macOS Güzel Mi?

Makaleler
23
Yer
Antiocheia
PisiLinux kurmayı denemiştim daha önceden olmamıştı.
Şu an ise 2. işletim sistemi olarak macOS düşünüyorum.
Ne nedir, hangi donanımlarım uyumlu, en ufak fikrim yok.

Başlık biraz enteresan olmuş. 😄 Sırf macera, heyecan olsun diye kurmak istiyorsanız, aradığınız macerayı bulursunuz. Gerçekten işinize yarayacaksa macOS “bence” en iyi işletim sistemi şuan.

Temel donanım bileşenlerinizi bize yazınız yardımcı olalım. Eğer uyumluluk oranı varsa söyleriz size zaten.
365542

Başlık biraz enteresan olmuş. 😄 Sırf macera, heyecan olsun diye kurmak istiyorsanız, aradığınız macerayı bulursunuz. Gerçekten işinize yarayacaksa macOS “bence” en iyi işletim sistemi şuan.
Öylesine denemek, kurcalamak istiyorum.
Hatta eğer anakartta sadece boot önceliği değiştirmek gerekiyorsa HDD'de yer yok USB'ye kuracağım. USB'yi diğer PC'lerde de kullanmayı deneyeceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 365542

Öylesine denemek, kurcalamak istiyorum.
Hatta eğer anakartta sadece boot önceliği değiştirmek gerekiyorsa (HDD'de yer yok USB'ye kuracağım) USB'yi diğer PC'lerde de kullanmayı deneyeceğim.
AMD sisteme kurmaya çalışarak maceranın en babasını yaşamak istiyorsunuz. 😄 Okuma ve yazma oranı yüksek, kapasitesi de küçük olmayan bir USB’ye kurulum yapabilirsiniz. Ancak macOS kurulduğu zaman o bilgisayara özgü oluyor. Diğer PC’lerde kullanmanız için, bilgisayarların tabiri caiz ise “ikiz” olması gerekiyor. Yani Windows ya da Linux gibi “Next Next Next” vari bir kurulum değil bu. Sisteminize özel yapılandırmalar gerekiyor. Driver kurulumu da maalesef Windows gibi değil. Donanımı sizin tanıyıp, ona uygun kext’i macOS’e sunmanız gerekiyor. Yanlış bir kext “kernel panic” verdirebiliyor. Bu yüzden başlangıç için size önerim şu olur. macOS’e native(doğal) olarak en yakın uyumlu bir sisteme kurulum yapıp tecrübe kazanmanız. Daha sonra AMD sistemlerle uğraşabilirsiniz.

AMD sisteme kurmaya çalışarak maceranın en babasını yaşamak istiyorsunuz. 😄 Okuma ve yazma oranı yüksek, kapasitesi de küçük olmayan bir USB’ye kurulum yapabilirsiniz. Ancak macOS kurulduğu zaman o bilgisayara özgü oluyor. Diğer PC’lerde kullanmanız için, bilgisayarların tabiri caiz ise “ikiz” olması gerekiyor. Yani Windows ya da Linux gibi “Next Next Next” vari bir kurulum değil bu. Sisteminize özel yapılandırmalar gerekiyor. Driver kurulumu da maalesef Windows gibi değil. Donanımı sizin tanıyıp, ona uygun kext’i macOS’e sunmanız gerekiyor. Yanlış bir kext “kernel panic” verdirebiliyor. Bu yüzden başlangıç için size önerim şu olur. macOS’e native(doğal) olarak en yakın uyumlu bir sisteme kurulum yapıp tecrübe kazanmanız. Daha sonra AMD sistemlerle uğraşabilirsiniz.
Ben direkt vazgeçeyim yani anlattığına göre. 😸

Ben direkt vazgeçeyim yani anlattığına göre. 😸
Estağfurullah, amacım caydırmak değildi. Elbette uğraşabilirsiniz. İmkânsız değil. Sadece bazen sinir bozucu olabiliyor, en uyumlu sistemlerde bile. Aslında temeli basit. Her donanım ne işe yarar biliyorsanız, o parçaların birer kimliği olduğunu ve o kimliğin ne olduğunu biliyorsanız, uğraşmaya değer. İngilizceniz iyiyse tonymacx86 ve amdosx sitelerinden makaleleri okuyabilirsiniz.

PisiLinux kurmayı denemiştim daha önceden olmamıştı.
Şu an ise 2. işletim sistemi olarak macOS düşünüyorum.
Ne nedir, hangi donanımlarım uyumlu, en ufak fikrim yok.
İmaj dosyasını indirip kurulum yapabilirisin. Herangi bir grafik sorunu olurda Config düşmemesi yaparsın. Bende 2. İşletim sistemi olarak macOS kurmustum. Fakat ben logic pro x adlı programın sadece macOS desteği olduğu icin bu işlemi uygularım. Sizide buna benzer bir arzunuz yoksa tek bir işletim sitemi olarak Windows kullanmanızı tavsiye ederim.

İmaj dosyasını indirip kurulum yapabilirisin. Herangi bir grafik sorunu olurda Config düşmemesi yaparsın. Bende 2. İşletim sistemi olarak macOS kurmustum. Fakat ben logic pro x adlı programın sadece macOS desteği olduğu icin bu işlemi uygularım. Sizide buna benzer bir arzunuz yoksa tek bir işletim sitemi olarak Windows kullanmanızı tavsiye ederim.
Aynı şekilde bende Logic X için macOS kullanmam gerekiyor sizce High Sierra mı yoksa Mojave mi kurmalıyım ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı