MacBook ürünleri pahalı olmasına rağmen neden satılıyor?

Xcode haricinde Mac'e özel vazgeçilmez bir yazılım yok aslında. Apple geliştiricileri hariç Mac alma gibi zorunluluk yok. Belki sahnede sorun yaşamamak için müzisyenler de tercih edebilir Ableton Live vs. için. Grafik tasarımcılara, Video kurgucularına vs. bariz bir avantaj sağlayacak senaryo olduğunu sanmıyorum. Ekran kalitesi belki. Web geliştiriciliği için de macOS ideal işletim sistemi değil. Docker native çalışmıyor. Linux her türlü daha uygun. Özellikle backend geliştiricileri için. Docker bir kenara M1'lerin arm tabanlı olması bazı pip ve npm paketleri için bile zorluk çıkarıyor. Durduk yere başınıza iş almış oluyorsunuz. Meraklısı için sorun değil tabi ama linux'ün bile yapılandırması daha kolay olacaksa ne avantajı kaldı ki mac'in.

Şu an PC/Mac ayrıımında Mac'in en büyük avantajı M serisi çipler. PC tarafında bu güç tüketimine bu performansı veren çipler yok. Bariz bir donanımsal üstünlük söz konusu. Bugün için böyle bir avantaj var ama Apple'ın pahalı olduğu halde satması yeni bir şey değil. Intel zamanı da böyleydi.

Daha korkunç olanı M serisi çipler sayesinde Apple'ın deli bir maliyet avantajı var. Ortalama bir PC Laptop üreticisi lisansa ayrı Intel'e ayrı NVIDIA'ya ayrı para veriyor. Apple bunların hepsini kendi hallediyor. Yine de pahalı satıyor. Bu kadar kar ile de rahat rahat maliyeti neyse üstlenip müşteri memnuniyetine bütçe ayırabiliyor. Bu da Apple lehine işleyen bir bedava reklam döngüsü oluşmasını sağlıyor.

Macbook’un muadili Dell XPS, Thinkpad, LG Gram gibi modeller ve onların fiyatları Macbook seviyelerinde, hatta bazısı daha bile pahalı. Sert plastik kasalı, pil ömrü 4 saatten ibaret, ekran parlaklığı 250 nit olan modeller değil Macbook’un muadili, Apple’a göre çok daha ucuz dedikleriniz onlar işte.

MacBook Air'lar fiyatına göre en kaliteli laptop DS ondan neden olacak Apple daha yüksek fiyata satabilirdi ama bizim işimize geldi evinizde Windows PC varsa işiniz rahat çalışmayan şeyleri screen sharing ile kullanırsınız.

Pazarlama ve kalitenin mükemmel uyumu eşittir Apple ürünleri. Macbook ilk önce görsel olarak birçok insanı cezbeden bir güzelliğe sahip, Apple ayrıca ürününün arkasında durduğu için insanları kendine çekiyor. Alıp senelerce arkanıza bakmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• macbook-air-midnight-gallery2-20220606_GEO_US.jpg
    macbook-air-midnight-gallery2-20220606_GEO_US.jpg
    119,5 KB · Görüntüleme: 23
Windows laptoplara göre çok pahalı. O paraya çok iyi laptop alınır ki amaç sadece iş ise bile aynı fiyata çok iyi iş laptopları varken Mac nasıl çok satılıyor?

MacBook'lar. Direk iş için yapılmış cihazlardır ve kullandığı işletim sistemide öyle tam olarak işe adapte olduğundan tercih edilendir.

Boya kalitesi berbat, kolayca leke bırakıp çizilebilen ekran, kasa... Neden bunları kimse konuşmuyor? Herkes cihazları övmüş de övmüş. Tamam ben de bayılıyorum MacBook'a, yalnız Apple forumlarda alüminyum kaplamanın ne kadar berbat olduğu ile yorumlar dolu. Apple zaten kozmetik hataları umursamıyor bile. Hadi diyelim bir de ekranı su ile temizlemek gibi bir hata yaptın, al başına belayı. Kimyager miyim ben, izopropil alkol bulacağım ve onu suyla incelteceğim, ekranı sileceğim? Yetmedi gidip özel bezini alacağım? En ufak hatanız bir servete mal oluyor. Trackpad boyası atar kasanın rengi atar bu 3. cihazım olacak. Sırf bunun için AliExpress'den Türkiye'de olmayan MacBook kaplaması getirtiyorum. Hadi onu da geçtim Avrupa cihazlarına topraksız priz göndermek nedir onu da ayrı satıyor size.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı