Manjaro Linux açılmama sorunu

İşte diski biçimlendiremiyorum. Ne yaparsam yapayım sürekli Manjaro'dan başlatıyor. Manjaro'da hatalı olduğun için Excalibur yazısında takılıyor. Windows'a geçmem için Manjaro yüklü diski çıkarmam lazım. Çıkartıp öyle Windows'a geçiyorum. Manjaro yüklü diski tekrar taktığımda diski okuması için yeniden başlatmam gerekiyor. Yeniden başlatınca gene Manjaro'dan başlayıp takılıyor. Manjaro'dan başlayınca BIOS ve Boot tuşları çalışmıyor. Bu yüzden de diski çıkarmadan Windows'a geçemiyorum.
USB'den sataya dönüştürücü alıp öyle biçimlendireceğim.

Live Linux ile açmayı dene Gparted ile istediğin diski biçimlendir. Ben böyle yapardım.

Bu yüzden de diski çıkarmadan Windows'a geçemiyorum.

İki disk takılıyken BİOS'un Boot sekmesinde ikisi de görülmesi lazım, oradan hangi diski en üste alırsan o açılır. Manjaro olan diski en üste alın, kaydedin ve yeniden başlatın.
Daha sonra Manjaro'da grub güncellemesi yaptığında iki diski gruba ekler.

Dediklerimi yaparak Manjaro'ya geçtiysen alttaki komut ile disklerin hangisi sda hangisi sdb olduğunu öğrenin.
sudo blkid

Manjaro kurulu disk hangisi ise alttaki sda yerine onu yazın ve komutu uçbirime girerek grubu güncelleyin.
Kod:
sudo grub-install /dev/sda ;sudo update-grub

Yeniden başlattığınızda iki disk ve her iki sistem büyük ihtimalle gurubta görünür.

Geri
Yukarı