Makine mühendisliğini neye göre seçmeliyiz?

Bsrfzzx

Hectopat
Normalde makine mühendisliği okumayı düşünüyordum. Ama geçen gün YouTube'dan termodinamik, dinamik ve mukavemet derslerine baktım ve bu derslerin bana göre olmadığını anladım ama bir yandan da çizim, tasarım yapmayı seviyorum. Sizce makine mühendisliğini seçersem pişman olur muyum? Yoksa zaten okuyanlar da bu dersleri sevmeden mi yapıyor. Sonuçta iş sahasında bu bilgilere fazla gerek kalmıyor. Aklıma takılan soru şu makine mühendisliğini okumayı mı sevmem gerekiyor yoksa makine mühendisi olarak çalışmayı mı? (havacılık alanına yönelmek istiyorum)

Son düzenleme:
İş sahasında termodinamiğe, dinamiğe, mukavemete gerek kalmıyor mu ? Anlıyorum efendim. Dediğin şey tıp öğrencilerinin biyoloji kullanmaması gibi bir şey.

Doktor olmayı çok isteyenler tıp okumaktan çok mu zevk alıyor? Kim okulu okurken sürekli olarak zevk alır ki? Elbette bunalacağın, sıkılacağın dersler olacak. Önemli olan mesleğe karşı ilgin. Okurken yaşadığın zorlukları aşmanı sağlayacak olan da bu ilgi olacak. Çünkü okulu bitirdikten sonra sevdiğin alana yönelebileceğinin farkında olacaksın.

Konuştuğum bir makine mühendisi okulda öğrenilen hiçbir bilginin akılda kalmadığını söyledi.
Akılda kalmamak=/=Bilmemek. Ha diyorsan ki ben makine mühendisi olacağım ama aslında firmalara ürün satan bir "satış mühendisi" olacağım o zaman evet bilgiye ihtiyacın olmaz. Lakin çizim yapman, okuman gerekecek, üretim yapacağın bir firmada çalışma hedefin varsa, ar-ge hedefin varsa bu temel bilgileri bilmek zorundasın.

@Bsrfzzx Hocam makine mühenidsliğini seçtiniz mi? Ben 3 sene meslek lisesinde makine gördüm ama makine pisliğinden falan nefret ediyorum ama masabaşı AutoCAD ve Solidworks'tan çizim yaparken güzel oluyordu. Şimdi üniversitede makine mühendisliği veya YBS mi okusam konusunda kararsızım. Sayısalım aşırı iyi olduğu söylenemez. Seçtiyseniz dersleri hakkında bilgi verir misiniz?

Son düzenleme:
@Bsrfzzx hocam makine mühenidsliğini seçtiniz mi? Ben 3 sene meslek lisesinde makine gördüm ama makine pisliğinden falan nefret ediyorum ama masabaşı AutoCAD ve SolidWorks'tan çizim yaparken güzel oluyordu. Şimdi üniversitede makine mühendisliği veya YBS mi okusam konusunda kararsızım. Sayısalım aşırı iyi olduğu söylenemez. Seçtiyseniz dersleri hakkında bilgi verir misiniz?

Evet seçtim:).bu arada bende meslek lisesi mezunuyum(elektrik elektronik). Makine pisliğinde sen istemedikçe çalışmazsın. Farklı farklı alanlar var. Analiz, tasarım, arge, satış mühendisi gibi daha birçok alan var. Eğer çizim yapmayı seviyorsan çizim programlarında kendini geliştirerek tasarım mühendisi olarak çalışabilirsin. YBS mi yoksa makine mi ona bir şey diyemeyeceğim. Derslere gelecek olursak 1. sınıfta diğer mühendisliklerle %90 aynı dersler var.(mat1, fizik1 gibi). Bölüm dersleri 2. sınıf ile beraber başladığı için asıl zorluk da bu zaman başlıyor. Makine mühendisliği seçeceksen sayısalın belli bir seviyede olmalı sonradan zaten daha da geliştirmek zorunda kalıyorsun. Eğer kafana bunu takıyorsan 300k sıralama yapan biri bile makine mühendisliği seçebiliyor ve bu adamlar bir şekilde mezun olabiliyor hatta birkaç kere karşılaştım iyi bir not ortalamasıyla dahi bitirebiliyorlar demek ki çalışmakla olabiliyor. Bölümü seçtikten sonra sayısalda kendinin yetersiz olduğunu düşünürsen yaz tatilinde de çalışabilirsin işine yarar. Mesela benim İngilizcem sıfırdı(bildiğin sıfır :)) yaz tatilinde çalıştım ettim A2 seviyesine gelebildim ve iyi ki de çalışmışım yoksa üniversitede geçemezdim dersi. Bir de yukarıda bir arkadaş şöyle bir şey yazmıştı, benim seçimimde etkili olmuştu: "doktor olmayı çok isteyenler tıp okumaktan çok mu zevk alıyor? Kim okulu okurken sürekli olarak zevk alır ki? Elbette bunalacağın, sıkılacağın dersler olacak. Önemli olan mesleğe karşı ilgin. Okurken yaşadığın zorlukları aşmanı sağlayacak olan da bu ilgi olacak. Çünkü okulu bitirdikten sonra sevdiğin alana yönelebileceğinin farkında olacaksın."

