Makine okumak mantıklı mı?

Gesture

Centipat
Daha fazla  
12. sınıf makine öğrencisiyim. Bu sene YKS senem, okulda fazlaca ana dersler görüyorum meslek derslerim yok ama aklımda bir soru var. Yani makineyi boş kalan çoğu kişi okuyor, derslerim öyle güzel değil ve hiç üniversite hedefim olmadı hala daha yok ama ara sıra çalışıyorum. Ne kadar çalışma denirse ona da neyse çok güzel bir üniversiteye gidemeyeceğim kesin bu çalışma ile zaten avukatlık, diş hekimliği, tıp gibi hedeflerim olmadı, ilgimi de çekmiyordu şu anki ekonomide okumakta epey pahalı ama ailemin ödeme imkanı var ama değer mi diye düşünüyorum. 4 sene kaliteli olmayan makine bölümü okumaktansa 4 sene bir yerde çalışıp oradan ilerlemek daha kârlı gibi geliyor aklıma ek olarak da ailem 4 sene boyunca üniversite için az para ödemeyecek bu parayı orada kullanmak yerine dükkan açmak kafama daha çok yatıyor etrafımda makine okuyan biri yok o yüzden kafamdaki soruların cevaplarını bulamadım. Aranızda üniversite okumuş makineci veya okumamış makineci var mı? Yani cidden değer mi yoksa erkenden çalışmak daha mı mantıklı? 11 yaşımdan beri her yaz çalıştım babam ticaretle uğraştığı için hep o tarz şeylerin içinde oldum, para daha tatlı geliyor küçüklüğümden beri.

Dediğin gibi iyi bir üniversitede okumadığın sürece makine mühendisliği mantıksız fakat makine teknisyeni olabilirsen harikulade...

Ben makine okumuyorum ancak Teknik Üniversite'deyim ve hem makine okuyan, bitirmiş arkadaşlarım var hem de çalıştığım yerde makine mezunları var. Okulun iyi olunca makine mühendisliği hem iş hem de maaş anlamında son derece kaliteli bir bölüm. Fakat forsu olmayan bir okuldan mezun olunca iş bulmak çok zor. Bunun yerine lisedeki makine bilginle @eyupensar98 'in de dediği gibi teknisyenliğe yönelmen çok daha erken atılım yapmanı sağlar. Bunun yanında, ticaretle gerçekten ilgileniyorsan ve babanın mesleği ile sürdürülebilir bir gelecek görüyorsan bu yönde ilerlemen de çok doğru olur. Gerçekten isteyen gerçekten ilerliyor ve başarılı oluyor, etrafımdaki tüm insanlarda bunu görüyorum.

Ben makine okumuyorum ancak Teknik Üniversite'deyim ve hem makine okuyan, bitirmiş arkadaşlarım var hem de çalıştığım yerde makine mezunları var. Okulun iyi olunca makine mühendisliği hem iş hem de maaş anlamında son derece kaliteli bir bölüm. Fakat forsu olmayan bir okuldan mezun olunca iş bulmak çok zor. Bunun yerine lisedeki makine bilginle @eyupensar98 'in de dediği gibi teknisyenliğe yönelmen çok daha erken atılım yapmanı sağlar. Bunun yanında, ticaretle gerçekten ilgileniyorsan ve babanın mesleği ile sürdürülebilir bir gelecek görüyorsan bu yönde ilerlemen de çok doğru olur. Gerçekten isteyen gerçekten ilerliyor ve başarılı oluyor, etrafımdaki tüm insanlarda bunu görüyorum.
Hangi teknik seninki?
O da önemli yani...

Geri
Yukarı