Manjaro XFCE ve KDE Plasma'da kasıyor gibi neden?

Denemek için değil. Komple onu kullanacağım windows yanında. Hangisini önerirsin?

Pop!_OS çok iyi gelebilir, GNOME Masaüstü Ortamı(DE) kullanıyor, eğer bu hoşunuza giderse ve sabit kalmak isterseniz kesinlike kalabilirsiniz, mükemmel bir sistemdir. Ben XFCE kullanmaktan hoşlandığım için Xubuntu ya da Manjaro XFCE sürümünü kullanmayı tercih ederdim, ama kesinlikle deneyin bence. Stabilite ve görünüş bakımından çok çok memnun edebilir sizi.

Bu arada yanlış anlamazsanız sizden ricam;
önerirsin?
önerirsiniz?* şeklinde iletişimimiz olursa sevinirim, mümkün değilse de canınız sağ olsun :)

POP! _OS çok iyi gelebilir, GNOME Masaüstü Ortamı(DE) kullanıyor, eğer bu hoşunuza giderse ve sabit kalmak isterseniz kesinlike kalabilirsiniz, mükemmel bir sistemdir. Ben XFCE kullanmaktan hoşlandığım için Xubuntu ya da Manjaro XFCE sürümünü kullanmayı tercih ederdim, ama kesinlikle deneyin bence. Stabilite ve görünüş bakımından çok çok memnun edebilir sizi.

Bu arada yanlış anlamazsanız sizden ricam;
önerirsin?
Önerirsiniz?* Şeklinde iletişimimiz olursa sevinirim, mümkün değilse de canınız sağ olsun :)

Şimdi NVIDIA Driver nasil yükleyebilirim? Manjaro KDE kurdum.

Son düzenleme:
Şimdi NVIDIA Driver nasil yükleyebilirim? Manjaro KDE kurdum.

Sorun devam etmiyorsa kurulmuştur. Manjaro Settings Manager uygulamasından Türkçesini bilmiyorum Hardware Configuration menüsünden kontrol edebilirsiniz. Yüklü şekilde gözüküyorsa yüklenmiştir, ayrıca ilk sistem kurulumundan sonra sudo pacman -Syu komutu ile tam olarak sistem güncellemesi yapıp yeniden başlatmayı unutmayın. "Yeni kernel var" diye gelen uyarılara aldanıp en son çıkmış olan kernel sürümüne geçiş yapmayın. 5.6.16-1 kullanıyorum ben, siz de onda kalın.
Screenshot_2020-06-22_14-09-35.png
Screenshot_2020-06-22_14-10-11.png

Son düzenleme:
Şu dağıtım tercih işini öneri üzerine yapmaktan artık vazgeçin.
Bunu bir kaç dağıtım deneyerek yaparsanız daha isabetli karar verirsiniz.
Yani öneri isteğinde hiç bulunmayın anlamında demiyorum.
Önerinin gerektiği noktalar elbette çok ama önce kategoriyi öğrenmek daha yararlı olur.
Bunu şöyle izah edeyim.
GNU/Linux dağıtımları temelde son kullanıcı, deneyimli ve geliştirici olarak üç kategoriye ayrılır.
Bizler öneride bulunurken dağıtım bazında değil, kategori üzerinden öneride bulunmalıyız.
Örneğin son kullanıcı için yapılmış yüz tane dağıtım varsa son kullanıcıya bu yüz taneden deneyerek tercih etmesini önermeliyiz.
Bunun başlıca nedeni, her dağıtımın her makinede aynı sonucu vermeyişinden veya her kullanıcıyı memnun etmemesindendir.
Sizlere başıma gelen bir örnek vereyim.
Kendim eski makineler için Ubuntu tabanlı, JWM masaüstülü bir dağıtım yapmıştım.
Bu sistem sadece 80 MB Ram kullanıyordu.
Eski makinesine kuranlar bana teşekkür ediyorlardı, ben de bu kadar hafif bir dağıtım yapmayı başardığım için memnundum.
Bir gün bize bir misafir geldi, sohbet de tabi GNU/Linux'a geldi.
Misafirimiz, hafif diye paylaşılan bir dağıtımın kendi makinesinde çok hantal çalıştığını söyledi.
Hangi dağıtım falan derken, meğer benim o çok hafif dediğim dağıtımdan bahsediyormuş.
Bu misafir benim dağıtım yaptığımı ve bahsettiği dağıtımın da benim olduğunu bilmiyor.
Ben de söylemedim, öylece kaldı.
Yani anlayacağınız her dağıtım her makinede aynı sonucu vermez.
Sırf bunun için son kullanıcılara burada kullanabilecekleri bir kategori hazırlamıştım, bundan da yararlanabilirsiniz.
Türkçe dağıtımlar

Sorun devam etmiyorsa kurulmuştur. Manjaro Settings Manager uygulamasından Türkçesini bilmiyorum Hardware Configuration menüsünden kontrol edebilirsiniz. Yüklü şekilde gözüküyorsa yüklenmiştir, ayrıca ilk sistem kurulumundan sonra sudo pacman -Syu komutu ile tam olarak sistem güncellemesi yapıp yeniden başlatmayı unutmayın. "Yeni kernel var" diye gelen uyarılara aldanıp en son çıkmış olan kernel sürümüne geçiş yapmayın. 5.6.16-1 kullanıyorum ben, siz de onda kalın.
Eki Görüntüle 597923
Eki Görüntüle 597926

Bir şey sorabilir miyim? Ben Windows yanına kurdum Manjaro'yu ama PC başlatınca seçme ekranı gelmiyor bostan değiştirmem gerekiyor neden?

Son düzenleyen: Moderatör:
Birşey sorabilirmiyim? Ben windows yanına kurdum manjaro'yu ama pc başlatınca seçme ekranı gelmiyor bostan değiştirmem gerekiyor neden?
Tabii ki sorabilirsiniz :) kurulum yaparken Calamares diye bir kurulum arayüzü var Manjaro'nun, burada "boot partition" adı verilen disk bölümünü belirtmediğiniz için böyle olmuş olabilir diye düşünüyorum, ben de pek bilgili değilim linux konusunda, sadece 5 yıldır "distrop-hop" yapıyorum. Anladığım kadarıyla probleminizin çözümü grub kurmak olacaktır, zaten kuruludur gerçi ama tekrar kendini ayarlamasını sağlamak gerekiyor olabilir, ya da "efi boot partition" belirtmek gerekiyor olabilir. Bu konuda nasıl bir çözüm izleneceğini adım adım yazamıyorum mantık olarak bilsem bile.. Bu yüzden @Silinen üye adlı kullanıcıdan tavsiye almanızı öneririm, kendi linux dağıtımlarını yapmış birisi olarak dual boot hakkında çok bilgili olduğuna eminim.

Kurulumu yaparken disk bölümlemelerini seçmenizi istediği ekranda "custom" seçip boş bir alanı manjaro için işaretlediğiniz zaman aynı zamanda Windows'un bootloder'ına ait ~500 küsür megabyte'lık bir alan var, onu da boot partition olarak belirtmeniz gerekiyor, böyle yaptığınız zaman "Calamares Installer" denen ve Manjaro'yu yüklemenize yarayan program -atıyorum- /dev/sda1 bölümündeki yerin bootloder için ayrılmış olduğunu, sizin dual boot yaptığınızı ve gerekli ayarları algılayıp size ona göre GRUB yüklüyor.

Alternatif ve kalıcı olmayarak önerdiğim çözüm;
Bu linke gidip .iso dosyasını usb'ye yazdırıp bu usb üzerinden boot tamiri yapmak ama birazcık okumanız araştırmanız gerekebilir.

Siz en iyisi @Silinen üye ile görüşürün, belki SSH ile bilgisayarınıza bağlanıp söz konusu config dosyalarını inceleyip gerekli ayarı yapabilir.

Tabii ki sorabilirsiniz :) kurulum yaparken calamares diye bir kurulum arayüzü var Manjaro'nun, burada "Boot Partition" adı verilen disk bölümünü belirtmediğiniz için böyle olmuş olabilir diye düşünüyorum, ben de pek bilgili değilim Linux konusunda, sadece 5 yıldır "distrop-hop" yapıyorum. Anladığım kadarıyla probleminizin çözümü grub kurmak olacaktır, zaten kuruludur gerçi ama tekrar kendini ayarlamasını sağlamak gerekiyor olabilir, ya da "EFI Boot Partition" belirtmek gerekiyor olabilir. Bu konuda nasıl bir çözüm izleneceğini adım adım yazamıyorum mantık olarak bilsem bile. Bu yüzden @Silinen üye adlı kullanıcıdan tavsiye almanızı öneririm, kendi Linux dağıtımlarını yapmış birisi olarak Dual Boot hakkında çok bilgili olduğuna eminim.

Kurulumu yaparken disk bölümlemelerini seçmenizi istediği ekranda "Custom" seçip boş bir alanı Manjaro için işaretlediğiniz zaman aynı zamanda Windows'un bootloder'ına ait ~500 küsur Megabyte'lık bir alan var, onu da Boot Partition olarak belirtmeniz gerekiyor, böyle yaptığınız zaman "calamares ınstaller" denen ve Manjaro'yu yüklemenize yarayan program -atıyorum- /dev/sda1 bölümündeki yerin bootloder için ayrılmış olduğunu, sizin Dual Boot yaptığınızı ve gerekli ayarları algılayıp size ona göre grub yüklüyor.

Alternatif ve kalıcı olmayarak önerdiğim çözüm;
Bu linke gidip. ISO dosyasını USB'ye yazdırıp bu USB üzerinden Boot tamiri yapmak ama birazcık okumanız araştırmanız gerekebilir.

Siz en iyisi @Silinen üye ile görüşürün, belki SSH ile bilgisayarınıza bağlanıp söz konusu Config dosyalarını inceleyip gerekli ayarı yapabilir.

Ben direkt bilgisayar yönetiminden Windows'un Filesystem'ini bölüp böldüğüm kısma kurdum bu yüzden mi böyle?

Ben direkt bilgisayar yönetiminden Windows'un Filesystem'ini bölüp böldüğüm kısma kurdum bu yüzden mi böyle?
Hayır, bence sizin durumunuzu anladığım kadarıyla "boot partition" denilen olayı ayarlamadığınızdan ötürü.

Düzeltme: Diski bölmek problem değil, diskin sda1 sda2 sda3 gibi kısımları var, bunlardan 500 küsür megabyte civarı boyutta olan bir "boot" bölümü var, bunu belirtmeniz gerekiyor kurulum yaparken, genellikle sda1 oluyor.

Bu kısımı kurulum programına belirttiğiniz zaman oraya GRUB BOOTLOADER yüklüyor yüklediği zaman Windows Bootloarder algıladığı için ikisini de seçim olarak sunuyor size bilgisayarı başlatırken.

Bende meselâ

"Manjaro"
"Windows" gibi şeyler yazıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı