Çözüldü macOS Catalina Kurulumu Sırasında ve Sonrasında Karıncalı Ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ferit Kaya

Hectopat
Merhabalar hepinize yeniden. Hackintosh dünyasına yeni adım atmış ve çok teknik bilgisi olmayan birisi olarak tek başıma bir şeyler becermeye çalışsam da duvara tosladım. Sorunum şöyle ki ilk baş kurullum denediğim zaman bir süre sonra ekranım simsiyah olup kapanmıştı ama bilgisayarım çalışıyordu. Bu konuyu baya bir araştırdıktan sonra bunun sebebinin macOS'un VGA desteklememesinden olduğunu anladım. Ben de gidip bir HDMI dönüştürücü satın aldım ve taktım. Terminal kodlarından sonra başarılı bir şekilde Apple logosunu görsem de bu çok uzun sürmedi. Bar dolmaya başladığı gibi benim ekranımın tamamı karıncalı oldu. Anlam veremedim ve kabloyu söküp yeniden taktım. Görüntü geri geldi oh be dedim yerime oturdum kurulumu yaptım. Sistemimin her şeyi çalışıyor. Test amaçlı 2 bölüm dizi izleyip, 10 dakikalık FaceTime görüşmesi yaparak sorun olmadığını teyit ettim. Ondan sonra başka bir forumun CloverBootloader kurulum videosunu izleyerek clover kurulumu yaptım. Çok mutluydum ancak test amaçlı bilgisayarımı kapatıp yeniden açınca Apple logosundan sonra giriş ekranını gördüğüm gibi ekranım karıncalı oluyordu. Yeniden kabloyu çıkarıp takınca düzelir diye umut etmeme rağmen 5 saniye sonra görüntü yeniden gitti ve ben çaresizce Windows'a geri döndüm. Dün akşam yeniden kurulum denediğimde ise yine karıncalı ekran aldım ve çıkarıp yeniden taktım ancak artık kurulumda bile karıncalı ekran alıyorum ve çıkarıp yeniden takınca 5 saniye sonra yeniden aynı sorunu yaşıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Dönüştürücümü değiştirsem sorun çözülür mü? DVI to VGA veya DP to VGA dönüştürücü kullansam macOS catalina bunları destekliyor mudur görüntü alabilir miyim? Yardımlarınızı bekliyorum. Anlamanız amaçlı aşağıya sorunumun fotoğrafını de koydum.
676699b21b0040b49290c7717999a51f.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Defalarca söyledim ama size de söyleyeylim🙂 Sierra ve sonrası HDMI yoksa sorun yaşarsınız. HDMI gerekiyor. Sierra öncesi VGA ile deneyebilirsiniz. Ayrıca kısa süre sonra macOS sürümler için tek tek sistem gereksinimleri için bir rehber yapacağım.
Merhabalar hepinize yeniden. Hackintosh dünyasına yeni adım atmış ve çok teknik bilgisi olmayan birisi olarak tek başıma bir şeyler becermeye çalışsam da duvara tosladım. Sorunum şöyle ki ilk baş kurullum denediğim zaman bir süre sonra ekranım simsiyah olup kapanmıştı ama bilgisayarım çalışıyordu. Bu konuyu baya bir araştırdıktan sonra bunun sebebinin macOS'un VGA desteklememesinden olduğunu anladım. Ben de gidip bir HDMI dönüştürücü satın aldım ve taktım. Terminal kodlarından sonra başarılı bir şekilde Apple logosunu görsem de bu çok uzun sürmedi. Bar dolmaya başladığı gibi benim ekranımın tamamı karıncalı oldu. Anlam veremedim ve kabloyu söküp yeniden taktım. Görüntü geri geldi oh be dedim yerime oturdum kurulumu yaptım. Sistemimin her şeyi çalışıyor. Test amaçlı 2 bölüm dizi izleyip, 10 dakikalık FaceTime görüşmesi yaparak sorun olmadığını teyit ettim. Ondan sonra başka bir forumun CloverBootloader kurulum videosunu izleyerek clover kurulumu yaptım. Çok mutluydum ancak test amaçlı bilgisayarımı kapatıp yeniden açınca Apple logosundan sonra giriş ekranını gördüğüm gibi ekranım karıncalı oluyordu. Yeniden kabloyu çıkarıp takınca düzelir diye umut etmeme rağmen 5 saniye sonra görüntü yeniden gitti ve ben çaresizce Windows'a geri döndüm. Dün akşam yeniden kurulum denediğimde ise yine karıncalı ekran aldım ve çıkarıp yeniden taktım ancak artık kurulumda bile karıncalı ekran alıyorum ve çıkarıp yeniden takınca 5 saniye sonra yeniden aynı sorunu yaşıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Dönüştürücümü değiştirsem sorun çözülür mü? DVI to VGA veya DP to VGA dönüştürücü kullansam macOS catalina bunları destekliyor mudur görüntü alabilir miyim? Yardımlarınızı bekliyorum. Anlamanız amaçlı aşağıya sorunumun fotoğrafını de koydum.
Analog herhangi bir bağlantı desteklemiyor, ondan dolayı dönüştürücü de desteklemiyor diye biliyorum ben emin değilim, hatalı isem düzeltiniz.
Ekran kartınızda mı Dijital bir çıkış yok, monitörde mi ?
Birde Catalina değil de Mojave kurun derim, 32 bit uygulamaları destekliyor en azından.

Evet benim bildiğim kadarıyla da analog bir bağlantı desteklenmiyor. Ancak sorun şu ki monitörümün üzerinde bir tek VGA girişi bulunduğu için ben de bilgisayardaki HDMI çıkışına bağladığım HDMI to VGA dönüştürücü ile bilgisayarıma görüntü alıyorum. Ekran kartım olmadığı için görüntüyü onboard üzerinden Intel HD Graphics 530 ile alıyorum. Windows üzerinde de o dönüştürücü ile kullanmayı denedim ve saatlerce HDMI çıkışında aldığı görüntüyü VGA'ya çevirerek yüksek çözünürlüklü görüntü almayı başardım. Catalina istememin sebebi ekran süresi ve yeni Apple Music uygulaması. Apple Music kullandığım için hantal iTunes'un ellerine düşmek istemiyorum zaten 32 bit çok uygulama kullanmıyorum.
Dönüştürücü olsa bile VGA ile düzgün görüntü alamazsın. Belki aktif çeviriciler işe yarayabilir. En temizi VGA desteği olan bir sürüme geri dönmek.
Hocam şimdi ben hiç bir şekilde bu sorunu çözemez miyim ya :( Çünkü daha geçen gün kurulum yaptım ve 2 saat gibi bir süre hiç bir sorun olmadan kullandım hatta 1080p videolar bile izledim hiç bir sıkıntı olmamıştı. Yani hiç çözemeyeceksem hangi sürümler VGA destekliyor acaba?

Evet benim bildiğim kadarıyla da analog bir bağlantı desteklenmiyor. Ancak sorun şu ki monitörümün üzerinde bir tek VGA girişi bulunduğu için ben de bilgisayardaki hdmi çıkışına bağladığım hdmi to vga dönüştürücü ile bilgisayarıma görüntü alıyorum. Ekran kartım olmadığı için görüntüyü onboard üzerinden İntel HDGraphics 530 ile alıyorum. Windows üzerinde de o dönüştürücü ile kullanmayı denedim ve saatlerce hdmi çıkışında aldığı görüntüyü vga'ya çevirerek yüksek çözünürlüklü görüntü almayı başardım. Catalina istememin sebebi ekran süresi ve yeni Apple Music uygulaması. Apple Music kullandığım için hantal iTunes'un ellerine düşmek istemiyorum zaten 32bit çok uygulama kullanmıyorum.
Windows destekliyor analog bağlantıyı (ondan seviyorum MS'i, eski/yeni ne varsa destek sunuyor adamlar) ama Os X desteklemiyor, sanal makineye kurulum gerçekleştirin isterseniz veya bir daha kurulum yapmayı deneyin.
Sony VPCEH1S8E Mavericks Ekran Bazen Karıncalı - Technopat Sosyal Birisi yıllar önce (5 yıl) bunu yaparak çözmüş, sende dene.

Bundan önce zaten defalarca VMWare üzerinden kurulum yapmışlığım var. Hatta o konularda profesyonel bile sayılırım😅. Ancak artık ben gerçekten tamamıyla windows!tan kurtulmak istiyorum. Zaten Apple cihazlar kullandığım için çok istiyorum ve her defasında sanal makina açmakla uğraşmak istemiyorum. Ayrıca zaten 3d grafik hızlandırma sanal osx'lerde desteklenmediğinden bana çok sıkıntı çıkarıyor ve sanal sistemim sürekli kasıyordu. Bu yüzden Hackintosh yoluna girdim ve başarılı kurulum aldığım esnada çok ama çok performanslı bir şekilde sistemimin çalıştığı gördüm. Başka bir çare yok mu ki?

Bundan önce zaten defalarca VMWare üzerinden kurulum yapmışlığım var. Hatta o konularda profesyonel bile sayılırım😅. Ancak artık ben gerçekten tamamıyla windows!tan kurtulmak istiyorum. Zaten Apple cihazlar kullandığım için çok istiyorum ve her defasında sanal makina açmakla uğraşmak istemiyorum. Ayrıca zaten 3d grafik hızlandırma sanal osx'lerde desteklenmediğinden bana çok sıkıntı çıkarıyor ve sanal sistemim sürekli kasıyordu. Bu yüzden Hackintosh yoluna girdim ve başarılı kurulum aldığım esnada çok ama çok performanslı bir şekilde sistemimin çalıştığı gördüm. Başka bir çare yok mu ki?
Üstte yazılmış Clover yerine Chameleon dene. Olmazsa sürüm düşür.

Baya bir araştırma yaptım yabancı forumlardan tutun korece sayafalara bile girdim ancak derdime derman bulamadım. Bu sorunu yaşayan bir ben varım herhalde dünyada. @Recep Baltaş belki görürse konuyu onun bilgisi olduğu için yardımcı olabilir diye düşündüm. Umarım halledebilirim bu sorunu.
Üstte yazılmış Clover yerine Chameleon dene. Olmazsa sürüm düşür.
Chameleon uyumlu bir imaj nereden bulabilirim acaba?

Baya bir araştırma yaptım yabancı forumlardan tutun korece sayafalara bile girdim ancak derdime derman bulamadım. Bu sorunu yaşayan bir ben varım herhalde dünyada. @Recep Baltaş belki görürse konuyu onun bilgisi olduğu için yardımcı olabilir diye düşündüm. Umarım halledebilirim bu sorunu.
Chameleon dene diyoruz.

Chameleon uyumlu bir imaj nereden bulabilirim acaba?
Uyumlu olup olmaması önemli değil, ben High Sierra kurulumu yapmıştım ve oradan Catalina'ya geçtim (keşke geçmeseydim) ve halen High Sierra'da kurduğum Clover'i kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı