MAG X570S DRAM ışığı yanıyor, fanlar çalışmıyor ve sistem açılmıyor

alptekincanatar

Hectopat
Yer
Adana / Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
RAM
Team T-Force Vulcan Tuf Gaming Alliance 16GB (2X8GB) 3600MHZ CL18 Ddr4
SSD veya HDD modeli
KIOXIA PCIe M2 1TB EXCERIA G2 NVMe 3D 2100/1700
Ekran kartı
Sapphire 6700XT
Anakart
MSI MAG X570S Tomahawk Max WiFi
İşlemci
AMD Ryzen 7 5700X
Merhaba, MSI MAG X570S Tomahawk Wi-Fi anakart üzerine Ryzen 7 5700X'li bir sistem kurdum. Ekran kartı olarak Sapphire 6700XT tercih ettim. RAM'ler ise Team T-Force Vulcan 16 GB 3600 MHz modeli. Boot diski olarak da 1 TB Kioxia NVMe SSD takılı şu anda anakartta.

Anakarta ilk elektriği verdiğim andan itibaren EZ Debug DRAM ışığı yanıyor, anakart RGB ışıklandırmaları çalışıyor fakat Arctic 240 (işlemci fanı) veya anakart üzerinden güç alan diğer fanlar çalışmıyor. Ekrana görüntü gelmiyor. Bazen boot ışığı yeşil yanıyor, bazen sönüyor.

Sırasıyla sorunu çözmek için yaptığım işlemleri yazıyorum:
1- BIOS güncellemesini yaptım(tüm komponentleri ayırıp ve ayırmadan),
2- Arkadaşımın bilgisayarında çalışan RAM'leri sisteme aktarıp denedim (hata devam etti),
3- RAM slotlarını teker teker dendim,
4- İşlemci pinlerini kontrol ettim(yamukluk yok),
5- RAM'leri başka bilgisayarda denedim(çalışıyor),
6- CMOS temizledim, BIOS pilini çıkarıp 15 dk bekledim.

Adımları tekrarlamama rağmen sistemde hiçbir şekilde canlılık yok. İzlediğim videolarda insanların CPU ve diğer fanlarının çalıştığını gördüm fakat benim sistemimde onlar da çalışmıyor. Sizce sorun nerededir ve nasıl çözebilirim? Anakart problemli ise Amazon'a iade talebi oluşturacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemeyi yapamadın muhtemelen. Başka bir işlemci bulup mesela 3000 serisi onunla deneyebilirsin.
Onunla da görüntü vermezse anakart bozuktur. Onunla görüntü alabilirsen BIOS güncelmi değil mi kontrol edebilirsin.

Şu videoyu takip ederek, işlemin bir aşamasında hata yapıyor olabilir misin kontrol et.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Farklı flash bellek ile de dene mutlaka.

Anakart bağlantılarının da kontrolünü yap tabii. Yanlıl bağladığın bir şey varsa kısa devre de yapıyor olabilir. CPU_FAN kısmına mutlaka bir fan takılı olmalı unutma.

Maalesef BIOS gelmediği için M-Flash ile güncelleyemiyorum, flashback ile güncelleyebiliyorum. O yönergeleri de buradan ve başka kaynaklardan izleyerek gerçekleştirdim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de flash back yöntemini diyorum zaten M-Flash değil. Aşamaları baştan kontrol et. Birisini atlıyor olabilirsin.
Dediğim gibi farklı bir flash bellek ile de dene. FAT32 olarak formatla. BIOS Flash için özel ayrılan USB portuna tak.

İlgin için teşekkür ederim. Hali hazırda 3 farklı flash bellek denedim, hepsi FAT32 olarak formatlı. Komponentler takılı ve takılı olmadığı halde de formatladım.
Her şey yerli yerinde olmasına rağmen aklıma takılan konu fanların çalışmaması oluyor. Yukarıdaki videoda da görülebildiği üzere fanlar çalışıyor fakat benim anakarttan güç alan fanlarımın hiç biri çalışmıyor maalesef.

İlgin için teşekkür ederim. Halihazırda 3 farklı flash bellek denedim, hepsi FAT32 olarak formatlı. Komponentler takılı ve takılı olmadığı halde de formatladım.
Her şey yerli yerinde olmasına rağmen aklıma takılan konu fanların çalışmaması oluyor. Yukarıdaki videoda da görülebildiği üzere fanlar çalışıyor fakat benim anakarttan güç alan fanlarımın hiçbiri çalışmıyor maalesef.

İşlemci 24 pin ve CPU kablolarını çıkarıp yeniden tak. Fan kablolarını kontrol et. Anakartın yükseltme ayaklarını doğru taktığından emin ol. Deliğe denkgelmeyen bir vida taktıysan anakarta temas ediyor olabilir. Hatta bence komple sistemi kasadan çıkar uzay montaj yapıp denr sorunu çözünceye kadar. RAM'leri başka bir PC'de denediğine göre anakartın sorunlu olma ihtimali yüksek. Eğer montajla ilgili bir sorunun yoksa.

Anakartın kutusunda Ryzen 5000 ready yazıyor mu bu arada? Yazıyorsa BIOS ilr alakalı olmadığı kesin olur.

Anakarttan sonra sorun PSU'da olabilir.

Geri
Yukarı