Maksimum RAM hızı neye göre belirleniyor?

301230

Decipat
Yer
???
Mesela, bir işlemci RAM hızı olarak 2666 MHz destekliyor, ama anakart 3200 MHz hızı destekliyor. Ben 3200 MHz bir RAM takarsam, RAM'in hızını tam olarak alabilecek miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci desteğinden ziyade anakart'ın desteğine bakılır. Anakart 2666MHz destekliyorsa 3200MHz RAM takıldığında 2666MHz performansı alırsınız.

RAM'in kendi hızı, anakartın desteklediği hız ve tabii ki işlemcinin bu hızda stabil çalışıp çalışmadığına göre belirleniyor.

Önce RAM 3200 MHz desteklemeli. Sonrasında anakart RAM'leri bu frekansta çlaıştırabilmeli. Son olarak da işlemci 3200 MHz ile stabil çalışmalı.

RAM'in kendi hızı, anakartın desteklediği hız ve tabii ki işlemcinin bu hızda stabil çalışıp çalışmadığına göre belirleniyor.

Önce RAM 3200 MHz desteklemeli. Sonrasında anakart RAM'leri bu frekansta çlaıştırabilmeli. Son olarak da işlemci 3200 MHz ile stabil çalışmalı.
RAM ve Anakart’ın desteklediği MHz bilgisini bulmak kolay da işlemcinin kaç MHz’de stabil çalışacağı bilgisini nereden öğrenebiliriz?
Geçenlerde biraz aramıştım da bulamadım.

RAM ve Anakart’ın desteklediği MHz bilgisini bulmak kolay da işlemcinin kaç MHz’de stabil çalışacağı bilgisini nereden öğrenebiliriz?
Geçenlerde biraz aramıştım da bulamadım.
İşlemcinin sitesinde bulunabiliyor.
Örnek olarak i7 9700K için: Intel® Core™ i7-9700K İşlemci (12M Önbellek, 4,90 GHz'e kadar) Ürün Teknik Özellikleri
Opera Anlık Görüntü_2020-05-14_113845_ark.intel.com.png

Ryzen 5 3600 için: https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-3600
rr.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı