Madencilik için en az RX 570 mi alınmalı?

ZortX

Kilopat
Makaleler
5
RX 550 4 GB ile bile madencilik yapılabilir. Madencilik yapmak için tek gereken ekran kartının en az 3 GB olması. Tabi bu git gide artacaktır. RX 550 4 GB gibi bir ekran kartı ile bile madencilik yaparsanız kazanç elde edersiniz. İlla RX 580 8 GB gerek yok.

Madencilik işinden anlamıyorsanız konu açmayın. RX 550 4 GB ile ayda yaklaşık (elektrik masrafı dahil) 8 dolar kazanırsınız en fazla. Ortalama bir RX 550 4 GB 450 lira desek 14 ayda kendi parasını çıkarabilir. O da belli değil çünkü kazı gittikçe zorlaşıyor. Bu durum geçince ayda 30 lira kazanmaya başlarsınız bugünkü şartlarda. Ama kazı zorlaştığı için büyük ihtimalle hiçbir şey kazanmaz hatta zarar bile edebilirsiniz. Artık tek kartla bile madenciliğe girmek riskliyken RX 550 mi? Yapmayın lütfen.
Not: Ethereum ile hesapladım.

RX 570 8 GB dan düşünelim ( Sapphire RX570 NITRO+ OC GDDR5 8GB 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı 4500 TL.).
Hadi daha ucuzunu düşünelim SAPPHIRE 11266-09-20G VGA NITRO+ RADEON RX 570 8G GDDR5 LITE Ekran Kartı 1800 TL. Bide RX 550 4 GB düşünelim 480 TL. Düz bir mantık ile 100 TL daha koyup 4 tane RX 550 4 GB alınabilir. 1 RX 550 4 GB 10.5 MH/S kazabiliyor. Toplamda yıllık 2.48 ETH kazan bir bilgisayar yıllık 3300 TL kazandırabilir. Bizzat bu ekran kartı ile madencilik yapan bir adam bu ekran kartının sadece 30 W tükettiğini söylüyor. 100 W sistem tükettiğini düşünelim 220 W. Yıllık 800 TL elektrik faturası. Toplam kazanç 2500 TL. 1 yılda neredeyse sistem kendini karşılıyor.

Peki 1 RX 570 8 GB kendini 1 yılda karşılayabiliryor mu?

Valla ben çok güzel (kapak yaptığımı düşünüyorum.) savunduğumu düşünüyorum. Üstüne sizin de haksız yere beğeni aldığınızı söylüyorum.

Yahu bilmiyorsun, ısrar etme. Bir RX 550 4 GB 10 MH/s ile ayda taş çatlasın 45 lira kazanırsın. Ayrıca gittikçe zorlaşıyor kazı. Hayal kurdun galiba ya da matematiğin berbat. Yılda 2500 lira çıkarması imkansız 4 RX 550'nin. Bir de gelmişsin 4500 liralık RX 570'ten örnek veriyorsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya siz dalga mı geçiyorsunuz? Elinizde bu ekran kartının 10 MH/S kazanacağını gösteren bir şey var mı? Ayrıca ben size milyoner olacaksınız demiyorum.

Zamanında G4560+GTX 1050 Tİ öneren sonra "BF 1 de darboğaz." Konusu açılınca kaçanlar sizsiniz değil miydiniz (Evet)?

1 RX 570 8 GB=4X RX 550 4 GB= aylık 275 TL.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet var. Sen bile dedin. Küçük bir araştırmayla kartın 10 MH/s kazdığını bulabilirsin. Ben görüyorum ki bir şey bulamayıp bize laf atıyorsun şu an. İkinci sorun ise alakasız. Konu açarsan anlatırım.

Sadece ekran kartı masrafını hesaplamak ancak sanal parayla zengin olma hayalleri kuran acemilerin yapacağı bir hatadır. Tüm sistem parası, PCI-E Riser gibi ekipmanların maliyeti, sistemi kurduğunuz ortama yaptığınız masraf ve ortamın soğutması, Türkiye'deki elektrik fiyatı üzerinden hesaplama, sanal para birimlerinin oynak değerleri, Dolar ve TL kurunun değişimleri ve her an artan zorluk değeri gibi tonlarca farklı değişkeni hesaba katmazsanız ancak boş hayallerle kendinizi tatmin edersiniz.

Madencilik yapmak için tek gereken ekran kartının en az 3 GB olması.

Yanlış bilgi. Madem öyle, neden R7 240 ve GT 630 gibi kartların 4 GB versiyonunu alıp madencilik yapmıyorsunuz? Cevabı ben vereyim, bellek değeri önemli olsa da en ön planda olan GPU'nun performansıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı