Maksimum 1500 TL dağ bisikleti önerisi

Zywo0

Hectopat
Bisikleti hem arazi hem de kaldırım taşlı yolda kullanacağım. Aklımda bazı modeller mevcut fakat bisikletlerden fazla anlamadığım için hangisini seçmeliyim kararsızım. Minimum 26'' jant ve 21 vitesli modellere bakıyorum. Aklımdaki modeller ise şunlar:

Screenshot_20201024-133827_Chrome.jpgScreenshot_20201024-134111_Chrome.jpgScreenshot_20201024-134224_Chrome.jpgScreenshot_20201024-134816_Chrome.jpgScreenshot_20201024-134956_Chrome.jpgScreenshot_20201024-135043_Chrome.jpgScreenshot_20201024-135211_Chrome.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Zonguldak'ta oturmaktayım. Köy yolunda tepe taraflarında çok bozuk bir yol var oralardan onlarca defa geçtim ( Çakıl , Toprak. ) bana göre bu fiyata konforlu ve tasarımı biraz garip duruyor. Fren konusunu bilemiyor olabilirim çünkü bende yeni yeni kullanıyorum ama benim burada sinir olduğum nokta üstteki arkadaşın 1500TL'ye para dememesi :D
Tekerleğin kalın mı yoksa ince mi? Bu arada freni sırf önden veya arkadan basma, ikisini de aynı anda yavaş yavaş bas. Böylece düşmezsin.

Tekerleğim baya baya kalın. Pompa ile şişiremiyorum o kadar diyeyim.
Bu arda kalın dahi olsa içinde zırhı var mı? Yani demek istediğim lastiğin içine bir şey koyuyorlar ve böylece çivi dahil hiçbir şey olmuyor. Bisiklet tekerleğinin kalın diye çok böyle çakılda falan gezme yoksa arada çivi falan var ise patlar.

Bu arda kalın dahi olsa içinde zırhı var mı? Yani demek istediğim lastiğin içine bir şey koyuyorlar ve böylece çivi dahil hiçbir şey olmuyor. Bisiklet tekerleğinin kalın diye çok böyle çakılda falan gezme yoksa arada çivi falan var ise patlar.
Bilemiyorum , bakma fırsatım hiç olmadı. Arkadaş arasında sürerken kaza olmasın diye baya çalı arasına girmek zorunda kaldım ama bir şey olmadı şükür :)

Sana önerim şu, tam 1500TL bütçen varsa hepsi ile bisiklet alma. 1300 TL ile bisiklet al 200 TL ile ekipman almaya çalış. Pompa, İç lastik, yama, kask, ışık vs.

Corelli Snoop 4.1 kullanıyorum 3.1 farkları sadece fren ve vites sayısı. Corelli'yi yorumlayayım, eğer alacaksan bir çok zorlukla karşılaşabilirsin. Sorunu bitmeyen bir bisiklet o yüzden dikkat et ama sorunsuz bir şekilde yakalarsan harika oluyor.
Profesyonel bisiklet kullanıcısı değilim. Yoğun trafikli bir yerde de kullanmıyorum. Corelli Snoop modellerinin tasarımları hoşuma gidiyor fakat dediğiniz şey biraz Corelli Snoop'tan soguttu.
Ümit Kratos 2D 2019 ( Turuncu bulursan tadından yenmez.
Öneri için sağol ama amortisörlü modellere pek bakmıyorum. İstediğim model attığım tarz bisikletler.
v-fren'e bu kadar para vermek insanın canını sıkıyor.
Bisan mts 4600 d modeli var attıklarım arasında mekanik disk frenli bu modeli önerir misiniz ?
XC100 - 27.5 MTB Erkek - H.Disk

Bu arada bu modeli tavsiye ederim. Bütçenizin biraz üzerinde.
Xc100 ile vortex 5.0 iyi modellere benziyor fakat bütçemi aşıyor.

Profesyonel bisiklet kullanıcısı değilim. Yoğun trafikli bir yerde de kullanmıyorum. Corelli Snoop modellerinin tasarımları hoşuma gidiyor fakat dediğiniz şey biraz Corelli Snoop'tan soguttu.
Hocam bende tasarımını çok sevdim bu modelin. Zaten memnunum bisikletten. Bu fiyata daha iyisi yoktu. Ama genel olarak kötü algısı var. Size bir kaç kişinin daha yazdığı mesajları göstereyim.

Abiler merhaba, Corelli Snoop 3.1 bisikletimi 19 ağustos 2019 dan beri kullanıyorum . Yks hazırlık öğrencisi olduğum için bu sene sadece 365 günde 2100 km tek kullandım. Deneyimlerimi ve sorularımı size de ulaştırmak isterim . Deneyimler:
-Arkadaşlar bisikletim giriş seviye ve benim yoğun şekilde bisiklet kullanmaya başladığım ilk bisiklet . Başlarda pek bir şey anlamadığım için çok fazla sorun yaşıyordum . Etrafımdaki bisikletçiler de kötü olduğu için asla çözüm bulamıyordum. Çok fazla sorun yaşıyordum çünkü corellinin çoğu componenti markasız ve fabrika çıkışlı (maliyet düşürmek için) ve bu durum çok fazla soruna yola açıyor.
-Ön ve arka göbek demir ve rulmansız . İnternet sitesinde rulmanlı yazmasına rağmen.
- Vites kolları dacron yani açık açık söyleyeyim ÇAKMA , ÇİN MALI . Bu kollardan kurtulmadan asla düzgün vites / fren deneyimi yaşayamıyorsunuz.
- Aynakol dacron , ÇAKMA ama Allaha şükür henüz sıkıntı çıkarmadı.
- Ruble merdiven altı ve 2200. Km de değiştirdim shimano mtz-21 ile çünkü zincirim yamuldu ve ikisini de değiştirmek zorunda kaldım . Zincirimin yamulma sebebi ise ön aktarıcının da tamamen markasız ve ÇAKMA olmasındandı . Ön vitesi atarken çok kötü şekilde kilitlenmişti zincirim bidaha yaşamamak için onu da shimano tourneyin bir vitesiyle değiştirdim. 50 tllik ön vitesi neden koymuyorsun be Corelli...
- Drop atarken sele borusu yamuldu ve çelikti kurtuldum ondan da ağırlık yapıyordu alloy taktım.
-Fren ayarı çok zor yapılıyor bi kaç kre sıkıca sıkınca gevşiyor .
- Orta göbek çat çat ses yapıyordu değiştirdim. Bu arada arka göbek yalpa yaptığı için değiştirdim rulmanlı bir göbekle ve ön göbeğim hala o siyah iğrenç demir göbek.
- Amörtisörle ilgili fikirlerimi henüz tam oturtamadım. Çelik olması sıkıntı ve yayları çok sert. Aslında bu duruma da ayak uydurdum performanslı ve hızlı sürmek istediğimde uzun süre yağlamıyorum çalışmıyor :d hareket yapmak istediğimde wd40 ı bolca sıkıyorum bacaklara yağ gibi kayıyor.
- Arka lastik mitas 1 ayda eridi cst gripper taktım.
Deneyimlerim bu kadar arkadaşlar şimdi sorum şu ki
SADECE BEN Mİ BU BİSİKLETTE BU KADAR SORUN YAŞADIMMM ?? .
Snoop 4 modellerinde de aynı componentler(yanlış yazıyor olabilirim kusura bakmayın) var çünkü. Özellikli çakma vites kollarından asla vazgeçmiyorlar . Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim iyi forumlar .
Küçük kardeşime corelli snoop 3.0 aldım ve dacron kompanentlerden gayet memnunuz. Plastik oluşu düştüğü an kırılacagi anlamına geliyor tek eksisi bu bana göre. Double shift özelliği bile eklemişler.
ya reis bi de sen kullansan sürekli olarak hissedersin belki çocuk ufaksa anlamaz . Anlayacak yaşta ise zamanla anlayacağını düşünüyorum çünkü vites kolları sert ve çoğu zaman teli düzgün çekmiyor. Ayrıca çoğu parçası da dacron değil . mesela rublesi ata index , ön aktarıcısı modelsiz vb
-Parçaları fiyatını düşününce kötü değil ama biraz daha üstüne çalışılabilirdi.
-Vites kollarından ben memnun kaldım ben. Gayet düzgün çalışıyorlar ama Vites kolu ile Fren kolu birleşik yapılmış yani birisi kırılsa diğerini değiştirmek zorunda kalıyorsun ekstra masraf.
-Amortisör ise dediğin gibi. Sanki kilitli maşa kullanıyorum. Yağmur yağdığında mis gibi kayıyor güzel oluyor fakat 2 güne tekrar eski haline geliyor. WD40 elimde olmadığı için kaliteli şekilde test edemiyorum.
-Mitas lastikler gerçekten çabuk eridi. 2-3 Aylık sürece neredeyse dümdüz oldu lastikler yıllardır lastiklerini değiştirmediğim Geroni marka bisiklet ile aynı düzeye indi durumu. Aynı lastik arkadaşımda var iç yüzeyi gözüküyor dışarıdan o iplik iplik yüzey var ya orası.
-Sele berbat. Sele ile Sele Borusu bağlayan parça tırtıklı bir yapıya sahip tırtıklar birbinie tutunuyor öyle düz duruyor ama o tırtıklar dümdüz olmuş aşınmış ve şimdi sele bir aşağı bir yukarı oynuyor deli ediyor beni. Ben de Geroni markalı bisikletin sistemini söktüm benimki ile aynı onun bir kaç parçasını alıp taktım şu an daha iyi. İleride o parçadan almak şart.
-Orta göbek gıcırdıyor. Pedala yüklendiğimde özellikle diyelim pedal en alt konumda ona bastırdığımda çıtırdıyor ve arada "çat" diye ses geliyor sanki boşa atıyor.
-Orta aktarıcı da kötü. Markasız ve bir türlü vites ayarı yapamadık. Sadece 1 ve 2 kullanıyorum ama bazen o da sorun çıkarıyor.
-Pedalın birisi çok rahat dönerken birisi biraz zor dönüyor. Güç çaldığına eminim ama çok çalmıyordur.

Yani yalnız değilsin. Aslında bu Snoop serisinde sorun yaşamayan yok galiba. Artıları sadece Alü kadro olması ve fiyatına bakınca iyimser özellikler vaat etmesi ama pratikte bu özellikler işe yaramıyor.
Arka viteslerim ayar yapınca azıcık düzgün geçiyor ama kusursuz diyemem. Yine sorunlar çıkarıyor. Mesela son zamanlarda 1'den 2'ye geçmiyor. 5'den 4'e düşmüyor. Tekrar ayar yapmam gerek. Ama memnunum ya buna da şükür.

Bisikleti biraz fazla gömmüşüz ya. :D Ama güzel bisiklet. Şunu bil, biz o konuda bisikletin kötü yanlarını söylüyorduk. İyi yanlarından bahsedersek yine bunlar gibi çok uzun yazılar çıkar eminim.

Bu arada yazım hataları var çünkü aldığım yer yazım yanlışlarını çok takmayan yer. Hepsini düzenleyecek vaktimde yok.

Geri
Yukarı