MacBook'un hangi macOS sürümünü desteklediğini öğrenme

Arkadaşlar merhaba, MacBook satın alacağım ve Swift developer olacağım. Fakat imkanlarım kısıtlı olduğu için 2015 - 2020 yılları arasındaki MacBook modellerinden 2. el olarak bir tanesini satın alacağım. Korktuğum konu şu ki hangi modele en son sürüm yüklenebiliyor bunu bilmiyorum. Xcode yarın bir gün alacağım MacBook modelini desteklemezse bayağı büyük bir problem olacak. Yarımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar merhaba, MacBook satın alacağım ve Swift developer olacağım. Fakat imkanlarım kısıtlı olduğu için 2015 - 2020 yılları arasındaki MacBook modellerinden 2. el olarak bir tanesini satın alacağım. Korktuğum konu şu ki hangi modele en son sürüm yüklenebiliyor bunu bilmiyorum. Xcode yarın bir gün alacağım MacBook modelini desteklemezse bayağı büyük bir problem olacak. Yarımcı olursanız sevinirim.

Bu siteden ulaşabilirsiniz konu çözülmüştür.

Son düzenleme:
Intel yani X86 mimari işlemcisi olan modellerin desteği hızla azalıyor. En son 2020 iMac modelinde 10.nesil Intel işlemcili model var. macOS venturayı 2015-2016 modeller desteklemeyecek.

Tahminimce 2023 Eylül'de 2017-2018 modellerinin desteğini keserse, son Intel işlemcili MacBook Pro'nun 2024'den sonra desteği bitiyor. ARM işlemciye geçmeselerdi bu kadar hızlı olmazdı. OpenCore legacy ile eski Mac'lere kurulabiliyor ancak sürekli geliştirilme aşamasında ve son kullanıcı için önerilmiyor.

1 - 2 Yıl sürem varsa Swift üzerinde alacağım intel işlemcili MacBook ile bir çok şey yapabilirim sanırım gönül isterdi ki M1 çipli Mac al kafa rahat olsun fakat maalesef şu an ekranı içten kırılmış bir Macbook 2020 air modeline 6 bin TL vermek üzereyim. Ekranını dönüştürücü ile monitörüme bağlar kullanırım diye düşünüyorum.

1 - 2 Yıl sürem varsa Swift üzerinde alacağım Intel işlemcili MacBook ile birçok şey yapabilirim sanırım gönül isterdi ki M1 çipli Mac al kafa rahat olsun fakat maalesef şu an ekranı içten kırılmış bir MacBook 2020 Air modeline 6 bin TL vermek üzereyim. Ekranını dönüştürücü ile monitörüme bağlar kullanırım diye düşünüyorum.

Mac mini baksan daha iyi olur o zaman sanki?

Geri
Yukarı