Evet seçtim:).bu arada bende meslek lisesi mezunuyum(elektrik elektronik). Makine pisliğinde sen istemedikçe çalışmazsın. Farklı farklı alanlar var. Analiz, tasarım, arge, satış mühendisi gibi daha birçok alan var. Eğer çizim yapmayı seviyorsan çizim programlarında kendini geliştirerek tasarım mühendisi olarak çalışabilirsin. YBS mi yoksa makine mi ona bir şey diyemeyeceğim. Derslere gelecek olursak 1. sınıfta diğer mühendisliklerle %90 aynı dersler var.(mat1, fizik1 gibi). Bölüm dersleri 2. sınıf ile beraber başladığı için asıl zorluk da bu zaman başlıyor. Makine mühendisliği seçeceksen sayısalın belli bir seviyede olmalı sonradan zaten daha da geliştirmek zorunda kalıyorsun. Eğer kafana bunu takıyorsan 300k sıralama yapan biri bile makine mühendisliği seçebiliyor ve bu adamlar bir şekilde mezun olabiliyor hatta birkaç kere karşılaştım iyi bir not ortalamasıyla dahi bitirebiliyorlar demek ki çalışmakla olabiliyor. Bölümü seçtikten sonra sayısalda kendinin yetersiz olduğunu düşünürsen yaz tatilinde de çalışabilirsin işine yarar. Mesela benim İngilizcem sıfırdı(bildiğin sıfır :)) yaz tatilinde çalıştım ettim A2 seviyesine gelebildim ve iyi ki de çalışmışım yoksa üniversitede geçemezdim dersi. Bir de yukarıda bir arkadaş şöyle bir şey yazmıştı, benim seçimimde etkili olmuştu: "doktor olmayı çok isteyenler tıp okumaktan çok mu zevk alıyor? Kim okulu okurken sürekli olarak zevk alır ki? Elbette bunalacağın, sıkılacağın dersler olacak. Önemli olan mesleğe karşı ilgin. Okurken yaşadığın zorlukları aşmanı sağlayacak olan da bu ilgi olacak. Çünkü okulu bitirdikten sonra sevdiğin alana yönelebileceğinin farkında olacaksın."
Hocam siz meslek lisesini AMP mi, ATP mi okudunuz? Biliyorsunuz AMP'de sayısal dersler yok ve ben AMP'deyim. Halihazırda 11. sınıf AMP okuyorum. Fakat 11. sınıf 2. dönem sonu ATP'ye geçebiliyormuşuz. Ben de bu yaz tatiline kadar evde TYT'yi güzelce bitireceğim ve 2. dönem sonu ATP'ye geçeceğim. Yaz tatilinde 40 gün staj yaptıktan sonra 12. sınıfta direkt AYT'ye başlarım

Lakin şöyle bir durum var, benim sayısal temelim bile yok. Bundan dolayı aktif matematik kitabı ile başladım. Feni ise youtube'dan kamp videoları ile bir şekil halledeceğimi düşünüyorum. Sizce matematiği temelden başlayıp makine mühendisliği bölümünü okuyabilir miyim? EA ile sayısal AYT derslerini aynı anda yapamayacağım için bir hedef koymam gerek. Eğer tüm dersleri 180 dakikada çözecek vaktim olsaydı hangisini kazanırsam ona giderdim. Neyse, ben lisede CNC gördüğüm için üniversitede makine mühendisliği bölümünü eğer kazanırsam CNC Torna operatörlüğüne yönelmek isterim. Bu mümkün mü? Okuduğunuz bölümde böyle bir dal, alan var mı? Eğer bilmiyorsanız bi hocanıza sormanızı çok isterim. Çünkü CNC torna operatörlüğünün hem maaşı iyi, hem de masabaşı program falan yazıp geçiyorsun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı