MAG Forge 100M kasaya 2'den fazla fan bağlama

aLyX3N

Decipat
Yer
Anti Acer SSA
Daha fazla  
Selamlar, şimdi MSI MAG Forge 100M adlı kasayı alacağım. Sanırım yanında fan çoklayıcı çıkmıyormuş, ben de merak ediyorum acaba ben bu fanları anakarta nasıl bağlayacağım diye çünkü anakartımda sadece CPU-Fan ile SYS-FAN1 var.

Anakart: Gigabyte A320M-S2H.

Anakart için değil fan çoklayıcısı, direkt olarak PSU'dan alıyor gücü. Üstteki mod tuşundan kontrol ediyorsun. Sorun varsa cevaplayabilirim.

Çoklayıcıya gerek var mı acaba benim bu fanları çalıştırmam için?
Yoksa hepsi 1 kabloya mı bağlı yani sadece SYS fan üzerinden hepsi çalışır mı?

Çoklayıcıya gerek var mı acaba benim bu fanları çalıştırmam için?
Bunda 5'li tarafa fanın uygun girişini takman gerek.

1628588502355.png

Bu tarafta ise soldaki PSU'daki SATA kablosuna bağlanacak, sağdaki ise SYS_FAN portuna. Eğer RGB istemiyorsan fanların diğer kablosunu ellemene gerek yok fakat istiyorsan;

1628588639522.png

Bu kısma fanların diğer kablolarını bağlayabilirsin. Zaten ilk başta bağlı geliyor, kasanın sağında bu arada. Ama girişlerin uyumlu olduğuna dikkat edin. RGB kablosunu SYS_FAN'a takmayın.

Bunda 5'li tarafa fanın uygun girişini takman gerek.

Eki Görüntüle 1133458

Bu tarafta ise soldaki PSU'daki SATA kablosuna bağlanacak, sağdaki ise SYS_FAN portuna. Eğer RGB istemiyorsan fanların diğer kablosunu ellemene gerek yok fakat istiyorsan;

Eki Görüntüle 1133460

Bu kısma fanların diğer kablolarını bağlayabilirsin. Zaten ilk başta bağlı geliyor, kasanın sağında bu arada. Ama girişlerin uyumlu olduğuna dikkat edin. RGB kablosunu SYS_FAN'a takmayın.

Yani hocam dediğinize göre bu çoklayıcıyı illaki almak gerekiyor öyle mi?

Her fandan ayrı ayrı 4 pin girişli uç çıkıyorsa ve anakartında yalnızca bir sys_fan çıkışı varsa fan çoklayıcı alman gerekiyor.

İşte hocam bende onu merak ediyorum her fanın ayrı girişimi var yoksa birleşikmi diye.
Bende bu kasanın 100R modeli var, her fandan 2 kablo çıkıyor. Birisi kasada gelen rgb kontrolcüsüne bağlı, diğer ucu da boşta. Kontrolcüye bağlı olandan sadece rgb aydınlatma için güç geliyor, fanı döndürmek için o boşta olan ucu sys_fan girişine bağlamak gerekiyor. Muhtemelen senin almayı düşündüğün modelde de böyledir. Egzos fanı tek çıkışlı. Zaten mecburi olarak bu çoklayıcı kabloyu alman gerekiyor.

Bende bu kasanın 100R modeli var, her fandan 2 kablo çıkıyor. Birisi kasada gelen RGB kontrolcüsüne bağlı, diğer ucu da boşta. Kontrolcüye bağlı olandan sadece RGB aydınlatma için güç geliyor, fanı döndürmek için o boşta olan ucu SYS_FAN girişine bağlamak gerekiyor. Muhtemelen senin almayı düşündüğün modelde de böyledir. Egzoz fanı tek çıkışlı. Zaten mecburi olarak bu çoklayıcı kabloyu alman gerekiyor.

Tamamdır teşekkürler. Peki bu arkadaşın dediği çoklayıcı şart mı yoksa yakındaki herhangi bir bilgisayarcının vereceği çoklayıcı da olur mu?

Tamamdır teşekkürler. Peki bu arkadaşın dediği çoklayıcı şart mı yoksa yakındaki herhangi bir bilgisayarcının vereceği çoklayıcı da olur mu?
Ustam İstanbul'da ikamet etmiyorsan muhtemelen o kabloyu bulma şansın yok. Bulunduğum bölgede sırf kargo beklemeyeyim diye gezmediğim bilgisayarcı/elektrikçi kalmamıştı yine de bulamamıştım. İlla akasa marka olması şart değil, 1 porttan 3-4 porta kadar çoklayan modeller var fan çoklayıcı diye arattığınızda çıkıyor. Ben şunu almıştım memnun da kaldım;

Fan Çoklayıcı Y PWM Kablosu 4303a 4 pin Switch 3 pin 3 Port Split Fiyatları ve Özellikleri
1628590030947.png

Geri
Yukarı