Makine Mühendisliği Okuma Şüphesi

BayramS

Kilopat
Daha fazla  
Lise 3 öğrencisiyim. İnternette gördüğüm kadarıyla kimisi çok zor diyor kimisi iş sıkıntısı var diyor. Dersler ağırmış galiba. Fizik ve matematiği seviyorum fakat ne kadar etkisi olur bilmiyorum artık. Bu tür mesleklere daha çok ilgi duyuyorum fakat bu tür sorular aklıma takıldı ve şüphe oluştu. Tecrübelerini aktarabilecek ağabeylerim varsa çok memnun olurum. :D

Üniversitede okuduğun herhangi bir mühendislik dallarında işin %80'i işlem. Yani matematik ve fizik. Sen makine okumaya gidince eline makine vermeyecekler yani. %20'lik kısım da fiziksel işlemler.

Zor kişiden kişiye değişir ancak mühendislik dalları hangi üniversitede okuduğuna bağlı olarak da evet zordur. İyi bir 4 yıl da geçirirsen iş bulursun, bunları düşünme. Makinenin çalışma alanı büyük. Her zaman dediğim gibi, iş sende bitiyor.

Adam örnek veriyorum makine bitirmiş. CV'sine tek yazdığı bitirdiği okulun adı. İngilizce diyorsun, olduğu kadar diyor. Böyle yaparsan iş bulamazsın, bu da acı ama doğru bir gerçek.

"Okuma şüphesi":) O biraz komik olmuş cidden. Mühendislik zordur ama içine girmeden bilemezsin cidden. Ayrıca makina mühendisliği son zamanlarda çok fazla mezun verdi ve piyasada çok var. Yani düz makina mühendisi olursan az imkan var. Fakat yanına bir şeyler daha koyarsan örneğin ikinci ve gerekli olan bir yabancı dil daha, o zaman bir adım öne geçersin. Geçen üniversite sınavından sonra televizyonda görmüştüm. Puanları o kadar düşmüş ki artık tercih sıralamasında bile geriye düşmeye başlamış. Yani ne kadar çok mezun verdiği ile ilgili bu sana bir fikir verebilir. İş imkanı tamamen sana bağlı demek istediğim. Sen ne kadar iyisen o kadar iş imkanı vardır.

Ne meslek seçersen seç tercih yapmadan evvel o mesleği yapan birkaç kişiyle birebir sohbet etmeni öneririm. Çevremde mühendislik seçen arkadaşlarımdan ikisini örnek vereyim, biri DGS ile alakasız bir sağlık bölümüne geçti birisi bıraktı tekrar hazırlandı. Sonuç olarak biri 1 biri 2 senesini boşa harcadı.

İşin bir ucunda ömür boyu sevmediğim yada az sevdiğim diğer ucundaysa sevdiğim ama açıkta kalma olasılığı var. Akrabalarım genelde en iyisi devlet memuru olmak diyorlar fakat sevmediğim bir işi yapmak cidden zor olur diye düşünüyorum. Çok çaresizim şuan, bir hedef koymam gerek.
"Okuma şüphesi":) O biraz komik olmuş cidden.
Aklıma ilk bu geldi. :D

Öncelikle ilerideki çalışma hayatını akrabaların değil, sen yaşayacaksın. Sevmediğin bir işi yapmak, işteki başarını bile doğrudan etkiler. Bu sebeple kendi isteklerin ve zevklerin doğrultusunda tercih yapmaya özen göster. Başarılı olduğun işte de para illaki gelir. Bunu da dert etme.

@BayramS seni anlayabiliyorum ama biraz zaman geçtikçe bunun herkes için aynı olduğunu göreceksin. Çok arkadaşım istedikleri bölümü kazandılar. Bir çoğu da istemediği, puanına göre olan bölümü kazanıp okudular. Sonra herkes kendi hayatına bakıyor. Yani mühendis olan arkadaşımdan "diş hekimi olamadım çok üzülüyorum" gibi bir şey hiç duymadım:) Hayatın artık ona doğru evriliyor ve sen de ona göre yaşamaya başlıyorsun.

Destekleriniz için çok teşekkürler. Çalışmaya devam edeceğim o zaman. Hayırlısı neyse o olsun.
Sen çalışabildiğin kadar çalış ve kazanabileceğin en iyi yeri kazan. Diğer konulara takılma. Odak noktan bu olsun. Daha neler değişecek hayatında bi' bilsen:)

Yeni konular

Geri
Yukarı