Maddi Durumumuz İyi Ama Harçlık Vermiyorlar

• Konuyu başlatan swica
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 8B
Okulda ihtiyaçlarının giderilmesi için harçlık verilmesi gerek ama hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum kısmına kendinde bir katkı sağlaman gerekli. Ben senin yaşında iken lise zamanlarımızda her türlü işleri kovalardık, çabalardık kendi paramızla bir şeyler başarmak için.

Babanın yaptığı çok yanlış! Bu şekilde seni hayata falan hazırlayamaz, sana bu yaşadıklarının en büyük artısı ilerde çoluk çocuğun olursa onlara bu şekilde davranmazsın, kendi yaşadığın zorlukları onlara yaşatmazsın. Sen iyi yapıyo normal bir şey diyenlere bakma, asla ve asla değil! Sen çocuğunu harçlıksız bırakırsan o çocuk gider kendinden yaşça küçüklerin parasını almaya başlar, hani şu üst sınıfların yaptığı zorbalık misali. İlerde bu durum daha da büyüyerek hırsızlığa kadar gider ve genç yaşta suç işleyen bir birey ortaya çıkabilir. Senin için demiyorum dostum yanlış anlama, bak sen ne güzel bunu gelip buraya yazmışsın derdini anlatmışsın, ne yapmam lazım demişsin. Belki başka biri olsa çalıp çırpmaya meyil edecek. İnsan neden daha kendi ayakları üzerinde duramayan öz evladına para vermez, neden onu arkadaşlarının yanında mahçup eden durumlara düşürür bir türlü aklım almadı. Üstüne üstlük gelir durumunuz da çok iyi, ortalamanın üstünde. Ben kendi yağında kavrulan bi ailede büyüdüm, yoklukta gördük zorlukta yaşadık ama ne zaman para lazım olsa ellerinde olmasa da bulup buluşturup verirlerdi bana. Ben de asla bunu suistimal etmedim, asla ihtiyacımdan fazla istemedim ya da har vurup harman savurmadım paramı. Hala daha paramın kıymetini bilirim, cimrilikle bunun arasında ince bir çizgi vardır yanlış anlaşılmasın. Bir çok şeyden kendi isteğimle yoksun kaldım ben de zamanında, ailemden ben istesem karşılayacağını bilsem bile istemedim, bu yoklukta neden onlara yük olayım dedim hep. Demek ki neymiş, evladının cebine para koyup koymamakla terbiye olmazmış, onu bu şekilde hayata hazırlayamazmışsın. Şimdi Allah'a şükür kendi paramı kazanıyorum ve bir bakıma ahde vefa olarak aileme de sık sık yardım ederim, kardeşim üniversitede ve ne zaman istese para gönderirim. Baban yanlış yapıyor, belki harcamayıp sana da vermeyip o parayı ''senin'' geleceğin için biriktiriyo ama hayat geçmişiyle şimdisiyle ve geleceğiyle bir bütündür, sana şuanda da destek olmalı ve varlık içinde yokluk yaşatmamalıdır.

Babana direkt bu konunun linkini atabilirsin. Şaka yapmıyorum, ciddiyim. Belki bizim fikirlerimizi görür ve bir şeyler değişir.
Günlük 3 TL ile 4 yıl geçirdim lisede. Alışıyorsunuz.

İlk yıl 1 TL aldım, ikinci yıl 2 ve üçüncü dördüncü yıllarda sanırım 3 TL'ye çıkmıştı.

Bu şımartmama amaçlı bir davranış değil babanın hiç para vermemesi.Tamamen babanın kendi yaşanmışlıkları ile alakalı olduğunu düşünüyorum kendi çocukluğundan kalmış bir travmanın acısını çıkartıyor olabilir mi ? Belki kendisi de asla babasından yada annesinden harçlık alamamıştır yada ilgi görememiştir içgüdüsel olarak yada bilerek bunu sizde idealize edebiliyor olabilir sizce ?Bunu kesinlikle bilerek yapıyordur demiyorum içgüdüsel olarakta ebeveynler böyle hatalar yapabiliyorlar ne yaptığını yada nedenlerini fark etmeden.Yani kendisini sizde görüyordur ve kendi yerinde de ebeveynleri vardır ? Şımartmamak şımartmak istememek tamamen bahane.Normal harçlık vermek ile kimse şımarmaz sınır koymak ta normal ihtiyaçlar karşılandıktan sonra karşılanması gerekenler yerinde olduktan sonra eğer bir aşırı bağlanma gereğinden çok fazla hazıra bağlanma durumu varsa yapılır ki bence sınır koymak ile yapılmamalı gene bu çünkü her şeyden önce aradaki ilişkinin samimiyetine zarar veren bir şey bu.Çocuk kendi kendine bağımsızlaşmayı, özgürlüğünü tanımayı, bir nevi bu sistemde özgürlüğünü kazanmanın yolunu keşfetsin diye bence o noktadan sonra çalışmaya teşvik edilir ama bu kısıtlayıcı ve sınırlayıcı araya mesafe koyucu şekilde yapılamaz yapılmamalı.

Babam devlet üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi ve doçent doktor. Övünmek için söylemiyorum yanlış anlamayın. Konu şu bunun üstüne bir de birkaç evden kira alıyor. Lise 2 gidiyorum ve bu yaşıma kadar hiç harçlık almadım. Hiç bir zaman hayalim olan bir şey alamadım bu yüzden. Arkadaşlarımın babası iş bulamıyor olmasına rağmen günlük 15-20 TL alıyorlar. Okuldaki arkadaşlarım her gün okulda 2 derste bir kantine giderken ben en son okulda ilkokulda yemek yemiştim. Hayallerim olan şeyleri almak istiyorum ama bu yüzden alamıyorum. Ne yapmam gerek? Konuşmayı çok denedim ama param yok diyor sürekli ama olduğuna dair kanıtlarım da var ama para vermiyor yine de. Ne yapmam lazım ?
Sigara, alkol, vesaire tüketiyor musun? Arkadaş ortamin ne durumda, bundan dolayi olabilir. Onun dişinda seni sımartmak istemiyor olabilir veya çok cimri bir ailen olabilir, başka bir seçenek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı