Masaüstü Bilgisayar Temizliği

Yahu fan kompresörler temizlenir mi? 5 6 ayda bir çıkarıp, kanatlarını nemli bir bezle silerseniz daha iyi olur.

Zaten kasanız ve fanlarınız hemen tozlanıyorsa, buna karşı önlem almalısınız.

Yazdığım gibi hava üfleme esnasında fanı sabit tutuyorum, dönmesine izin vermiyorum. Merak ettim fana takviye yağ vs kullanıyor musunuz?
Fanlar kapalı sistem olduğundan, pek fazla yağ gereksinimi duymaz. Yani yağ değişim gereksinimi duymaz.

Fanı elinizle tutsanız bile, kompresör üzerindeki tozu tam anlamıyla atamaz.

Yahu fan kompresörler temizlenir mi? 5 6 ayda bir çıkarıp, kanatlarını nemli bir bezle silerseniz daha iyi olur.

Zaten kasanız ve fanlarınız hemen tozlanıyorsa, buna karşı önlem almalısınız.

Fanlar kapalı sistem olduğundan, pek fazla yağ gereksinimi duymaz. Yani yağ değişim gereksinimi duymaz.

Fanı elinizle tutsanız bile, kompresör üzerindeki tozu tam anlamıyla atamaz.

Evet kompresör ile hava tutunca tam olarak tozları temizlenmiyor. Çok ince tozları kalıyor. Fanları vidalarından sökmeye üşeniyorum. Hele işlemci fanı, güç kaynağını fanını.

Hayır. Niye böyle bir şey yapayım?

Yazılarından anladığım kadarıyla fan konusunda baya bilgin var. Belki bakım olarak fazladan bir şey yapıyorsundur diye düşündüm.

Kardeşim öncelikle bu iş için dikkatli olmalısın. Malum değerli parçalar. Temizliğe başlamadan hemen önce ise elini kapı koluna sürüp statik enerjinizi boşaltmanız tavsiyemdir. Öncelikle egzoz fanları, ramleri ve ekran kartını çıkartmalısın. Daha sonra boşta kalan kısmı elektrik süpürgesi ve herhangi bir fırçayla temizlemelisin. Daha sonra ramlerin slotlarla bağlantı yaptıkları bölgeleri yumuşak bir silgiyle temizlemelisin (denendi ve hiçbir sorun olmadı). Ardından ekran kartının pcı express ile birleştiği kısımları da aynı şekilde silgi ile temizlemelisin. Geldik fanlara. Öncelikle egzoz fanları süpürge ve ince bir fırçayla (suluboya fırçası gibi) temizleyip daha sonra sadece fanın olduğu bölgeleri ılık suyla kısa bir süre yıkamalısın. Ekran kartının fanlarını ise sadece süpürge ve fırça ile temizlemelisin. Sıra geldi işlemci aksamına. Cpu fan ile işlemciyi birbirinden ayırdıktan sonra cpu fan üzerindeki kalıp içerisinde bulunan ana fan kısımlarını çıkarıp egzoz fanlara yaptığınız gibi temizleyip cpu fanı tekrar bir araya getiriyoruz. Ardından işlemci ve cpu fan üzerinde kalan termal macunu hafifçe kazıyıp yeniden macunlayıp monte ediyoruz. Daha sonra eğer üflemeli bir kompresör ya da süpürgeniz varsa psu nun fan deliklerinden havayı içeri veriyoruz ama dikkatli olmanız lazım çünkü o anda psu içinde var olan bütün toz dışarı çıkacaktır. Eğer üflemeli bir aletiniz yoksa psu yu ellemenizi önermem. Son olarak ise önce gpu sonra egzoz fanlar en son ise ramleri takarak temizliği bitirebilirsiniz. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Vay arkadaş siz neden böylesiniz ya? Anladık bilgileriniz süper, iyi, çok güzel. Konu sahibini neden geriyorsunuz bu kadar? Adam sizden ev şartlarında bir temizlik önerisi istemiş. Birisi fanları yıka demiş diğeri kompresör kullanma sakın demiş. Napsın arkadaş kasayı açıp başında dua mı okusun? Rica ediyorum fazla abartmayın. Bu arkadaş buraya konu açmış ise ilk defa yapacak bariz belli neden fanları söktürüyorsunuz? Detaylı anlatım yapıp adamı daha da çıkmaza sokuyorsunuz? Basit öneriyi bir arkadaş sunmuş zaten. Önceden anlamadığımız zamanlarda gidip internet cafelerde verirdik kompresörden havayı hanginizin bilgisayarı bozuldu? 10 yıllık bilgisayarı elektrik süpürgesiyle kompresörle temizliyorum niye hala sapa sağlam? Bir bilginiz vardır illaki..

Vay arkadaş siz neden böylesiniz ya? Anladık bilgileriniz süper, iyi, çok güzel. Konu sahibini neden geriyorsunuz bu kadar? Adam sizden ev şartlarında bir temizlik önerisi istemiş. Birisi fanları yıka demiş diğeri kompresör kullanma sakın demiş. Napsın arkadaş kasayı açıp başında dua mı okusun? Rica ediyorum fazla abartmayın. Bu arkadaş buraya konu açmış ise ilk defa yapacak bariz belli neden fanları söktürüyorsunuz? Detaylı anlatım yapıp adamı daha da çıkmaza sokuyorsunuz? Basit öneriyi bir arkadaş sunmuş zaten. Önceden anlamadığımız zamanlarda gidip internet cafelerde verirdik kompresörden havayı hanginizin bilgisayarı bozuldu? 10 yıllık bilgisayarı elektrik süpürgesiyle kompresörle temizliyorum niye hala sapa sağlam? Bir bilginiz vardır illaki..
Kardeşim burda herkes detaylıca anlatmış ve çoğu da birbirlerine uyuşuyor. Bu bilgiler ile arkadaş detaylı bir temizlik yaparak en az 6 ay çok rahat kullanabilir. Hiçbir şeyi sökmeden üstünden süpürge tutmayla anca 1-2 ay gider.

Hepinize teşekkürler arkadaşlar detaylı bilgi elbette daha iyi olacaktır fakat ben @191950 arkadaşıma katılıyorum. Ben de bu konularda yeniyim ve böylesine ayrıntılı bilgileri okudukça -2. defa falan temizlik yapacağım- noluyor moduna giriyorum. Yani bu konularda yeniyiz, bilgisayara zarar gelmesin, tozlanmasın diye kullanmadığım zamanlarda üstünü örten birisiyim. Lütfen daha basit anlatabilir misiniz?

Bir de arkadaşlar kasa olarak Zalman Z3 Plus kullanıyorum. Ön fanı neredeyse hiç temizlemedim. İşlemci fanı ile ekran kartının fanının alt kısımları tozlanma yapıyor. Onları da bilgisayarı söktükten sonra ben uzun uzun uğraşarak kulak çubuğu ile temizliyorum. Biraz kalıyor fakat elimden ancak o kadar geliyor. Ne yapmalıyım?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı