OpenCore macOS Big Sur Bluetooth ve Ses çalışmıyor

Makaleler
13
İlk OS X kurulumum tüm sancısı ve hızıyla devam ediyor. Bluetooth ve ses çalışmıyor. Bluetooth çok önemli değil ama sesin çalışmaması canımı sıkıyor normal olarak.

Big Sur 11.6.1
i7-4700MQ
HD 4600M
Toshiba TR240
8GB RAM.

Cihaz Windows'tayken IDT ses sürücüleri kullanıyordu. Yardımcı olur mu bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk OS X kurulumum tüm sancısı ve hızıyla devam ediyor. Bluetooth ve ses çalışmıyor. Bluetooth çok önemli değil ama sesin çalışmaması canımı sıkıyor normal olarak.

Big Sur 11.6.1
i7-4700MQ
HD 4600M
Toshiba TR240
8GB RAM.

Cihaz Windows'tayken IDT ses sürücüleri kullanıyordu. Yardımcı olur mu bilmiyorum.
Sanırım Intel Wi-Fi kartı kullanıyordunuz. Bu yüzden IntelBluetoothFirmware işinizi görecektir muhtemelen. Onun dışında ses için 2 seçeneğiniz var. AppleALC ve VoodooHDA. Bu ikisinden birini seçebilirsiniz. VoodooHDA için ekstradan "alcid=1" gibi boot argümanları gerekmez, AppleALC'de "alcid=1", "alcid=13" gibi tek tek çalışana kadar boot argümanı girilmesi lazım. VoodooHDA daha kolay ancak ses kalitesi AppleALC'ye göre düşüktür.

İlk önce ses kartınızın modelini öğrenin AppleALC için. Bundan sonra buradaki ID'leri "alcid=x" kısmına ("x" yazan kısıma sayı gelecek) girerek boot argümanlarınıza ekleyin.
AppleALC.kext verdiğiniz EFI'de mevcutmuş. Boot argümanlarını OpenCore Configurator'dan mı giriyorum? Uğraştırıyorum farkındayım ama daha önce hiç OS X kullanmamıştım. OCC->NVRAM->boot-args'a mı yazacağım?
Beğenmeniz, evet mi demek?
Sanırım bir şeyi yanlış yaptım. Olmadı AppleALC. Tüm layoutları denedim halbuki.
@453482 Yardımcı olabilir misiniz?

AppleALC.kext verdiğiniz EFI'de mevcutmuş. Boot argümanlarını OpenCore Configurator'dan mı giriyorum? Uğraştırıyorum farkındayım ama daha önce hiç OS X kullanmamıştım. OCC->NVRAM->boot-args'a mı yazacağım?
Beğenmeniz, evet mi demek?
Sanırım bir şeyi yanlış yaptım. Olmadı AppleALC. Tüm layoutları denedim halbuki.
@453482 Yardımcı olabilir misiniz?
Evet, "Beğen" emojisini kullanıyorsam ya "Evet." ya da "Tamam." diyorumdur. Ses kartınızın modeli nedir? Hangi ID'leri denediniz?

Alcid komutunun başına - koymayın.
Deneyeyim.
Alcid komutunun başına - koymayın.
Hocam, 3-11-12-13-14-15-19-20-21-28 denedim. Hiçbir şekilde ses çalışmıyor. AppleALC'yi beceremedim. VoodooHDA nasıl kurarım?
Ayriyeten Bluetooth'ta çalışmıyor hala.
Bir de her boottan sonra Secure Boot kendi kendine açılıyor. Sistemi açamadan önce BIOS girip, devre dışı bırakıp tekrar açıyorum. Her yeniden başlattığımda bunu yapmam gerekiyor.
@453482

Deneyeyim.

Hocam, 3-11-12-13-14-15-19-20-21-28 denedim. Hiçbir şekilde ses çalışmıyor. AppleALC'yi beceremedim. VoodooHDA nasıl kurarım?
Ayriyeten Bluetooth'ta çalışmıyor hala.
Bir de her boottan sonra Secure Boot kendi kendine açılıyor. Sistemi açamadan önce BIOS girip, devre dışı bırakıp tekrar açıyorum. Her yeniden başlattığımda bunu yapmam gerekiyor.
@453482
VoodooHDA için ekstra bir işlem gerekmez. VoodooHDA kullanmak için AppleALC'yi silip hem config dosyanıza hem de EFI - OC - Kexts kısmına VoodooHDA'yi atarak (işleyerek) deneyebilirsiniz. Bluetooth için IntelBluetoothFirmware kullandınız mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı