MacBook Pro M1 pili %80'de beklemeye aldı

kerem2018

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. 2 aydır MacBook Pro M1 kullanıyorum. 2 gün öncesine kadar her şey normaldi ancak; dün cihazın bataryayı %80'de beklemeye aldığını fark ettim.

Normalde ben 20 günde veya ayda bir pili %35'lere düşürüp şarj ediyorum. Cihazın %80 de beklemeye alması normal mi? Bir ayar yapmam gerekir mi? Pili %80 de beklemeye alması iyi midir, yoksa müdahale gerekir mi?

Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pil seviyesinin %80 üzerinde kalması ömrünü azaltır. Optimum Li-po pil aralığı %20 ila %80 değerleri arasındadır.
Bilgisayarın bunu yapması iyidir. Pil ömrünü uzatır.

Bu durumdayken prize takılı şekilde bilgisayarı kullanabilirsin. Pili kullanmadan kullanmak da ömrü uzatır.

Kapatmak istiyorsan yardımcı olabilirim ama böyle olması daha iyidir. İyileştirilmiş Pil ayarını kapatarak %100'e kadar şarj olmasını sağlayabilirsin ama tavsiye etmem.

Pil seviyesinin %80 üzerinde kalması ömrünü azaltır. Optimum li-po pil aralığı %20 ila %80 değerleri arasındadır.
Bilgisayarın bunu yapması iyidir. Pil ömrünü uzatır.

Bu durumdayken prize takılı şekilde bilgisayarı kullanabilirsin. Pili kullanmadan kullanmak da ömrü uzatır.

Kapatmak istiyorsan yardımcı olabilirim ama böyle olması daha iyidir. İyileştirilmiş pil ayarını kapatarak %100'e kadar şarj olmasını sağlayabilirsin ama tavsiye etmem.

Teşekkür ederim hocam. Apple teknik destek ile görüştüm, sizin söylediklerinizin aynısını söyledi. Böylesi pil için daha sağlıklı olacak gibi görünüyor. Tekrar teşekkürler.

Bilgisayarınızı evde kullanıyorsanız şarjda kullanmanızı tavsiye ederim, iyileştirilmiş pil seçeneği sizin kullanımınıza göre en uygun ayarı kendisi uyguluyor, genel kullanım saatlerinize göre kendisi şarjı durdurup tekrar başlatıyor. Eğer pilinizi %100 şarj etmek istiyorsanız ekteki görselde bulunan 'Şimdi şarj et' butonuna basarak pilinizi %100 şarj edebilirsiniz.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2022-08-17 23.25.27.png
    Ekran Resmi 2022-08-17 23.25.27.png
    152,8 KB · Görüntüleme: 33

Yeni konular

Geri
Yukarı