İnceleme Mafia: Definitive Edition

Mafia 1 harika. Mafia 2 idare eder. Mafia 3 serinin adını lekeleyecek kadar kötü...
Mafia 2 idare eder mi? :D Definitve halleri için konuşursak evet ama temel oyun olarak bakarsak ben Mafia 2 nin Mafia 1 den her türlü daha üstün olduğunu düşünüyorum. Karakterler olsun, hikaye, sunuş biçimi, geçtiği ortam falan. Bence daha iyi mafia 1 den.

Be.

Merhaba, 2 günde toplam 10 saat oynayarak bitirdiğim oyunun size artı ve eksi bulduğum yönlerini söylemek için bu konuyu açtım. Öncelikle orijinal oyunu oynamamış ve ilk defa Mafia serisine remake ile başlayan biri olarak ne kadar doğru yorumlarda bulunabilirim bilmiyorum fakat elimden geldiğimce incelemelerimi aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle sabırsız biriyseniz hiç bulaşmamanızı tavsiye ederim çünkü 2-3 saat aralığında sinematik gösterimler mevcut, hikaye için de atlanmayacağına göre bir film süresinde diyaloglar izleyip hikayeyi kafanızda kurabilirseniz oynayın. Kısaca hikayeden bahsetmem gerekirse sıradan bir taksiciyken mafyanın tetikçisine dönüşüyoruz. Piyasadaki rakiplerimizi yok etmek için çabalıyoruz. Daha fazla hikaye detayına girersem heyecanı kaçabilir.

Oyunun dövüş ve silah mekanikleri hakkında bahsetmek gerekirse dövüş gözlemlediğim kadarıyla vasat kalmış ve çeşitliliği zayıf. Silah mekanikleri hakkında konuşmak gerekirse bence gerçekçi olmuş çünkü imleci her doğrulttuğunuzda isabet etmemesi, silahın sekmesi ayrı bir gerçekçilik katarak oyunu zorlatmış. Silahlar hakkında geçmişin şartlarını çok bilmesem de çeşitlilik az diyebilirim. Ek olarak çatışma sahneleri muhteşem olmasa da bence gayet oynarken zevk aldıracak düzeyde olmuş.

Oyundaki arabalar ve sürüş oyuna asıl havayı katan şeylerden bence. Araba sürmeye ilk başta küfür ederek başlasanız da 10 saati bitirip serbest dünyada kendinizi drift atarken bulabilirsiniz.

Görevler hakkında fikir belirtirsem, bir görevde sabit kalarak sadece ona odaklanmış ve başka bir yan görev mevcut değil. Sadece görev doğrultusunda hareket ediyorsunuz. Hikaye modunu oynuyorsanız tabii ki.

Son olarak belirtmek isterim ki Tommy'nin tipi o karakter için hiç uygun değil. Yüzünü ne zaman görsem Pes'teki lisanssız oyuncu suratları aklıma geliyor. İnceleme bu kadardı, teşekkürler. Mafia 2 hakkında spoiler vermezseniz sevinirim.Eki Görüntüle 1899355Eki Görüntüle 1899356

Mafia 2'yi iki üç kere bitirdim ama sıra Mafia 1 remake gelmiş onu da oynuyum dedim ama oyunun çeyreğinde oyunu sildim Mafia 2 gibi açık dünya yok NPC'lerin yapay zekası iyi değil görevler sıkıcı simülasyon gibi ilerliyor oyun.

Be.

Mafia 2'yi iki üç kere bitirdim ama sıra Mafia 1 remake gelmiş onu da oynuyum dedim ama oyunun çeyreğinde oyunu sildim Mafia 2 gibi açık dünya yok NPC'lerin yapay zekası iyi değil görevler sıkıcı simülasyon gibi ilerliyor oyun.
Mafia 2 bence de daha iyi fakat bu yapılan definitive sürüm çok güzeldi oyunun ilk halini oynadıysan zamanında, gelişmeyi anlardın.

Kaliteli yeniden yapımlardan biridir. Orijinal oyunu neredeyse her şeyiyle -özüne sadık kalarak- değiştirmiş, hikâyeye de yerinde yenilikler getirmiştir. Teknik anlamda sıkıntıları olsa da "yeniden yapım" ismini hak eden nadir oyunlardan biridir bana göre.

Mafia serisi genel olarak hikâyesi ve atmosferi için tercih edilir. @Arkham Kn1ght'ın da dediği gibi oyunun orijinalliğine sadık kalarak, korunabilerek yeniden yapım adı altında piyasaya sürülen nadir oyunlardan birisidir. Hangar 13 gerçekten sağlam iş yaptı. Yıllar yıllar önce serinin ilk oyununu oynama fırsatım oldu ve Definitive Edition sürümünü görünce bunu da oynadım ve aynı heyecanı tekrardan yaşatabilmişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı