaşık geldi tam olarak nasıl yapacağız acaba?

Teşekkürler. Bu şekilde çözemedim ama alternatif olarak daha kolay bir çözüm yolu buldum. rEFInd adlı önyükleyici programın içine bu kandırma metodu yerleşik olarak eklenmiş. Mac üzerinden kurup Config dosyası içinden spoof_os_version kodunun başındaki # işaretini kaldırıp Windows'u tekrar açtığımda bu sorun otomatik çözülmüş oldu. İşine yararsa ekleyebilirsin yapamayanlar da yararlanmış olur.

Çözüm
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı