MacBook'larda RAM kanal durumu nasıl anlaşılır?

Glock

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar MacBook alacağım, 8 RAM ile 16 RAM arasında kaldım. Pozitif teknolojiye 16RAM gelmiyor 8 geliyor, Apple kendi sitesinden de 16 alacağım zaman 5K civarı fiyat farkı oluyor, 1 ayda ekstra beklemesi cabası. Dolayısı ile PT'den 8 RAM olanı alacağım. Ancak diğer Windows laptoplardaki gibi çift kanal tek kanal olayı var mı?

Biliyorsunuz ki Windows bilgisayarlarda RAM kapasitesinden ziyade 2 adet RAM olduğunda performans ekstra artıyor.
Böyle bir durum var mı? 8 GB RAM beni 5 sene götürür mü yazılım öğrencisi olarak?

Genel olarak iOS yazacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar MacBook alacağım, 8 RAM ile 16 RAM arasında kaldım. Pozitif teknolojiye 16RAM gelmiyor 8 geliyor, Apple kendi sitesinden de 16 alacağım zaman 5K civarı fiyat farkı oluyor, 1 ayda ekstra beklemesi cabası. Dolayısı ile Pt'den 8 RAM olanı alacağım. Ancak diğer Windows laptoplardaki gibi çift kanal tek kanal olayı var mı?

Biliyorsunuz ki Windows bilgisayarlarda RAM kapasitesinden ziyade 2 adet RAM olduğunda performans ekstra artıyor.
Böyle bir durum var mı? 8 GB RAM beni 5 sene götürür mü yazılım öğrencisi olarak?

Genel olarak iOS yazacağım.

8 GB yetmez 16 alın çift kanal olayı yok çünkü işlemci ile RAM'ler tümleşik.

Çift kanal olayı var ancak 8 de olsa 16 da olsa çift kanal bu yüzden tek fark kapasite.
8GB modelde 2 tane 4GB yonga bulunurken 16GB modelde 2 tane 8GB modül mevcut.

Hatta benzer durum SSD'ler için de geçerli M1 modellerde 128GB modüller kullanırken M2 Mac'lerde yongalardaki kapasite miktarı 256GB'ye çıkarıldı. Bu yüzden eğer 256GB bir M2 cihaz alırsanız SSD hızı aynı kapasitedeki M1 Mac'e göre daha düşük performans sergiliyor.

8GB temel + orta işler için yeterli olsa da sistemin daha rahat çalışması ve geleceğe yönelik olması için almışken 16GB alınmasında fayda var. Sonradan upgrade gibi bir imkan bulunmadığı için baştan iyi bir konfigürasyon ile yola çıkmak cihaz kullanım ömrünü etkileyecektir.

Çift kanal olayı var ancak 8 de olsa 16 da olsa çift kanal bu yüzden tek fark kapasite.
8GB modelde 2 tane 4GB yonga bulunurken 16GB modelde 2 tane 8GB modül mevcut.

Hatta benzer durum SSD'ler için de geçerli M1 modellerde 128GB modüller kullanırken M2 Mac'lerde yongalardaki kapasite miktarı 256GB'ye çıkarıldı. Bu yüzden eğer 256GB bir M2 cihaz alırsanız SSD hızı aynı kapasitedeki M1 Mac'e göre daha düşük performans sergiliyor.

8GB temel + orta işler için yeterli olsa da sistemin daha rahat çalışması ve geleceğe yönelik olması için almışken 16GB alınmasında fayda var. Sonradan upgrade gibi bir imkan bulunmadığı için baştan iyi bir konfigürasyon ile yola çıkmak cihaz kullanım ömrünü etkileyecektir.
peki çok fark eder mi? pt de 16 gelmediği durumda 5bin lira daha fazla verip 1 ay daha beklemek biraz sıkıyor.

16 GB gelmiş, hocam.

M2 MacBook Air alacağım, M1 değil.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı