Maddi durumu olmayan adama orijinal oyun aldırma sevdası

Hırsızlık. Bundan ötesi var mı?

Dediğiniz şey çok değişken. Bu hırsızlık ise. telifli olan müzik, dizi ve filmleri bedavaya indirmek de hırsızlıktır.
Klavye delikanlısı olmak çok kolay. Gerçekte beklerim seni.

Kişisel algılamanız benim sorunum değil. Hem Konya bana uzak kaçıyor.
Kullandım. Sonradan hepsini satın aldım. Önceden bu fikirlere sahip değildim. Şimdi hiç kullanmıyorum.

Dönüp dolaşıp yine korsana gitmişsiniz işte.

Beni en çok irite eden konu, film ya da dizileri ''cayır cayır'' torentten çekerken, oyun konusunda ''melek'' kesilenler. Adamlar 100 milyon dolara oyun yapıyor olabilir, sen ise 1 milyar dolara çekilen filmi kaçak, indirip izliyorsun. O ne oluyor? Sevap mı? Beğendiyseniz, oyun yapımcılarına destek vermek için oyunu satın alabilirsiniz. Ya da gerçekten Türkiye koşullarında çok ciddi paranız varsa, gidip her oyunu orijinal alabilirsiniz. Ancak R7 240 ekran kartı kullanıp, bir oyuna 400 lira para vermek gerçekten akıl alacak iş değil. Bir tarafım melek, diğer yanım şeytan benim. Ayrıca ''TÜRKÇE'' olmayan oyunlara beş kuruş para veresim gelmiyor. Dilimde oyun oynamak bu kadar zor olmamalı. 10.000 dolar harcayıp, bir çevirmen bul bir zahmet.

Dostlar konu değişik yerlere çekmeyin yok temel ihtiyaç değil o değil bu değil bakın bende bu gün yeni çıkan bir oyunu Steam'den parasını verip aslanlar gibi oynamak istiyorum. Ama yok ulan yok paramız yok benim yeni çıkmış kaliteli bir oyuna verecek 250-300 TL yok. Bu sorun benden kaynaklı değil bu gün Türkiye'nin yarısı bu durumda hangimiz asgari ücretle köşeye 250-300 TL atıp. Ben bu parayla oyun alırım diye biliyor. Bırakın köşeye para atmayı bu ayı nasıl çıkarırım onu düşünür halde çoğu insan. Lütfen salakça o zaman o bilgisayarı nereden aldı veya o zaman oynamasın demeyin. Lütfen oyun fiyatları pahalı ve bunun savunulabilecek bir tarafı yok. Ayrıca bir oyunu sadece PC ya da konsolda oynanmaz aşın şunu halihazırda GeForce Now var ve buna ek olarak yeni streaming servisleride ülkemizde kurulmaya başladı kısaca bir PC 6K ödemeye gerek kalmayacak oyun içinse.

Son düzenleme:
Geçen sene bir arkadaşım sanayi de çalışarak biriktirdiği parayla zar zor bir bilgisayar toplamayı başardı. Maddi durumlarının çok iyi olmadığını zaten biliyordum. Maddi imkansızlıklardan dolayı şu an hala sanayi de çalıştığını duydum. Geçenlerde onla görüştüğümde günde 11-12 saat çalıştığını ama bu çalışma karşılığı asgari ücret bile alamadığını söyledi.

İşten artan boş vakitlerinde oyun oynamak istediğini ancak günümüz şartlarında malum "dış güçlerden" dolayı bir oyuna 400-500 TL para verecek durumu olmadığını ama yine de oyun oynamak istediğini söyledi açıkçası ona git crack indir oyna da demek istemedim. Sonuçta bir oyunda yapımcının kaç yıllık emeği alın teri var. O oyunu crack indirince o adamların verdiği emeği, alın terini, stresi hepsini çöpe atmış oluyorsunuz. Ama bir yandan da kıt kanaat geçinen birinin de bir oyuna 600-700 TL vermesi bana saçma geliyor. Sonuçta ülkemizin şu anki ekonomik durumu belli. Oyun fiyatları ucuzlasın desek günümüz kuru ile 1 Euro 9, 34 TL karşılık geliyor. (Bazı arkadaşlar niye dolar üzerinden hesaplamadın derse biz Euro bölgesi içerisindeki bir ülkeyiz bize oyunlar Euro üzerinden gelir.)

Bu şartlarda Epic Games veya Steam'e de kızamıyorsunuz. Sonuçta gelen ürün bir Avrupa ülkesinde 60 Euro'dan çıkıyor ülkenizde bu fiyat 600 TL oluyor. Onlara bu oyun niye bu kadar pahalı diyemiyoruz. Çünkü zaten oyun pahalı değil bizim ülkemizde malum "dış güçlerden" dolayı oyunlar 10 ile çarpılarak satılıyor. Açıkçası bu şartlar altında maddi durumu yetersiz birine illa "git o oyunu al" demek pek mantıklı gelmiyor.

Benim kendi düşüncem maddi durumu olmayan ama oyun oynamak isteyen abilerim, kardeşlerim crack indirmelerinde bir sakınca görmüyorum. Kusura bakmayın ama ülkemizin geldiği durum şu anlık bu yapacak bir şey yok. Sizin düşünceleriniz nelerdir?
Hocam belki başkası böyle düşünmez ama bahsettiğiniz durumda olan birisinin hem türkiye ekonomisinin durumunu hem de verdiği paranın yarısının devlete gideceğini de düşünürsek bu adamın orijinal oyun almaya çalışması dünyanın en saçma şeyi olur. Buna hak vermeyenin de görüşü çok umrumda değil açıkçası.

Beni en çok irite eden konu, film ya da dizileri ''cayır cayır'' torentten çekerken, oyun konusunda ''melek'' kesilenler. Adamlar 100 milyon dolara oyun yapıyor olabilir, sen ise 1 milyar dolara çekilen filmi kaçak, indirip izliyorsun. O ne oluyor? Sevap mı? Beğendiyseniz, oyun yapımcılarına destek vermek için oyunu satın alabilirsiniz. Ya da gerçekten Türkiye koşullarında çok ciddi paranız varsa, gidip her oyunu orijinal alabilirsiniz. Ancak R7 240 ekran kartı kullanıp, bir oyuna 400 lira para vermek gerçekten akıl alacak iş değil. Bir tarafım melek, diğer yanım şeytan benim. Ayrıca ''TÜRKÇE'' olmayan oyunlara beş kuruş para veresim gelmiyor. Dilimde oyun oynamak bu kadar zor olmamalı. 10.000 dolar harcayıp, bir çevirmen bul bir zahmet.
10bin dolara çeviri yaptıramazsınız ki 😁

Hocam belki başkası böyle düşünmez ama bahsettiğiniz durumda olan birisinin hem Türkiye ekono misinin durumunu hem de verdiği paranın yarısının devlete gideceğini de düşünürsek bu adamın orijinal oyun almaya çalışması dünyanın en saçma şeyi olur. Buna hak vermeyenin de görüşü çok umrumda değil açıkçası.

Size kesinlikle katılıyorum.

Geri
Yukarı