Madencilik kazancı ne kadar?

Aylık kazancı anca elektrik faturasını ödersiniz.
Peki bunu her coin için söyleyebilir miyiz? Bitcoin madenciliğinin dünya genelinde zorlaştığını biliyoruz, ülkemizde de neredeyse hiç bir mantığı kalmadı. Ancak ilk argümanı sunan abimin söylediklerine göre Ethereum başta olmak üzere bir kaç coin çok iyi kazandırıyormuş, ve olaya kazanç olarak değil geleceğe yatırım olarak bakmamı söylüyor. Örnek veriyorum cihazlarla kazacağın ethereumun 2 sene sonra ki piyasasını düşün diyor, bir takım matematiksel hesaplarla gerçekten çok güzel sonuçlar çıkıyor ve görünce gerçekten şaşırıyorum...

Aslında karlı bir iş ama çok karışık bir durum var yazayım.
Bildiğin gibi ekran kartlarıyla kazıyorsun bu coinleri, ETH için konuşacak olursak rx 570-580 gibi bir kart modlu BIOS'lar ve OC sayesinde 31-32 mh/s değerinde bir kazım gücüne sahip. Bu kartlar çıktığında insanlar bu kartları mining için 1200-1400 TL arası fiyatlarda almışlardı. Şu an mining yapmak istesen alabileceğin en F/P kart RX 5700XT. Bu kartın kazım gücü de 53-55 mh/s civarında. Ama durum buradan sonra patlıyor işte. Bu kartın fiyatı 4500-4800 civarında. Bu nedenle şu an 5700XT ile kuracağın 6 kartlı bir sistemi kaba bir hesapla 2 yılda amorti ediyorsunuz. İlk başta bu süre 8-10 aydı.
Size ayda 4000 TL kazandığını söyleyip bunu 10 11 ayda amorti edeceğini söyleyen arkadaşın olayına gelirsek, bu arkadaşınız ya 5700XT gibi bir kartı 2200-2300 gibi bir fiyata aldı(ki imkansız) ya da 2. el şekilde RX serisi kartları yaklaşık 800-1000TL gibi bir fiyata aldı.
Eğer 800-1000TL civarına 30-32 mh/s kazım gücüne sahip, 100-110 watt elektrik tüketen kartlardan oluşan bir sistem kurarsanız arkadaşınızın dediği gibi bir amorti süresi oluşur. Aksi halde imkansız. Fakat bunun da bir dezavantajı var, şu an RX serisi 2. el kartların çoğu 4GB, 1 aralıkta ETH 2.0 ile 4GB VRAM'e sahip kartlar ile ETH kazamayacaksınız yani bu iş de yaş.

3 sene mining yapan biri olarak şahsen önermiyorum dönemsel olarak kazançlar değişir.
Evde ufak 6 ya da 8 li rig kurup deneyebilirsiniz.
Hocam peki bunu her coin için söyleyebilir misiniz? Bahsettiğim abi kendisinin kurduğu 12 ekran kartlı bir sistemden aylık bu kazançları elde ettiğini söylüyor canlı bir örnek var elimizde.. Ama bir taraftan da çok büyük bir kesim mümkün değil diyor. Olayın üzerinde bu kadar durmamın sebebi bundan 10 sene önce deselerdi ki size, 600 liranı bir para birimine yatır, ve 2020 yılı geldiğinde milyoner ol, inanması güç geliyor ancak böyle bir şey oldu gerçekten de bitcoinden bildiğimiz üzere.. Bahsettiğim abi biraz da geleceği düşünerek olaya yaklaşarak "gelecekte ethereum başta olmak üzere belli başlı coinler çok değerlenecek. Miningin seneler içinde kazacağı ethereum veyahut diğer coinler şu anda olmasa bile 5 sene sonrasında aşırı büyük kazançlar getirir garantisini veriyorum" gibi bir yaklaşımda bulunuyor. Bu bahsettiğim kişi öyle boş beleş, kendi halinde birisi değil. Üniversitesini yurt dışında yüksek lisans ile bitirmiş, şu anda da Akdeniz üniversitesinde akademisyen olarak görev yapmakta gerçekten bilgili bir abi.. Yani tanıdık, ve canlı örnek olmasa gerçekten ben de pek dikkate almam ama, ortada canlı bir örnekte olunca insanın kafası bi hayli karışıyor :)

Peki bunu her coin için söyleyebilir miyiz? Bitcoin madenciliğinin dünya genelinde zorlaştığını biliyoruz, ülkemizde de neredeyse hiçbir mantığı kalmadı. Ancak ilk argümanı sunan abimin söylediklerine göre Ethereum başta olmak üzere birkaç coin çok iyi kazandırıyormuş, ve olaya kazanç olarak değil geleceğe yatırım olarak bakmamı söylüyor. Örnek veriyorum cihazlarla kazacağın Ethereum'un 2 sene sonra ki piyasasını düşün diyor, bir takım matematiksel hesaplarla gerçekten çok güzel sonuçlar çıkıyor ve görünce gerçekten şaşırıyorum...

Ben olsam bulaşmazdım mining işe.
Ekran kartı anakart işlemci cart curt derken kazanacağın aylık kazancı çıkaramaz. Bir de yanında elektrik faturasını ekle. Mining için önereceğim ekran kartı RX 5700 XT olur. Yani büyük masrafa girersin ama kazançlı çıkamazsın.(Zor.)

Bildiğin gibi ekran kartlarıyla kazıyorsun bu coinleri, ETH için konuşacak olursak rx 570-580 gibi bir kart modlu BIOS'lar ve OC sayesinde 31-32 mh/s değerinde bir kazım gücüne sahip. Bu kartlar çıktığında insanlar bu kartları mining için 1200-1400 TL arası fiyatlarda almışlardı. Şu an mining yapmak istesen alabileceğin en F/P kart RX 5700XT. Bu kartın kazım gücü de 53-55 mh/s civarında. Ama durum buradan sonra patlıyor işte. Bu kartın fiyatı 4500-4800 civarında. Bu nedenle şu an 5700XT ile kuracağın 6 kartlı bir sistemi kaba bir hesapla 2 yılda amorti ediyorsunuz. İlk başta bu süre 8-10 aydı.
Size ayda 4000 TL kazandığını söyleyip bunu 10 11 ayda amorti edeceğini söyleyen arkadaşın olayına gelirsek, bu arkadaşınız ya 5700XT gibi bir kartı 2200-2300 gibi bir fiyata aldı(ki imkansız) ya da 2. el şekilde RX serisi kartları yaklaşık 800-1000TL gibi bir fiyata aldı.
Eğer 800-1000TL civarına 30-32 mh/s kazım gücüne sahip, 100-110 watt elektrik tüketen kartlardan oluşan bir sistem kurarsanız arkadaşınızın dediği gibi bir amorti süresi oluşur. Aksi halde imkansız. Fakat bunun da bir dezavantajı var, şu an RX serisi 2. el kartların çoğu 4GB, 1 aralıkta ETH 2.0 ile 4GB VRAM'e sahip kartlar ile ETH kazamayacaksınız yani bu iş de yaş.
Dediğim gibi konudan çok anlamıyorum hangi kartlar ile bir sistem kurduğunu söylemişti ancak unuttum. Tek bildiğim sistemi toplam da 43 bin TL gibi bir fiyata kurduğu. Fakat kurduğu sistemin ve kurduğu sistem ile "1" günde kazdığı Ethereum'u atmıştı bana onlar da şu şekilde;
Bu arada kullanılan ekran kartını da öğrendim. Sapphire pulse rx 5600 xt model ekran kartından toplam 12 adet ile kurulmuş bir sistem.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-08-23 at 01.50.34.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-23 at 01.50.34.jpeg
    71,1 KB · Görüntüleme: 233
  • WhatsApp Image 2020-08-23 at 01.50.42.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-23 at 01.50.42.jpeg
    19 KB · Görüntüleme: 228
Dediğim gibi konudan çok anlamıyorum hangi kartlar ile bir sistem kurduğunu söylemişti ancak unuttum. Tek bildiğim sistemi toplam da 43 bin TL gibi bir fiyata kurduğu. Fakat kurduğu sistemin ve kurduğu sistem ile "1" günde kazdığı Ethereum'u atmıştı bana onlar da şu şekilde;

Bunlar RX 580 benziyor. Günlük kaç TL kazanmış?

Bunlar RX 580 benziyor. Günlük kaç TL kazanmış?
Yok hayır, kartların modelini öğrendim: Sapphire pulse rx 5600 xt. Yukarıya fotoğraf olarak bırakmıştım ancak yine bırakıyorum. Böyle bir sistem ile bir günlük kazılan ETH:

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-08-23 at 01.50.42.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-23 at 01.50.42.jpeg
    19 KB · Görüntüleme: 222

Bu arada kullanılan ekran kartını da öğrendim. Sapphire pulse rx 5600 xt model ekran kartından toplam 12 adet ile kurulmuş bir sistem.
Size ss olarak attığı miktarı 1 günde şu an kasmak istese aynı kartlardan 25 adet gerekiyor.
Blok zorlukları değiştiğinden dolayı oluyor bu durum. Hala aynı kartları kullanıyorsa şu an kazandığı miktar 0.22-0.23 gibi bir miktar olmalı günlük. Anlık kurla aylık 2000 TL bırakır bu işlemle de. Size nasıl 4000 TL bırakıyor demiş merak ettim şu an. Mümkünse mh/s değerlerini öğrenir misiniz? 38-41 arası bir şey olmalı bu hesapla da 2000 bırakıyor şu an.

Yok hayır, kartların modelini öğrendim: Sapphire Pulse RX 5600 XT. Yukarıya fotoğraf olarak bırakmıştım ancak yine bırakıyorum. Böyle bir sistem ile bir günlük kazılan eth:

Kartlar 37,67-40,50 civarı mh/s değeri var. Kazancı 2000-2500 anca çıkar diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı