MacBook'da Windows kullanımı ne kadar zor?

MacBook cihazlar bence alınası cihazlar değil. Telefon kalitelerinin yanına yaklaşamaz PC kalitesi olarak. iPhone 12 kullanıcısıyım, telefonda üstlerine yok ama MacBook kesinlikle iyi cihazlar değiller. Ekran kartı olmayan cihazı ben napıyım? Mühendislik ve iş tarafındaki yaptıklarını da Windows tarafında ne PC'ler var. Onlarla hayli hayli yaparsın.
Hatalı bir bakış açısı. Macbook Air modelleri zaten ofis işleri için tasarlanan cihazlar. Bir Macbook Air ile oyun odaklı güçlü bir PC'yi kıyaslamak saçmalık. Macbook Air'ın bu alanda rakibi kendisine yakın donanımlarla piyasada bulunan HP Envy gibi cihazlar ki M1 tabanlı sürümleri baz alarak konuşursak muadil cihazlardan çok daha güçlüler M1 Airlar. Öte yandan, Macbook Pro gibi cihazlar kendi sektörlerine özgü dizayn edilmiş cihazlar. iMacler ve Mac Pro da aynı şekilde. En basit olarak eğer reklam işleri ile ilgilenen bir sinemacı iseniz alabileceğiniz en iyi set bir Mac Pro ve Apple Pro Display XDR'dır. Kişisel kullanımlarınıza uygun donanımsal özelliklere sahip olmaması o cihazları zayıf yapmaz. Ben de aksini iPhone için düşünüyorum mesela. Güncel Android telefonumda yaptığım bir çok işi benim cihazımdan çok daha güçlü iPhonelarda kendi telefonumdaki kadar rahat yapamıyorum, kullanamadığım programlar var, bu iPhoneları kötü yapmıyor.
M1 intele göre aşırı efektif bu saatten sonra intel alınmaz diyenleri de okumuştum. Bu ne kadar doğru? M1 zamanla windows açısından intel gibi rahat olur mu?
M1 alırsan Windows'u Intel'deki kadar rahat ve efektif kullanamazsın tahminimce ancak deneyen birisine sormak daha doğru olacaktır. Ancak denildiği gibi, M1 varken Intel Macbook artık alınmaz.

MacBook cihazlar bence alınası cihazlar değil. Telefon kalitelerinin yanına yaklaşamaz PC kalitesi olarak. iPhone 12 kullanıcısıyım, telefonda üstlerine yok ama MacBook kesinlikle iyi cihazlar değiller. Ekran kartı olmayan cihazı ben ne yapayım? Mühendislik ve iş tarafındaki yaptıklarını da Windows tarafında ne PC'ler var. Onlarla hayli hayli yaparsın.
MacBook'ların tercih edilme sebebi kompakt olmaları ve yıllarca performanslarını kaybetmeden çalışmaları. Windows laptoplar çok değil birkaç sene sonra güçten düşüyor artık. Ayrıca kalın kalın laptopları kimse taşımak istemez. Misal M1 MacBook Air hem güçlü hem de taşınabilir gerçek bir laptop. Onunla aynı incelikteki laptoplar kanser edici derece yavaşlar ve çirkinler. Özellikle o U serisi Intel işlemcili Ultrabook'lar tam bir çöp. M1 işlemci hepsini tokatlıyor onların. İ9-9880H'den bile güçlü bir işlemciden bahsediyoruz.

Ki işin içerisinde pil uzunluğu da var. X86 işlemciler kesinlikle pil düşmanı. 2-3 saat pili zor giden laptopları ne yapayım ben de söyleyin bakalım? :) M1 MacBook Air alıp saatlerce her işimi yapabilirim oysaki.

Bir de ekran kartı önemli değil MacBook'lar için. MacBook'un amacı oyun değil zaten. İçerisinde ki dahili grafik birimi her işini görüyor iş yapan bir kullanıcının. Daha üst MacBook Pro gibi cihazlarda harici GPU'da var. Bu cihazların amacı tamamen iş yapmak. Oyun oynamak isteyen adam zaten bulaşmaz.

Size göre gereksiz olabilir ama bunca insan MacBook tercih ediyorsa bir sebebi vardır demek ki. macOS'un daha stabil bir işletim sistemi olduğunu belirtmekte de fayda var. Windows ile bir güncellemede yazıcı bağladı diye zırt pırt mavi ekran göreceğine macOS yüklü bir cihaz alıp sıkıntısız senelerce kullanıyorlar insanlar. :)

MacBook'ların tercih edilme sebebi kompakt olmaları ve yıllarca performanslarını kaybetmeden çalışmaları. Windows laptoplar çok değil birkaç sene sonra güçten düşüyor artık. Ayrıca kalın kalın laptopları kimse taşımak istemez. Misal M1 MacBook Air hem güçlü hem de taşınabilir gerçek bir laptop. Onunla aynı incelikteki laptoplar kanser edici derece yavaşlar ve çirkinler. Özellikle o U serisi Intel işlemcili Ultrabook'lar tam bir çöp. M1 işlemci hepsini tokatlıyor onların. i9-9880H'den bile güçlü bir işlemciden bahsediyoruz.

Ki işin içerisinde pil uzunluğu da var. X86 işlemciler kesinlikle pil düşmanı. 2-3 saat pili zor giden laptopları ne yapayım ben de söyleyin bakalım? :) M1 MacBook Air alıp saatlerce her işimi yapabilirim oysaki.

Bir de ekran kartı önemli değil MacBook'lar için. MacBook'un amacı oyun değil zaten. İçerisinde ki dahili grafik birimi her işini görüyor iş yapan bir kullanıcının. Daha üst MacBook Pro gibi cihazlarda harici GPU'da var. Bu cihazların amacı tamamen iş yapmak. Oyun oynamak isteyen adam zaten bulaşmaz.

Size göre gereksiz olabilir ama bunca insan MacBook tercih ediyorsa bir sebebi vardır demek ki. MacOS'un daha stabil bir işletim sistemi olduğunu belirtmekte de fayda var. Windows ile bir güncellemede yazıcı bağladı diye zırt pırt mavi ekran göreceğine macOS yüklü bir cihaz alıp sıkıntısız senelerce kullanıyorlar insanlar. :)

Trilyonlarım olsun gene de dandik MacBook'lara kuruş vermem. Tamamen telefon kalitelerinin ekmeğini yiyorlar.

Huawei'nin Matebook serisi gibi umut vaat eden Ultrabook'lar var ama MacBook bu alanda fiyatı dışında zirvede bir ürün. 8000TL'ye muhtemelen sorun yaşamayacağım 16-512 GB Matebook almak mı yoksa 9000TL verip 8-256 GB bir MacBook almak mı sorusu beni gerçekten çok rahatsız etmeye başladı. Bir karara da varamıyorum arafta kaldım. Elimdeki bilgisayar şimdilik işimi gördüğünden biraz daha beklemek istiyorum ama bir yandan da malum ekonomi, pandemi, çipset problemleri derken fiyatlar iyice zıplar mı yeni serilerde diye de düşünmüyor değilim...

Ekstra performansı bir tek oyunlarda görülmüyor. Render almak, program derlemek gibi vs. işlerdede bilgisayar daha hızlı olabiliyor. Cuda diye bir gerçek var sonuçta.
Bu tarz işler ile ilgilenen birisi zaten bir ofis bilgisayarı alırsa bu onun suçu. Burada önemli olan bilinçli tüketici olmak. Ben şimdi 1600 dolara 13.3" OLED ekranlı Zenbook Flip S almış olsam ve bu cihazda harici bir grafik yongası yok diye üzülsem bu mantıklı olur mu sizce? Bu cihazların odaklandığı nokta bu değilken tüketicinin bunları satın alması doğru olmaz.

Huawei'nin Matebook serisi gibi umut vaat eden Ultrabook'lar var ama MacBook bu alanda fiyatı dışında zirvede bir ürün. 8000TL'ye muhtemelen sorun yaşamayacağım 16-512 GB Matebook almak mı yoksa 9000TL verip 8-256 GB bir MacBook almak mı sorusu beni gerçekten çok rahatsız etmeye başladı. Bir karara da varamıyorum arafta kaldım. Elimdeki bilgisayar şimdilik işimi gördüğünden biraz daha beklemek istiyorum ama bir yandan da malum ekonomi, pandemi, çipset problemleri derken fiyatlar iyice zıplar mı yeni serilerde diye de düşünmüyor değilim...
ARM tabanlı Mac'e ben de geçmeyi düşünüyorum ancak kullandığım Mac hala sapa sağlam ayakta olduğu için değiştirmeye kıyamıyorum. Bu yüzden hem yazılım desteğinin artması hem de M2 (M1X artık hangi isimle gelirse) tabanlı 14" MacBook Air'i bekliyorum. M1 geçiş SoC'si olduğu için kullananlar aslında bir tür beta ürünü test ediyor. Benzer durum 1. nesil Apple Watch'ta da yaşandı. 2. ve 3. nesiller ve sonrasında çıkanlar asıl önemli özelliklere sahip.

Bu tarz işler ile ilgilenen birisi zaten bir ofis bilgisayarı alırsa bu onun suçu. Burada önemli olan bilinçli tüketici olmak. Ben şimdi 1600 dolara 13.3" OLED ekranlı Zenbook Flip S almış olsam ve bu cihazda harici bir grafik yongası yok diye üzülsem bu mantıklı olur mu sizce? Bu cihazların odaklandığı nokta bu değilken tüketicinin bunları satın alması doğru olmaz.
O fiyatlara ofis bilgisayarı almak saçma geliyor hocam.

MacBook fikri aşırı cazip gelse de mühendislik öğrencisi olduğum için sıkıntı çıkarabilecek uygulamalar olduğunu duymuştum. Sadece bu uygulamaları kullanırken Windows geçip sonra yine kendi sistemiyle devam etmek ne kadar zor? Bu uygulamalar için para ödüyor muyuz?
Ben açıkcası M1 çıkacağını bile bile Intel tabanlı MacBook aldım. Çünkü Bootcamp'i seviyorum ve arada LoL, Valorant, Overwatch gibi oyunlar oynuyorum. Zaten yazılım sıkıntısıda yok. Parallels ile de Ubuntu Linux kullanıyorum. Açıkcası şu an Intel tabanlı Mac'lerin fiyatı aşırı zamlanmış. Karar sizin.

@Tiexcogy Öncelikle açıkçası MateBook önermiyorum. Performans, pil ömrü ve malzeme kalitesi bakımından M1 MacBook Air kadar iyi olamaz. Pil uzunluğu bakımından MacBook Air çok daha uzun pil ömrü sunuyor. Yani kimi kaynaklarda 14 saatlik pil ömürlerinden söz ediliyor. Uzun süre prize bağlı olmadan iş yapmak istiyorsanız gayet iyi bir tercih. Aslında M1X ve M2'yi beklemek daha mantıklı ama ülkemizde fiyatlar sürekli oynuyor dediğiniz gibi. Yani kim bilir, belki M2 çok pahalı olacak. M1 işlemci bir test ürünü olduğu için tabii ki eksikleri var halen. M1X ve M2 ile bu eksikler giderileceği için çok daha iyi bir ARM deneyimi sunacaktır.

Geri
Yukarı