Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği zor bölümler mi?

11.sınıfta MF-TM-TS-YD alanlarından birine giriyorsunuz. Seneye 11 olacağınıza göre ve mühendislik fakültesi istediğinize göre MF seçeceksiniz. İlkokul, ortaokul, lise 1 ve lise 2 fenlerinin biraz daha ileri versiyonunu görüyorsunuz MF bölümünde ancak mühendislik fakültesinde sadece 1 dönem bunları kullanıyorsunuz. Daha sonra yeni dersler, yeni konular geliyor. O yüzden şimdiden bu kararı vermek biraz zor. Seçenek olarak iki bölümü aklınızda tutmanız daha iyi. Bölüme girmeden önce girmek istediğiniz üniversitelerden birinin o bölümdeki ders katalogunu inceleyip derslerin size uygun olup olmadığına bakın. Lisede elektrik konusuna dair çok az şey görüyorsunuz. Makine mühendisliği de kuvvet ve hareketten ibaret değil. Detaylıca inceleyip karar vermeniz gerek.

11.sınıfta MF-TM-TS-YD alanlarından birine giriyorsunuz. Seneye 11 olacağınıza göre ve mühendislik fakültesi istediğinize göre MF seçeceksiniz. İlkokul, ortaokul, lise 1 ve lise 2 fenlerinin biraz daha ileri versiyonunu görüyorsunuz MF bölümünde ancak mühendislik fakültesinde sadece 1 dönem bunları kullanıyorsunuz. Daha sonra yeni dersler, yeni konular geliyor. O yüzden şimdiden bu kararı vermek biraz zor. Seçenek olarak iki bölümü aklınızda tutmanız daha iyi. Bölüme girmeden önce girmek istediğiniz üniversitelerden birinin o bölümdeki ders katalogunu inceleyip derslerin size uygun olup olmadığına bakın. Lisede elektrik konusuna dair çok az şey görüyorsunuz. Makine mühendisliği de kuvvet ve hareketten ibaret değil. Detaylıca inceleyip karar vermeniz gerek.
Açıkçası biraz bakmıştım. Makine mühendisliğinde mukavemet, akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi; elektrik-elektronik mühendisliğinde ise elektromanyetik teori, sinyaller ve sistemler, devre teorisi vs. dersler var ama içeriklerine çok hakim değilim.

Açıkçası biraz bakmıştım. Makine mühendisliğinde mukavemet, akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi; elektrik-elektronik mühendisliğinde elektromanyetik teori, sinyaller ve sistemler, devre teorisi vs. dersler var ama içeriklerine çok hakim değilim.
Statik, dinamik, mukavemet bunlar kümülatif ilerleyen dersler. Birini yapamayan diğerinde can çekişiyor. Akışkanlar mekaniği çoğu okulda iyi bir eğitimle verilmiyor ki buradan ne kadar sıkıntılı bir ders olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca bu saydığınız dersler 2.sınıf dersleri. 3.sınıfta daha niceleri ekleniyor. İki bölüm de zor bölümler ama tabii bu zorluk okuldan okula değişebilir. Bazı okullar bazı bölümlerde daha da katı olabiliyor. Benim okulum Makine mühendisliği ve Bilgisayar mühendisliğiyle ön plana çıkıyor. O yüzden ben Makine mühendisliğinin daha zor olduğunu düşünüyorum.

Merhaba benim de bir sorum olacaktı. Başka konu yerine buraya yazmak istedim. Benim fiziğim çok iyi değil. Bir mühendislik dalı seçmek istesem zorlanır mıyım? Matematik konusunda sıkıntım yok. Özellikle EE için merak ediyorum. Bilgisayarda fizik isteyen dersler var mı bilmiyorum.

@Vavien. hocam, siz bilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği bölümü aşırı iyi fizik ister mi acaba?

Bilgisayar mühendisliği bölümü aşırı iyi fizik ister mi acaba?
Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla hayır. Gidip Nvidia'da Intel'de donanım kısmında çalışmayacaksanız o elektrik kısmı gerekmiyor, elektronik kısmı da temelde kalıyor. Mekanik ana ders dışında hiç yok zaten.

Lise derslerine göre kıyaslamayın. Ama onları baz alın.

Zaten mühendislik okursam ilk 5.000'deki üniversitelerden birini seçerim. Bir de elektrik-elektronik ile ilgili bilginiz var mı acaba?
Elektrik elektronik ile makine mühendisliğine eşit zorlukta diyebiliriz, iki alanın da dersleri çok zor ama derslerin üstesinden gelip üstüne çift anadal ve yandal yapanlar da var, 6-7 yılda bitirenler de.
Merhaba benim de bir sorum olacaktı. Başka konu yerine buraya yazmak istedim. Benim fiziğim çok iyi değil. Bir mühendislik dalı seçmek istesem zorlanır mıyım? Matematik konusunda sıkıntım yok. Özellikle EE için merak ediyorum. Bilgisayarda fizik isteyen dersler var mı bilmiyorum.

@Vavien. hocam, siz bilirsiniz. Bilgisayar mühendisliği bölümü aşırı iyi fizik ister mi acaba?
Aslında lisedeki fizik basit matematiğe, formüllere ve mantığa dayalı. Üniversitede bu işi biraz daha ilerletiyorsunuz ve ileri matematiği de kullanmaya başlıyorsunuz. Elektrik elektronik mühendisliğindeki derslerde başta zorlanabilirsiniz ama matematiğiniz iyiyse kurtarırsınız bence.

Aslında lisedeki fizik basit matematiğe, formüllere ve mantığa dayalı. Üniversitede bu işi biraz daha ilerletiyorsunuz ve ileri matematiği de kullanmaya başlıyorsunuz. Elektrik elektronik mühendisliğindeki derslerde başta zorlanabilirsiniz ama matematiğiniz iyiyse kurtarırsınız bence.

Meslekte alanım da elektrik olduğu için pek zorlanmam diye düşünüyorum. Tabii tercih edersem. Hedefim şu an farklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı