Makine mühendisliğini neye göre seçmeliyiz?

@ErayDq hocam lisede CNC okuyup üniversitede makine mühendisliği okulsan yine CNC'de çalışabiliyorsun ama Necmettin Erbakan Üniversitesi
Teknik bilimler meslek yüksekokulu cnc programlama ve operatörlüğü.
(2 yıllık) bölümüne gidip sadece CNC operatörü olabilirsin diye biliyorum.

@ErayDq hocam lisede CNC okuyup üniversitede makine mühendisliği okulsan yine CNC'de çalışabiliyorsun ama Necmettin Erbakan Üniversitesi
Teknik bilimler meslek yüksekokulu cnc programlama ve operatörlüğü.
(2 yıllık) bölümüne gidip sadece CNC operatörü olabilirsin diye biliyorum.
Hocam Necmettin Erbakan Üniversitesi'ni ilk defa duydum. CNC programlama bölümü başka üniversitede yok mu? İzmir'den Konya'ya gitsem asla alışamam gibi :)

Son düzenleme:
Yok hocam sadece 1 tane üniversitede var.
Hocam konuya bakabilir misiniz? Çok kararsız kaldım.

Hocam siz meslek lisesini AMP mi, atp mi okudunuz? Biliyorsunuz AMP'de sayısal dersler yok ve ben AMP'deyim. Halihazırda 11. sınıf AMP okuyorum. Fakat 11. sınıf 2. dönem sonu Atp'ye geçebiliyormuşuz. Ben de bu yaz tatiline kadar evde TYT'yi güzelce bitireceğim ve 2. dönem sonu Atp'ye geçeceğim. Yaz tatilinde 40 gün staj yaptıktan sonra 12. sınıfta direkt AYT'ye başlarım.

Lakin şöyle bir durum var, benim sayısal temelim bile yok. Bundan dolayı aktif matematik kitabı ile başladım. Feni ise YouTube'dan kamp videoları ile bir şekil halledeceğimi düşünüyorum. Sizce matematiği temelden başlayıp makine mühendisliği bölümünü okuyabilir miyim? EA ile sayısal AYT derslerini aynı anda yapamayacağım için bir hedef koymam gerek. Eğer tüm dersleri 180 dakikada çözecek vaktim olsaydı hangisini kazanırsam ona giderdim. Neyse, ben lisede CNC gördüğüm için üniversitede makine mühendisliği bölümünü eğer kazanırsam CNC torna operatörlüğüne yönelmek isterim. Bu mümkün mü? Okuduğunuz bölümde böyle bir dal, alan var mı? Eğer bilmiyorsanız bir hocanıza sormanızı çok isterim. Çünkü CNC torna operatörlüğünün hem maaşı iyi, hem de masabaşı program falan yazıp geçiyorsun.

Okulum mesleki ve teknik Anadolu lisesiydi. Bende çalışmaya başlarken temelim hiç yoktu hiçbir derste hem de.11.sınıfa başlarken çalışmaya başladım ve sonunda kendi adıma tatmin edici bir sonuç aldım. Çalışmanı sınava kadar bırakmadan sürdürmen gerekiyor. Yani herkesin dediği gibi iş sende bitiyor.

CNC torna operetörlüğü hakkında bir şey bulamadım ama iş ilanlarına baktığımda meslek lisesi mezunu veya deneyimli kişiler arıyorlar. Eğer buradan devam etmek istiyorsan 2 yıllık da okuyabilirsin daha fazla tecrüben olur. Benim abim parça üretilen bir yerde staj yapıyor şu an. Ona sorduğumda dediği, mühendisler torna operatörü olmayı seçmiyormuş(ortamdan ve deneyim gerektirdiğinden) zaten operatör olacaksan mühendislik okuyacağına git deneyim kazan dedi.
Ha dersenki hem mühendis olacağım hem bu işi yapacağım o zamanda deneyiminin olması gerekiyor işler daha da zorlaşır. Ve sen pis ortamlarda çalışmak istemediğini yazmıştın. Çizimi de seviyorsan ona yönel bence.

Okulum mesleki ve teknik Anadolu lisesiydi. Bende çalışmaya başlarken temelim hiç yoktu hiçbir derste hem de.11.sınıfa başlarken çalışmaya başladım ve sonunda kendi adıma tatmin edici bir sonuç aldım. Çalışmanı sınava kadar bırakmadan sürdürmen gerekiyor. Yani herkesin dediği gibi iş sende bitiyor.

CNC torna operetörlüğü hakkında bir şey bulamadım ama iş ilanlarına baktığımda meslek lisesi mezunu veya deneyimli kişiler arıyorlar. Eğer buradan devam etmek istiyorsan 2 yıllık da okuyabilirsin daha fazla tecrüben olur. Benim abim parça üretilen bir yerde staj yapıyor şu an. Ona sorduğumda dediği, mühendisler torna operatörü olmayı seçmiyormuş(ortamdan ve deneyim gerektirdiğinden) zaten operatör olacaksan mühendislik okuyacağına git deneyim kazan dedi.
Ha dersenki hem mühendis olacağım hem bu işi yapacağım o zamanda deneyiminin olması gerekiyor işler daha da zorlaşır. Ve sen pis ortamlarda çalışmak istemediğini yazmıştın. Çizimi de seviyorsan ona yönel bence.
Hocam CNC Programlama bölümü bir tek Konya'da Necmettin Erbakan Üniversitesi'nde var ve şehirden uzak kötü bir yerdeymiş sanırım. Sanırım bundan dolayı DEÜ YBS'ye yöneleceğim ama meslek lisesi diplomamı alacağım için en kötü ihtimalle o üniyi okuduktan sonra iş bulamazsam torna operatörlüğüne yönelirim.

Geri
Yukarı