Manjaro XFCE ve KDE Plasma'da kasıyor gibi neden?

Hayır, bence sizin durumunuzu anladığım kadarıyla "Boot Partition" denilen olayı ayarlamadığınızdan ötürü.

Büyük ihtimal o olayı nasıl yapacağım ilgili bir konu var mı?
Biii
Şu dağıtım tercih işini öneri üzerine yapmaktan artık vazgeçin.
Bunu bir kaç dağıtım deneyerek yaparsanız daha isabetli karar verirsiniz.
Yani öneri isteğinde hiç bulunmayın anlamında demiyorum.
Önerinin gerektiği noktalar elbette çok ama önce kategoriyi öğrenmek daha yararlı olur.
Bunu şöyle izah edeyim.
GNU/Linux dağıtımları temelde son kullanıcı, deneyimli ve geliştirici olarak üç kategoriye ayrılır.
Bizler öneride bulunurken dağıtım bazında değil, kategori üzerinden öneride bulunmalıyız.
Örneğin son kullanıcı için yapılmış yüz tane dağıtım varsa son kullanıcıya bu yüz taneden deneyerek tercih etmesini önermeliyiz.
Bunun başlıca nedeni, her dağıtımın her makinede aynı sonucu vermeyişinden veya her kullanıcıyı memnun etmemesindendir.
Sizlere başıma gelen bir örnek vereyim.
Kendim eski makineler için Ubuntu tabanlı, JWM masaüstülü bir dağıtım yapmıştım.
Bu sistem sadece 80 MB Ram kullanıyordu.
Eski makinesine kuranlar bana teşekkür ediyorlardı, ben de bu kadar hafif bir dağıtım yapmayı başardığım için memnundum.
Bir gün bize bir misafir geldi, sohbet de tabi GNU/Linux'a geldi.
Misafirimiz, hafif diye paylaşılan bir dağıtımın kendi makinesinde çok hantal çalıştığını söyledi.
Hangi dağıtım falan derken, meğer benim o çok hafif dediğim dağıtımdan bahsediyormuş.
Bu misafir benim dağıtım yaptığımı ve bahsettiği dağıtımın da benim olduğunu bilmiyor.
Ben de söylemedim, öylece kaldı.
Yani anlayacağınız her dağıtım her makinede aynı sonucu vermez.
Sırf bunun için son kullanıcılara burada kullanabilecekleri bir kategori hazırlamıştım, bundan da yararlanabilirsiniz.
Türkçe dağıtımlar
Siz ne önerirsiniz?
Sorun devam etmiyorsa kurulmuştur. Manjaro settings Manager uygulamasından türkçesini bilmiyorum hardware Configuration menüsünden kontrol edebilirsiniz. Yüklü şekilde gözüküyorsa yüklenmiştir, ayrıca ilk sistem kurulumundan sonra sudo pacman -Syu komutu ile tam olarak sistem güncellemesi yapıp yeniden başlatmayı unutmayın. "Yeni kernel var" diye gelen uyarılara aldanıp en son çıkmış olan kernel sürümüne geçiş yapmayın. 5.6.16-1 kullanıyorum ben, siz de onda kalın.
Eki Görüntüle 597923
Eki Görüntüle 597926

Aynı sürüm ama code oss de bir şeyler yazarken anlık bir donma gibi olup hemen gidiyor. Yazı yazarken ya da silerken.

Son düzenleme:
Ben direkt bilgisayar yönetiminden Windows'un Filesystem'ini bölüp böldüğüm kısma kurdum bu yüzden mi böyle?

Windows kullanmadığım için bahsettiğiniz sorunu bilemeyeceğim ama kurulum yaptığınız bölümü Ext4 formatında seçtiyseniz sorun olmamalı.
Ancak grubu yeniden kurmak çözüm olabilir.
Bunun için önce Manjaro'ya geçin, dosya yöneticisinden Windows kurulu sekmeye tıklayın, uçbirimi açın, su komutu ile root olun ve alttaki komutlarla grubu kurun.
Kod:
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Kod:
update-grub

Bu komutla grub kurulmazsa alttakini deneyin.
Kod:
sudo grub-install --recheck /dev/sda
Kod:
sudo update-grub

Dostum aynı ekran kartı bendede var. Ekran kartını prime yaparsan güzel olabilir. Ben prime kullanıyorum. Buradan yapabilirsin. Yapamazsan elimden geldiğince yardımcı olurum.

Geri
Yukarı