MacBook Pro i5 2020 16 GB RAM modeli hâlâ alınır mı?

Hilmi Çoban

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Bütçeme göre 3 tane MacBook Pro modeli var. Hepsini de ikinci el alabilirim sadece. M1 işlemcili MacBook Air 8 GB RAM- 2020 MacBook Pro i5 işlemci 16 GB RAM- 2019 MacBook Pro i5 işlemci 16 GB RAM modeli. Bu üç model arasından hangisini almamı tavsiye edersiniz? Sadece fotoğraf ve video düzenleme için kullanacağım. Adobe Photoshop 2022 - Lightroom 2022 ve DaVinci Resolve kullanılacak.

4K video edit yapmayacasaniz M1 MacBook Air. 8gb ram 4K doku dosyalarında sıkıntı çıkarabilir. Kesin çıkarır diye bişey yok eğer çok fazla 4K video ile yuklenirseniz sisteme o zaman çıkarır. Photoshop için kesinlikle M1 alınmalı çünkü Neural Engine, Intel işlemcilere göre çok daha iyi iş çıkarıyor. Nerden baksanız M1 MacBook Air üstün bir cihaz.

4K video edit yapmayacasaniz M1 MacBook Air. 8gb ram 4K doku dosyalarında sıkıntı çıkarabilir. Kesin çıkarır diye bişey yok eğer çok fazla 4K video ile yuklenirseniz sisteme o zaman çıkarır. Photoshop için kesinlikle M1 alınmalı çünkü Neural Engine, Intel işlemcilere göre çok daha iyi iş çıkarıyor. Nerden baksanız M1 MacBook Air üstün bir cihaz.
Kesinlikle katılıyorum. Yaklaşık 2 hafta önce elime MacBook Air M1 16 GB modelini aldım. Bu versiyonunu alabiliyorsanız bence işinizi çok rahat görücektir.

Fiyatları ne kadar detaylı yazarsanız yardım edebilirim size.

Hepsi çok temiz cihazlar. 2019 MacBook Pro i5 ve 16 GB RAM var fiyat 10.500 lira.

2020 MacBook Pro i5 ve 16 GB RAM var fiyat 13.500 lira.

M1 MacBook Air 8 GB RAM var fiyatı 12.500 lira.
4K video edit yapmayacasaniz M1 MacBook Air. 8 GB RAM 4K doku dosyalarında sıkıntı çıkarabilir. Kesin çıkarır diye bir şey yok eğer çok fazla 4K video ile yuklenirseniz sisteme o zaman çıkarır. Photoshop için kesinlikle M1 alınmalı çünkü neural Engine, Intel işlemcilere göre çok daha iyi iş çıkarıyor. Nereden baksanız M1 MacBook Air üstün bir cihaz.

Yoğun bir şekilde ağırlıklı olarak 26MP fotoğraf düzenlenecek ve 4K 60FPS ve 4K 30FPS video editleme işi yapılacak. Almışken 4-5 sene beni götürmesini istiyorum açıkçası. Akıcı kasmadan donmadan işlerimi halletmesi çok önemli. Şu anda Ryzen 5 5600u işlemci 8 GB RAM olan laptop kullanıyorum.
Kesinlikle katılıyorum. Yaklaşık 2 hafta önce elime MacBook Air M1 16 GB modelini aldım. Bu versiyonunu alabiliyorsanız bence işinizi çok rahat görecektir.

Maalesef hocam bütçemi çok çok üstünde fazla aşıyor beni. En fazla yazdığım 3 model arasından ikinci el olarak alabilirim. Siz yazdığım 3 model arasından hangisini diyorsunuz?
16 GB RAM'li i5 versiyonunu almanızdan yanayım. M1 çok güçlü fakat 1-2 sene sonra 8 GB RAM aldığınıza pişman olabilirsiniz.

Benim işimi rahat yaptıracaksa donma kasma takılma yapmayacaksa hangisi iyiyse onu alırım yani. RAM olayı benim de aklımı karıştırdı.

Internette her cihaz için benchmark testleri ve 4K video edit testi gibi bir çok testin yapıldığı videolar var bolca. Her cihazi ayri ayri araştırın. Review videolarını izleyin. Hangisi sizin için önemi olan alanlarda daha iyi performans veriyorsa onu alın. Halen M1 MacBook Air'in üzmeyeceği kanısındayım. 4-5 yıl sonra sıkıntı çıkarmaya başlarsa rahatça elden çıkarabilirsiniz. MacBook'lar değerini kolay kolay kaybetmeyen cihazlar. 2012 ve üstü modeller ikinci el piyasasında halen peynir ekmek gibi alınıp satılıyor.

Bu arada 2020 i5 işlemcili MacBook Pro almaktansa elinizdeki laptopun RAM'i eğer yükseliyorsa 16 GB'a yükseltin. 5600u da harika işlemcidir ben sizin yerinizde olsam dediğim gibi yapardım. 8 GB RAM'li MacBook Air'i M1 bile olsa 4-5 sene kullanma imkanınız yok hele hele işin içinde 4K video editleme varsa.

Bu arada 2020 i5 işlemcili MacBook Pro almaktansa elinizdeki laptopun RAM'i eğer yükseliyorsa 16 GB'a yükseltin. 5600u da harika işlemcidir ben sizin yerinizde olsam dediğim gibi yapardım. 8 GB RAM'li MacBook Air'i M1 bile olsa 4-5 sene kullanma imkanınız yok hele hele işin içinde 4K video editleme varsa.

Elimdeki laptop özelliklerini değiştiremiyoruz. Anakarta lehimli geliyor. 8 GB RAM var yükseltilmiyor. Yoksa RAM almak isterdim ama olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı