Maksimum TDP değeri aşılır ise neler yaşanabilir?

Lony111

Kilopat
İşlemcimin maksimum TDP değeri 65W olarak gözüküyor. Lakin ben OC yaptığım için 65W'dan yüksek değerler gözüküyor. Ne gibi sorunlara yol açabilir?

Ekran Alıntısı.JPG

Veya zararı var mı?
4, 2GHz ve 1, 125V kullanıyorum.
Fotoğraf %100 kullanım' a ait.

O.C stabil ise ve soğutucu yeterliyse sorun açmaz.

Başınıza gelecek en kötü şey soğutucu masrafı olacaktır.
Her gün bilgisayarı açıyorum ve OCCT' den 10 Dakikalık stres testi yapıyorum. Daha hiç sorun ile karşılaşmadım. %100' de en yüksek gördüğü sıcaklık ise 74,25 derece. Stok soğutucu kullanıyorum.

Sorun olmaz. 65W işlemcim tam yükte 72W harcıyor. Sadece ısınır. Sorun olmaz, iyi soğutucunuz varsa yararınıza olur. Sıcaklıklar gayet iyi. 74 derece iyidir.

Sorun olmaz. 65W işlemcim tam yükte 72W harcıyor. Sadece ısınır. Sorun olmaz, iyi soğutucunuz varsa yararınıza olur. Sıcaklıklar gayet iyi. 74 derece iyidir.
Teşekkür ederim öncelikle. Henüz bir soğutucu almadım ama T6 Ultra almayı düşünüyorum.
Stok soğutucu ile 74 derece gayet tatmin edici. Biraz daha zorlayabilirsiniz.
4,3GHz 1,150V denemeyi düşünüyorum.
Edit: Şuan deniyorum.
Sonuç: 30 saniye olmadan 60 hata verdi. :D 1,2V deneyeyim.

105 Watt TDP'ye sahip işlemcim ile maksimum 240 Watt civarı gördüm. Soğutucunuz iyi ise veya stok soğutucuda ısılar düşük ise hiçbir şey olmaz.

105 Watt TDP'ye sahip işlemcim ile maksimum 240 Watt civarı gördüm. Soğutucunuz iyi ise veya stok soğutucuda ısılar düşük ise hiçbir şey olmaz.
Her gün OCCT yapmanıza gerek yok. Güç kaynağınız ve soğutmanız iyiyse sorun olmaz.
Bir kaç yerde ömrünü kısaltıyormuş diye okudum, içimde bir şüphe oluşmuştu. Teşekkür ederim. Soğutucum stok maalesef.
Ayrıca şunu denedim 1, 2V 4, 3GHz başarısız oldu ve yaklaşık olarak 3 dakika da 83 dereceye çıktı. Şuan 1, 125 V 4, 2 GHz kullanacağım. Maksimum 75W gördüm.
@Lyrinx @FarukS Hocam size 4, 0 GHz 1,0 V olarak öneride bulunmuştum. Şuan daha hızlı ve yaklaşık aynı ısılarda çalışan yeni GHz ve V değerlerim bu şekilde. Deneyebilirsiniz.
Bu arada ifade yasağım var lütfen kusura bakmayın. :D

Bir kaç yerde ömrünü kısaltıyormuş diye okudum, içimde bir şüphe oluşmuştu. Teşekkür ederim. Soğutucum stok maalesef.
Ayrıca şunu denedim 1, 2V 4, 3GHz başarısız oldu ve yaklaşık olarak 3 dakika da 83 dereceye çıktı. Şuan 1, 125 4, 2 GHz kullanacağım. Maksimum 75W gördüm.
@Lyrinx @FarukS Hocam size 4, 0 GHz 1,0 V olarak öneride bulunmuştum. Şuan daha hızlı ve yaklaşık aynı ısılarda çalışan yeni GHz ve V değerlerim bu şekilde. Deneyebilirsiniz.
Bu arada ifade yasağım var lütfen kusura bakmayın. :D
Elektronik alet bunlar. Yarın bile bozulma ihtimali var. (Etek giyme ihtimalim daha yüksektir tabi)
Sıcaklık sınırında uzun süre kullanırsanız tabi ki ömrü kısalır. Soğutucu önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı