macOS 10.13 Sonrası Hackintosh Çalışacak mı?

stpro

Hectopat
Merhabalar, Sierra sonrası olacaklar hakkında ve de gelecek olan 10.13 ve daha sonraki işletim sistemlerinde, Hackintosh sistemlerin zor çalışacağı, hatta çalışmayacağına yani Apple'ın bunu engelleyeceği, ARM işlemciler ile veya değişik endişelere şahit oluyoruz özel sohbetlerde arkadaşlarımızla.

Geleceğe dair Sierra sonrası 10.13 ve devamı açısından sizce Hackintosh sistemlerin sürekliliği hakkında kabaca ön tahminleriniz ve yorumlarınız nelerdir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ah bu yazılım dünyasından yakayı kurtarmak o kadar basit mi :) 20.10.13'den sonra devam edeceğini dahi düşünüyorum yani..

İlk olarak, ARM işlemcilere geçilse bile piyasada binlerce x86 işlemci kullanan Mac var, o kadar basit değil hemen desteği çekmek.

İkincisi ARM işlemcilere geçilmesi imkansız gibi duruyor. Profesyonel yazılımlar nasıl ARM işlemcilerde çalışacak? ARM işlemciler en fazla Chromebook gibi sadece internete girmeye yarayan cihazlarda kullanılabilecek güçte.

Üçüncüsü Apple neden Hackintosh'ı engellemeye çalışsın ki? Hackintosh'lar üzerinden de uygulama satışı oluyor. Apple Hackintosh'lardan da para kazanıyor. Ayrıca Hackintosh kullanıcılar için Mac dünyasını tanıma fırsatı. Hackintosh kullanıcıları mevcut macOS kullanıcılarının en fazla %5'ini oluşturuyordur diye tahmin ediyorum. Muhtemelen çok daha azdır.

Geçtiğimiz günlerde Tim Cook'a neden bir MacBook Pro değil de MSI GS43VR aldığımı yazdığım bir mail attım. Evet, cidden attım :) Kendisine aynı zamanda macOS'u bütün PCler için yayınlamaları gerektiğini de söyledim. Umarım dikkate alır :p

Hackintosh kolay kolay bitmez. Var olan Intel Mac'ler yarın bitse bile su sistemler en az 2020 yılına kadar işletim sistemi çıkmaz zorunda.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı