MacbookPro 14 ısınma sorunu

ensopat

Kilopat
Yer
Adalar
Görselleri daha sonra ayarlacağım önce hikaye kısmını aktarayım.
U.S. dan alınma 2014 model cihazda Sierra varken fan hızı yük altında çok daha duyulur soğutma yapıldığını hissettiriyordu.
Geçen sene HS yüklemesi yaparken Firmware de aldı sanıyorum epeydirde yükte kullanılmayınca fark edilmedi.
Şimdi render alırken HW monitörde çekirdek 100 derecelerde, diğer PCH gibi bileşenlerde 85 lerde gezerek kırmızı görünüyor bunlar olurken cihazda metal gövdesine ısıyı yansıtıyor. Boşta sıcaklıklar normal renlkler ve 50 derecelere geriliyor.
Fan devri 2500 Rpm görünsede eskiden duyulduğu gibi bir ses gelmiyor kulak dayadığımda sanki içinde hdd varmış gibi bir ses var sadece.

HW monitörü Sadece .app ile çalıştırdım.
1.Hatalı okuma yapar mı? FakeSms gibi kextleri kurmadım bu gerçek mac olduğu için riskli diye biliyorum.
2.Bu kronik bir sorun mu? Bellenim güncellemesi kontrolu nasıl yapılabilir?

Toz için içine baktıracağım ancak toz olsa bile fan sesi artmalıydı.

Mojave güncellemesi ile çözülürmü dersiniz?
Bu görsel standart müzik ve internet kullanımı sonrası alındı.

360278

Bellek kullanımıda bana yüksek geliyor, Window server diye bir hizmet var kernel task normal mi?

Yük altında artan sıcaklıklar. Fan son seviyeye çıkıyor görünsede fiziksel olarak bir artış gerçekleşmiyor.

360284
360281

Son düzenleyen: Moderatör:
- Yaşanılan durum normal gibi fakat şüphe kalmaması adına temiz Mojave yüklemesi yapmak iyi olacaktır. Ayrıca temiz kurulum ile kararlılık, hız, performansa küçük de olsa fayda sağlar. Zorunluluk olmadığı sürece güncel yazılımları kullanmak yenilik, güvenlik, performans... gibi konularlarda yararlıdır.

- Diğer taraftan fan tozlarının temizlenip termal macun yenilenmesi verimlilk ve uzun ömürlülük adına yapılacak en iyi şey.

6 senedir neredeyse her gün mac kullanıyorum ve şöyle bir gerçeği paylaşacağım.
MacBook Pro 2013 Sonu 8Gb ramli modeli kullanıyorum. Cihazda macOS Sierra 10.12.6 yüklü ve ayrıca USB 3.0'dan çalıştırdığım Samsung Evo 256Gb SSD ye kurulu 10.9.5 Mavericks var.

Müzik Prodüksiyonu ve Video Kurgu Yapıyorum. Müzikte Studio One 3, Mainstage 3, Logic Pro X, Pro Tools ve Videoda Adobe Premiere, After Effects, Final Cut Pro X, DaVinci kullanıyorum. Programların sisteme göre uyumlu versiyonları yüklü, plug-inlerin sürümleri ise %98 aynı.

İnanın Mavericks de daha fazla performans alıyorum ve artık ağır işleri Mavericks'te, daha günlük işleri, güncel uygulamarla olanları Sierra ile yapıyorum.

Önerim, 2014 yılı bir MacBook'a Yosemite sürümünü kurup o şekilde kullanmanız. Çünkü Apple'ın mantalitesi her sene hem kendilerinin hem de diğer büyük markaların programlarını fazla işlem ve ram yükü bindirerek sürekli yeni cihaz almaya zorlamasıdır.

Planlı eskitmeden bahsettiniz sanırım olasıdır. Birde bu seri işlemcilerde bulunan arka kapıları kapatıyoruz ayağına yapılan sözde iyileştirme yamaları eski sürümlerde olmadığı için oradan da bir kazanım söz konusu olmuştur doğrusu.

Airport 130 derece, Ortam ısı borusu, Isı borusu gelen hava gibi abartı detaylar var sanki tüm bunları sensör ile okuyormuş gibi. Öyle görünmüyor ifixit'ten bakmıştım. Sallama bir kısmı bence otomobillerde ki belli bir kmde servise gidin uyarısı gibi bu cihazda servise gitsin isteniyordur belki :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı