Mars Online'a ne oldu?

Mesela Yani

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba 2013 yılında MARS Online vardı belki forumda ki çoğu kişi bilmez ama bilenler de vardır. Zombi oyunuydu 3.şahıs görüş modunda oynanıyordu sanırsam. Bu oyuna ne oldu bilenler var mı? Çok fazla oyuncu kitlesi ve çok fazla Türk oyuncu kitlesi vardı. Neden kapanmıştı bu oyun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Müthiş bir oyundu ilk çıktığı zaman, mısır haritası vardı dalga dalga zombi temizlerdik ve oynanışı çok güzeldi, gametolia ile yapımcı şirket arasında anlaşmazlık çıktı ve kapandı maalesef.

Kapandı sonra hazard ops diye bir şey çıktı Avrupa sunucusuydu galiba oraya geçti herkes sonra yine kapandı orası da sonra bir daha çıktı yabancı bir firmadan Steam'de vardı galiba en son şu an var mı bilmiyorum m.a.r.s. Yazarsanız çıkar.

Edit: Evet hala var Steam'de bakabilirsiniz.

Müthiş bir oyundu ilk çıktığı zaman, mısır haritası vardı dalga dalga zombi temizlerdik ve oynanışı çok güzeldi, gametolia ile yapımcı şirket arasında anlaşmazlık çıktı ve kapandı maalesef.
Kapandı sonra hazard ops diye bir şey çıktı Avrupa sunucusuydu galiba oraya geçti herkes sonra yine kapandı orası da sonra bir daha çıktı yabancı bir firmadan Steam'de vardı galiba en son şu an var mı bilmiyorum m.a.r.s. Yazarsanız çıkar.

Edit: Evet hala var Steam'de bakabilirsiniz.
Baktım şu an steam da var. Bir arkadaş yorum atmış oyun için "Eskiler eskide kalmalı" diye. Sanırım haklı...

2010'un başlarından ortalarına kadar bu tarz çok fazla oyun çıktı. Bu oyunların neredeyse tamamı artık ölü durumda. Çoğunun sunucuları kapandı veya çok küçük bir oyuncu kitlesi kaldı. Hepimiz bu oynadığımız F2P oyunların sonradan kalitesini bozduğunu söylüyoruz. Bu söylemler yanlış sayılmaz ama aslında değişen biziz. O yıllarda harika geliyordu ama aynı kalite ve içerikte bugün çıksalar aynı zevki alamayız. Tabi bu sözlerim CS Online için geçerli değil. O oyun MMOFPS türünün zirve noktalarından birisiydi bence.

2010'un başlarından ortalarına kadar bu tarz çok fazla oyun çıktı. Bu oyunların neredeyse tamamı artık ölü durumda. Çoğunun sunucuları kapandı veya çok küçük bir oyuncu kitlesi kaldı. Hepimiz bu oynadığımız F2p oyunların sonradan kalitesini bozduğunu söylüyoruz. Bu söylemler yanlış sayılmaz ama aslında değişen biziz. O yıllarda harika geliyordu ama aynı kalite ve içerikte bugün çıksalar aynı zevki alamayız. Tabii bu sözlerim CS Online için geçerli değil. O oyun MMOFPS türünün zirve noktalarından birisiydi bence.

Ben buna katılmıyorum dostum, günümüzde hâlâ eskiden gelip kendini gerek mekaniksel gerek grafik güncellemeleriyle gayet hayatta tutan oyunlar var.

Bu tip oyunların en kötü kısmı kendilerini hiç geliştirmemeleri, hep para söğüşleme mantığıyla ilerlemeleri yüzünden kapandığını düşünüyorum. Zira günümüzde en çok oynanan oyunlara bakarsak aslında cidden basit, sadece kullanıcıya eşit şartlar altında oynama imkanı veren oyunlar olduğunu görebiliriz, mesela Wolfteam, yapısına sadık kalsaydı, oyun motoru güncellemeleri, yeni mekanikler, daha iyi bir hile koruma sistemi getirip 100 liraya herkesten üstün olabildiğin bir oyun olmasaydı şu an hâlâ müthiş sayıda oynanırdı, bir düşünsene şu an hangi death match türü bir oyunda çeşit çeşit kurtların olduğu, insandan kurt adama dönüşebildiğin türden bir oyun var ki?

Bu oyunlar kendi kendini bitirdiler, biz bırakmadık. Sen kullanıcıyı cüzdan olarak görür, eşit şartlar sağlamazsan oyunun unutulur gider. Bak mesela Valorant'a, ahım şahım bir grafik yok, mekaniklerde sadece basit skiller üzerine, herifler çatur çutur oynatıyor milleti.

Geri
Yukarı