Mahkemeye verilmiş trafik cezasının katlanarak artması

@ProfTech Yaklaşık 8 yıl önce bir şirkette teknik serviste çalışıyordum, müşterilerden biri maliyeti duyunca şirkette kameralar kayıttayken yanındakiyle üzerime yürüyüp tehdit ettiler. Bende de geri atma huyu yoktur, teknik servisteki başka bir arkadaş araya girdi ama üzerime yürümeleri de, ettikleri küfürler de tehdit de o anda kameralar tarafından kaydedildi. Adam açık açık nereden geldiğini anlamayacaksın, yarın akşamı göstermeyeceğim sana dedi silahını çekip gösterdi. Ben de şirketteki diğer kişilerin biraz zorlamasıyla kaydı alıp en yakın karakola gittim ve oradaki komiser tarafından böyle "...." işlerle oyalama beni ne yapıyorsan yap diye kapının önüne kondum. Yaptığım suç duyurularının hiçbiri ise lehime sonuçlanmadı, üstüne epey bir masrafa girmiş oldum.

Bunun dışında gümrük memurlarından biri oldukça değerli olan bir malımı cebine indirdi, dava açtım ve sonuç gene boş çıktı. 2 defa resmi plakalı araç %100 hatalıyken tüm fatura bana çıktı, birinde kırmızı ışıkta dururken arkadan çarptılar diğerinde ise araç park yerindeyken çarptılar. Ne hikmetse ikisinde de kamera delilleri bulunamadı ve memurların yalan beyanları üzerinden karar verildi.

3 yıl önce evime hırsız girdi, evde yakalayınca şiddete başvurmaya kalktı sonucunda ise planı tutmadı epey bir dayak yedi. Üstüne darptan dolayı suçlu bulundum. Özel mülküme hırsız giriyor, yakalanınca saldırıyor ve sonucunda dayak yiyen hırsız olunca ev sahibi suçlu bulunuyor... Özel mülküme girmiş ve bana saldırmış olan, daha pek çok sabıkası olan suç makinesi yüzsüz bir it ise gram ceza almıyor.

Bunlar benim başıma gelenler, ilk mesajımda tanıdıklarımın da başına gelen 2-3 şeyi daha yazdım. Bunların üstüne bu ülkede 15-20 kişi tarafından tecavüze uğrayıp mahkemede suçlu çıkanların, kendi evinde öldürülenlerin olduğu ve katillerin ceza bile almadığı bir hukuk sisteminde savunulacak bir taraf olamaz.

Not: Beni tehdit edenden hıncımı yıllar sonra aldım.

Bu kekolar neden tek başına kavga etmiyor, illa yanında 3, 4 kişi varken artistlik yapıyorlar kavgada bileğini kullanmak yerine, bıçak ve silah kullanıyorlar hiç anlamıyorum.

@Yararsız Üye Bu yaşadığınız olay hangi şehir de oldu polisin görevi o zaten seninle ilgilenmesi lazım. Hırsızlık olayına gelirsek hırsız dövmek sünnettir ülkemizde. Geçen ay bizim binaya girdi birisi bir güzel dayak yedi. Fazla hırpalamamak kaydı ile bir güzel dayak atabilirsin sorun çıkmaması lazım. Tecavüz olayına gelirsek o konuda sonuna kadar haklısın hala yaşanıyor ülkemizde. Gümrük olayı ise kardeş gümrükte öyle bir şey nasıl yaşanır hiç aklım almıyor.

Peki arkadaşlar ben bu durumda ne yapacağım? Asıl konuya gelelim, davanın takipsizlik kararına olan itirazımız onay bulursa mahkemenin bize bu parayı tekrardan geri vermesi söz konusu olur mu?
Vermezlerse de açık açık söyleyebilirsiniz :) Gram inancım yok zaten mahkemelere bu saatten sonra.

İtirazda bulunabilir yada bir üst mahkemeye başvurabilirsin.
davanın takipsizlik kararına olan itirazımız onay bulursa mahkemenin bize bu parayı tekrardan geri vermesi söz konusu olur mu?
Talep edilmiş ise ve suçlunun suçluluğu kesinleşirse para cezası verilebilir. Para cezası için kişinin gelir ve mal mülk sorgulanır bulunursa tasdik edilir. Bulunamazsa hapis cezasına dönüştürülebilir.

Kısacası adam zaten çulsuz, sen de avucunu yalarsın gibi bir duruma kaldık yanlış anlamadıysam.
Onun yaptığı karaktersizliğin yükünü biz çekelim. O arabayı çalıp kaza yapsın, borcunu biz ödeyelim.
Para verip hizmet bekleyelim ancak tamir için verdiğimiz para bile havaya uçsun.

Hayır yani Devlet'in kasasından para eksiltmeyeceğim ki, o parayı haksız yere zaten ben ödedim. Devlet'in kasasındaki o para haksız kazanç şuan, o paranın o karaktersiz tarafından ödenmesi gerekiyor. Ben eşşek miyim de o adamın yükünü taşıyayım. Mahkemenin anlamadığı nokta bu işte. Bu kadar vurdum duymaz bir adalet sistemi var ortalıkta.

Ve yemin olsun 1 gram giden paraya üzülmüyorum. Karaktersizin tekinden, sırf karakterli davrandığımız için hakkımızı alamadık ona üzülüyorum.

Adalet sistemi bu şekilde işlemeye devam ettiği sürece suçluluk oranlarında da gram düşüş olacağına inanmıyorum. Şahsen bu saatten sonra borç harç için mahkeme peşinde koşup rezil olmayı tercih etmem asla. Mahkeme bana "Git adamı döv, ağzını yüzünü dağıt, paranı ancak öyle alırsın" diyor. 2 tane karaktersizin seviyesine in gerekirse diyor.

Haksızsam haksızsın deyin.

Demenize göre adam hapiste ve haliyle de bütçe kısıtı da vardır, yani davayı kazanmış olsanız bile, adam hapse, zaten hapisteyse yapacak bir şey yok, siz ize eve gidip birer bardak arıtıcı suyu içmek olacak. (Bildiğim kadarıyla kazanılan davaların maddi- manevi masraflarını devlet karşılamıyor çünkü.)

@Murat5038 hocam, normalde evet, devlet/ hükumet mahkeme işine karışamaz, karışmamalı da. Fakat bizde öyle değil (n) (Mesela mahkemenin verdiği karara dışarıdan itiraz edip, sürecin yaniden başladığına yakın zamanda şahit olduk hepimiz.) Sizinle hep aynı görüşte ve düşüncede olduğumu da belirtmek isterim. Fakat, artık P. olarak değiliz :D Hoş, ben artık hiç birini tutmamaya karar verdim, o da ayrı tabi. Tek bilek Tek yürek yani (y) Böyle çok daha iyi hissediyorum kendimi :sinsi:

@limoon, Aldığım radar cezaların çoğu Ordu-Samsun ve Ordu-Trabzon arası. Aslında daha çok şehirlerin çıkışında.
Sen hatırlamazsın, bu yollar eskiden (yaklaşık 15-20 yıl önce) tek şeritli ve bozuk asfaltlıydı. Buna rağmen ortalama hız sınırı yine 80-90 arası idi, ancak şimdi hep duble ama hız sınırı 70 km çoğu yerde (n)
Ha, şehir işlerinde, yerleşim yerlerinde varsın 20 km sınır koysunlar ona itirazım olmaz.

Ve tabi, eğer söz konusu güvenlik/ vatandaşın huzuru- selameti ise; 7/24 ters yöne girenleri maganda gibi araç sürenleri tespit edip donuna varıncaya kadar alsınlar. Ama yok, onlara ceza yok. Şahsen özellikle akşam saatleri evime zor geçiyorum, bunun sebebi ise tek yönlü olan yola tersi yönden girip o yolu felç eden beyinsizler yüzünden. Ve tabi ki bu dediğim yer bir Hastahane önü, yani Polisin de kameranın da olduğu bir yer.

Mesela mahkemenin verdiği karara dışarıdan itiraz edip, sürecin yaniden başladığına yakın zamanda şahit olduk hepimiz.)
Hangisi? Ben sadece ülkeye düşman ve tavır almış kişilerin davalara dahil olduğunu biliyorum bu da devletin görevi. Diğer bir katılım ise aile bakanlığından oluyor ki bu da yerinde bir kanunla bazı kişilere dahil oluyor.
Fakat, artık P. olarak değiliz
Bu kısaltmayı tam anlamadım ama neyse :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı