Çözüldü macOS Catalina USB yoluyla hard diske kurulum yapılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ark_Us

Kilopat
Makaleler
1
Herkese merhaba.

PC uygun Config ve EFI dosyasını başka bir yerden edindim her ne kadar hatalı olsa da en azından sistemi açabiliyorum hemen hemen tüm donanımlarda çalışıyor gibi.

Tek sorun şu PC USB yoluyla bir hard disk takılı bu diske macOS Catalina kurmak istiyorum ama ne yazık ki kuramıyorum dosya biçimi Apple hfs olamsına rağmen kurulumu gerçekleştirmiyor bunu nasıl kurabilirim bir yolu var mıdır?
  • İşlemci: Intel Core i3 4005u 1.7 GHz.
  • RAM 4 GB.
  • Grafik: HD 4400.
  • Depolama: Seagate momentus Thin HDD (500 GB) (ST500LT012) (bir tane SSD bir tane daha HDD bağlı)
  • Touchpad: Synaptics SMBus touchpad.
  • Kamera: HP truevision HD.
  • Klavye: Standart ps/s klavye (isim böyle geçiyor)

Herkese merhaba.

PC uygun Config ve EFI dosyasını başka bir yerden edindim her ne kadar hatalı olsa da en azından sistemi açabiliyorum hemen hemen tüm donanımlarda çalışıyor gibi.

Tek sorun şu PC USB yoluyla bir hard disk takılı bu diske macOS Catalina kurmak istiyorum ama ne yazık ki kuramıyorum dosya biçimi Apple hfs olamsına rağmen kurulumu gerçekleştirmiyor bunu nasıl kurabilirim bir yolu var mıdır?
  • İşlemci: Intel Core i3 4005u 1.7 GHz.
  • RAM 4 GB.
  • Grafik: HD 4400.
  • Depolama: Seagate momentus Thin HDD (500 GB) (ST500LT012) (bir tane SSD bir tane daha HDD bağlı)
  • Touchpad: Synaptics SMBus touchpad.
  • Kamera: HP truevision HD.
  • Klavye: Standart ps/s klavye (isim böyle geçiyor)
Aldığınız hatanın ekran görüntüsünü atabilir misiniz?

Hata almıyorum kurulum yapmak istediğim HDD "Guid Bölüntü Haritasını seçiniz" (yanlış yazmış olabilirim) gibi bir uyarı veriyor ve kurulum yaptırmıyor. USB yolu ile kurulum yapılabiliyor diye tahmin ediyorum.

Not: Disk 2'ye bölünmüş durumda bir tarafta Windows 7 kurulu şu anlık kullanmıyorum hatta içinden gerekli verileri alınca biçimlendireceğim diğerini de boş Apple HFS formatlı disk ve diskte bir EFI bölümü de mevcut.

Hata almıyorum kurulum yapmak istediğim HDD "Guid Bölüntü Haritasını seçiniz" (yanlış yazmış olabilirim) gibi bir uyarı veriyor ve kurulum yaptırmıyor. USB yolu ile kurulum yapılabiliyor diye tahmin ediyorum.

Not: Disk 2'ye bölünmüş durumda bir tarafta Windows 7 kurulu şu anlık kullanmıyorum hatta içinden gerekli verileri alınca biçimlendireceğim diğerini de boş Apple HFS formatlı disk ve diskte bir EFI bölümü de mevcut.
Bu muhtemelen "Master Boot Record" (MBR olarak da bilinir) olarak biçimlendirdiğiniz için oluyor. Formatlarken hem APFS hem de alttan "Master Boot Record" yazan kısımı "Guid Partition Table" yapıp diski bir de böyle formatlamayı deneyin.

Orada 2 çeşit biçimlendirme vardı ama şöyle bir durum var ben daha önce PC'nin SATA takılı HDD macOS kurmuştum o zaman da aynı yolu izleyip rahatça kurabilmiştim gerçi o zaman diskte bir işletim sistemi yok idi.

Bu biçimlendirmeden hangisi seçilmesi gerekiyor?

Note: Görülen donımlar bana ait değil mac OS yükleme sayfasına girmeye üşendiğim için internetten görsel aradım ve Clover ön yükleyici kullanılmaycak OpenCore kullanılacak.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (130).png
    Ekran Görüntüsü (130).png
    634,1 KB · Görüntüleme: 43
Az önce belirttim. Formatlama biçimini "Disk İzlencesi" ile "APFS" olarak ayarların ve "GUID Partition Table" olarak formatlayın. Önceki kurulumunuzda GUID Partition Table olarak formatlamışsınızdır muhtemelen. Bundan dolayı çalışmıştır.

Az önce belirttim. Formatlama biçimini "disk izlencesi" ile "APFS" olarak ayarların ve "guıd Partition table" olarak formatlayın. Önceki kurulumunuzda guıd Partition table olarak formatlamışsınızdır muhtemelen. Bundan dolayı çalışmıştır.

Peki hemen deneme yapayım.
Evet şu anda fark ettim muhtemelen diski tamamen biçimlendirmek zorunda kalacağım görüntü gönderiyorum.
Son görüntüsü ise yapama gereken sanırım.
Muhtemelen böyle olmasının sebebi bu HDD eski PC bayağı eski bir PC 15 yıllık falan anakartı vefat edince HDD almıştım sanırım önyükleyicisi de MBR imiş.
@453482.
Selamlar hangi biçinimi kullanmalıyım? SSD'ler için APFS, mekanik disk için macOS Genişletilmiş kullanılması öneriliyor sizin fikriniz nedir?

Dosya Ekleri

• 1643117389566.jpeg
    1643117389566.jpeg
    228,7 KB · Görüntüleme: 33
  • 1643117426696.jpeg
    1643117426696.jpeg
    277,2 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleyen: Moderatör:
Peki hemen deneme yapayım.
Evet şu anda fark ettim muhtemelen diski tamamen biçimlendirmek zorunda kalacağım görüntü gönderiyorum.
Son görüntüsü ise yapama gereken sanırım.
Muhtemelen böyle olmasının sebebi bu HDD eski PC bayağı eski bir PC 15 yıllık falan anakartı vefat edince HDD almıştım sanırım önyükleyicisi de MBR imiş.
@453482.
Selamlar hangi biçinimi kullanmalıyım? SSD'ler için APFS, mekanik disk için macOS Genişletilmiş kullanılması öneriliyor sizin fikriniz nedir?
Ben genelde hep APFS kullanılmasını öneririm. Eğer sorun çıkar ise "macOS Genişletilmiş" 2. seçenek olarak seçilebilir. Onun dışında eğer disk önceden MBR ise tamamen formatlanması gerekir.

@453482
Merhaba.

Diski tamamen biçimlendirip kurulum yaptım yalnız OpenCore config hasar görmüş onu yükleyemedim. OpenCore için config nereden bulabilirim? Aynı şekilde OpenCore güncellemem gerek sürümü oldukça eski onu nasıl güncelleyebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
@453482
Merhaba.

Diski tamamen biçimlendirip kurulum yaptım yalnız OpenCore config hasar görmüş onu yükleyemedim. OpenCore için config nereden bulabilirim? Aynı şekilde OpenCore güncellemem gerek sürümü oldukça eski onu nasıl güncelleyebilirim?
Başka sorularınız için yeni konu oluşturmanız daha iyi olur.

Geri
Yukarı