macOS kurulumunda klavye ve touchpad çalışmıyor

Rza Rzayev

Picopat
Daha fazla  
Merhaba macOS kurdum ama klavye ve tocuhpad çalışmıyor.

Hocam ilk açtığımda Wi-Fi da çalışıyordu, bağlanmıştı Wi-Fi'ya da. Şimdi başka yerde açtım MacOS'u ama Wi-Fi tercihlerinde hata yazıyor. Wi-Fi açılmıyor.

@e.n.e.s

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam normalde GTX 1650'nin desteği yok, destekleyen bir harici GPU'nuz olsaydı da laptopta MUX Switch olmadan çalışmazdı. Yani her türlü dahili iGPU'nuz ile kullanacaksınız. iGPU için ayarlar da hazır EFI'nizde bulunuyor zaten.

Windows kurulu diskinizde olanı değil hocam, disk yönetimine girdiğinizde en üstteki diske açtık EFI bölümünü. Yani Disk 0'daki System bölümüne harf atayacaksınız.
Bunun için sordum hocam. En son disk 0 olana yazdık EFI ama BIOS'da seçerken. OpenCore Samsung 970 Evo Plus diye kayıtlıydı adı. Samsung disk de Windows kurulu olan disk. İlkinde ona yazdırmıştık EFI'yi.

1663688523719.png

1663688559158.png

M diski en üstte görünen. X diski Windows yüklü olan.

Tamamdır hocam, o zaman X diskinin içindeki EFI klasörüne sadece benim attığım EFI'deki OC klasörünü atıp deneyin. BOOT klasörünü atmayın.

Tamamdır hocam, o zaman X diskinin içindeki EFI klasörüne sadece benim attığım EFI'deki OC klasörünü atıp deneyin. BOOT klasörünü atmayın.
Hocam, klavye ve touchpad çalışmadı. Dock derken sağ üstteki kısımı mı söylüyorsunuz? Wi-Fi AirDrop olan kısım?

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    104,6 KB · Görüntüleme: 11
Alttaki docktan bashettim ama anlaşılan kasma/donma yok ve burası da saydam gözüküyor. Yani iGPU ile işiniz yok, şu an Wi-Fi ve Bluetooth çalışıyor değil mi? Klavye ve touchpad için tekrar EFI'ye bakmam lazım.

Alttaki docktan bashettim ama anlaşılan kasma/donma yok ve burası da saydam gözüküyor. Yani iGPU ile işiniz yok, şu an Wi-Fi ve Bluetooth çalışıyor değil mi? Klavye ve touchpad için tekrar EFI'ye bakmam lazım.
Evet donma kasma yok şuan için. Bluetooth hiç açılmıyor. Wifi ize bazen 2 kere açıp kapamam gerekiyor. Bazense sorunsuz çalışıyor

Deneyin.
Bu EFI ile sistem hiç açılmadı. Elma logosunda kaldı

Deneyin.
Birde ben Windows'a format atabilecek miyim sorunsuz olarak? Yani kurulumda EFI olan bölümü silmeden kurulum yapabilirim değil mi? Kurulumdan sonra Windows'da bazı sistemsel problemler var. Acer Care Center, Nitro Sense, gibi Acer'in kendi uygulamaları yüklenmiyor.

Sıkıntı olmaz hocam EFI bölümünü silmeden format atabilirsiniz, müsait zamanda da touchpad ve klavye için EFI'ye bakacağım tekrardan, şimdilik bundan bir önceki EFI'yi kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı