Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği zor bölümler mi?

FLC

Yoctopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, mühendislik bölümleriyle ilgili özellikle kafama takılan bazı şeyler var. Seneye 11. sınıfa geçecek bir öğrenciyim. Biliyorum, bunları düşünmek için biraz erken ama başlıkta belirttiğim iki bölüme de ilgim var. Fizik ve matematik en sevdiğim dersler. İnternette biraz araştırdım fakat makine mühendisliğinin de elektrik-elektronik mühendisliğinin de oldukça zor bölümler olduğu, 4 senede bitirmek için sosyal hayatınız olmaması ve çalışmaktan başka hiçbir şey yapmamanız gerektiği söyleniyor. Bunlar doğru mu, bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zor mu, evet. Sosyal hayat sıfır olmalı mı, hayır. O kadar da değil. Bir şeyi 5 kerede falan anlamanız lazım onun için. Ama lisedeki gibi çalışmadan yatayım, dinlediğimle olur falan, zor iş.
Peki sizce hangisi daha zor? Makine mühendisliği mi elektrik-elektronik mühendisliği mi? Bir de ikisi de geleceği olan meslekler mi?

Makine mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Her dönem 1-2 ders zorluk çıkarıyor. Gerisi akıp geliyor. Uzaktan eğitim olduğu için ekstra bir zorlama var. 4 senede bitirmek zor iş ama tabii hedef her zaman 4 senede bitirmek. Sadece yarım dönem gidebildim ve sosyal hayatla beraber yürütmek gerçekten çok zordu. Eğer çok yüksek ortalamayla mezun olma gibi bir hayaliniz varsa ikinci kez düşünün. Ben de bölüme gelirken öyle diyordum ki bazı derslerin gereksiz zorlaması bölümden de soğuttu. Elektrik-Elektronik mühendisliği hakkında yorum yapmam doğru olmaz ama şunu diyebilirim ki biz Makine mühendisliğinde elektrik dersi ve elektronik dersi alabiliyoruz. Konuları araştırdığımda Elektrik-Elektronik mühendisliği konuları olduğunu görmüştüm.

Makine mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Her dönem 1-2 ders zorluk çıkarıyor. Gerisi akıp geliyor. Uzaktan eğitim olduğu için ekstra bir zorlama var. 4 senede bitirmek zor iş ama tabii hedef her zaman 4 senede bitirmek. Sadece yarım dönem gidebildim ve sosyal hayatla beraber yürütmek gerçekten çok zordu. Eğer çok yüksek ortalamayla mezun olma gibi bir hayaliniz varsa ikinci kez düşünün. Ben de bölüme gelirken öyle diyordum ki bazı derslerin gereksiz zorlaması bölümden de soğuttu. Elektrik-Elektronik mühendisliği hakkında yorum yapmam doğru olmaz.
Yüksek ortalamayla bitirmenin bir faydası var mı acaba? Yüksek lisans ve doktora başvurularında işe yaradığı söylenmişti bana, doğru mudur acaba?

Yüksek ortalamayla bitirmenin bir faydası var mı acaba? Yüksek lisans, doktora başvurularında işe yaradığı söylenmişti bana, doğru mu acaba?
Tabii ki yüksek ortalama her zaman avantajlı. Yüksek ortalama iş başvurularında birkaç adım öne atar. Yüksek lisans ve doktora başvurularında da tabii ki işe yarıyor. Başvuranlar ortalamalarına göre sıralanıyor.

Yüksek ortalamayla bitirmenin bir faydası var mı acaba? Yüksek lisans ve doktora başvurularında işe yaradığı söylenmişti bana, doğru mudur acaba?
Olur. Ancak okul daha önemli ortalamaya göre. Ona göre işini şimdiden sıkı tut yüksek puanla iyi okula git.

Zaten mühendislik okursam ilk 5.000'deki üniversitelerden birini seçerim. Bir de elektrik-elektronik ile ilgili bilginiz var mı acaba?
Yok hayır maalesef. Makina Mühendisi kız arkadaşım var daha hakimim. EE'de arkadaşlar vardı gerçekten çok yoruluyorlardı ama söyleyeyim. Makina'dan daha zor sanıyorum.

Geri
Yukarı