Çözüldü Masaüstü bilgisayarda kaçak elektrik

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Buğra's

Kilopat
Makaleler
3
İyi günler. Ben yeni bir klavye aldım yakın zamanda. Klavyede alüminyum bölgeler var sanırım modeli Corsair K70. Bu klavye yer yer sol elimi hafif tizliklerle çarpıyor. Yani elim titriyor gibi oluyor. Hem rahatsız ediyor hem de yeni bir klavyede niye böyle bir sorun olsun anlamadım. Kontrol kalemiyle klavyenin belli başlı bölgelerine dokununca yanıyor kontrol kalemi. Bilgisayarımın da metal aksamlarında yine dokunduğu an yanıyor. Kullandığım uzatma kablosu topraklı, kabloya taktığım bilgisayarın PSU kablosu da topraklı. Prizin kendisi de topraklı hatta şalterleri indirip içini açıp baktım 3 adet kablo vardı. Topraklaması var yani sanırım. Sıkıntı nedir ya da sorunu nasıl tespit edip çözebilirim?

Böyle bir şey var mı bilmiyorum ama evin topraklaması eskimiş olabilir. Ayrıca kaçak akım rölesi taktırsak kökünden kurtulabilir miyiz bu sorundan?

Son düzenleme:
Çözüm
Ortalama ne kadar tuttu hatırlıyor musunuz?

Mahalleden samimi oldugumuz bir komsuydu. Kiracıyım ve topraklama cektirmemın ev benım olmadıgından dolayı mantıksız oldugunu dile getirdim. Oda yaklasık 20 25 saniyelik bir işlem ile prizi açıp bir şeyler yaptı ve sorun düzeldi. Bunun içinde para almadı açıkcası.

Yarım yamalak hatırladıgım kadarıyla farz yada nötr ü tekrardan gelen hatta aktaracagını falan söyledi ve bu sekılde sorun çözülmüştü. Açıkcası işinin ehli biriydi fakat ben şehir değiştirdiğim için kendisine ulaşamam ulaşabilsem sizin için ne gibi bir işlem yaptıgını sorardım açıkcası :/

Ek olarak burada bulunan video yu izlerseniz basit bir şekilde sizde topraklama yapabilirsiniz. Arkadasın yaptıgı işlemde bunun aynısıydı. Önemli olan detaylar ise 1- Sigortanın kapatılması. 2- Sigorta kapatılmadan önce Nötr hattının bulunması 3- Dogru baglantıların saglanması.

Yine belirtmek gerekirse arkadas cıplak bir kablo kullanmıs siz sadece uc kısımları acık kalın bir kablo kullanırsanız daha güvenli olur diye düşünüyorum cunku elektrikci arkadas da aynı işlemi yapmıstı.

Prize topraklama nasıl yapılır?
İlginç bir soru olacak ama merkezi ısıtma ile mi ısınıyorsunuz? K70 ile ilgili reddit'te açılmış bir post gördüm. Bu problem birkaç kişide olmuş: Ayaklarıyla merkezi ısıtma sistemine bilinçsiz bir şekilde basıp aynı zamanda klavyeye dokunduklarında sizin tarif ettiğiniz gibi bir olay yaşamışlar. Tabi daha olası sebepleri mevcut. Yani klavye ve bilgisayar doğru şekilde topraklanmamış olabilir demişler genelde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İyi günler. Ben yeni bir klavye aldım yakın zamanda. Klavyede alüminyum bölgeler var sanırım modeli Corsair k70. bu klavye yer yer sol elimi hafif tizliklerle çarpıyor. Yani elim titriyor gibi oluyor. Hem rahatsız ediyor hem de yeni bir klavyede niye böyle bir sorun olsun anlamadım. Kontrol kalemiyle klavyenin belli başlı bölgelerine dokununca yanıyor kontrol kalemi. Bilgisayarımın da metal aksamlarında yine dokunduğu an yanıyor. Kullandığım uzatma kablosu topraklı, kabloya taktığım bilgisayarın PSU kablosu da topraklı. Prizin kendisi de topraklı hatta şalterleri indirip içini açıp baktım 3 adet kablo vardı. Topraklaması var yani sanırım. Sıkıntı nedir ya da sorunu nasıl tespit edip çözebilirim?

Böyle bir şey var mı? Bilmiyorum ama evin topraklaması eskimiş olabilir. Ayrıca kaçak akım rölesi taktırsak kökünden kurtulabilir miyiz bu sorundan?

Prizin içinde üç kablo olabilir ama bu topraklama kablosunun ucu topraklama yapılmışmı bunun kontrol edilmesi lazım.

Binanız kaç senelik?
Ayrıca kaçak akım taktırmayın topraklama sorunu olan tesisata kaçak akım rölesi takılmaz çünkü sürekli atacaktır.
İlginç bir soru olacak ama merkezi ısıtma ile mi ısınıyorsunuz? K70 ile ilgili Reddit'te açılmış bir post gördüm. Bu problem birkaç kişide olmuş: Ayaklarıyla merkezi ısıtma sistemine bilinçsiz bir şekilde basıp aynı zamanda klavyeye dokunduklarında sizin tarif ettiğiniz gibi bir olay yaşamışlar. Tabii daha olası sebepleri mevcut.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam devamını okumadınız sanırım sadece klavyede değil kasanın metal kısımlarındada aynı sorun var.
Sorun tesisat ile ilgili gibi duruyor.

@zeki1981 @EgeN7 @abeslank

Teşekkürler cevaplar için. Sanırım genel olarak bir tesisat sorunu var. Şu anlık tamamen plastik olan bir klavyeye geçtim. Topraklama sorunuyla ilgilenmeye çalışacağım. O süre zarfında bu sorunu çözebileceğim pratik bir yol var mıdır acaba?

Sorun çok büyük ihtimal topraklamadan kaynaklanıyor. Elektrikci bir arkadaşım geldi prizde bir kaç işlem yaptı ne yaptığını tam olarak bilmiyorum ama topraklama hattı çekmeden tam olmasa da topraklama yaptı ve kasadan klavyeden elektrik çarpmamaya başladı. Bende başta klavye ve kasadan şüphe etmiştim ama farklı bir metal klavye ile test edince sorunun topraklamada olduğunu tespit etmiştik.

Sorun çok büyük ihtimal topraklamadan kaynaklanıyor. Elektrikci bir arkadaşım geldi prizde bir kaç işlem yaptı ne yaptığını tam olarak bilmiyorum ama topraklama hattı çekmeden tam olmasa da topraklama yaptı ve kasadan klavyeden elektrik çarpmamaya başladı. Bende başta klavye ve kasadan şüphe etmiştim ama farklı bir metal klavye ile test edince sorunun topraklamada olduğunu tespit etmiştik.

Mahalleden samimi oldugumuz bir komsuydu. Kiracıyım ve topraklama cektirmemın ev benım olmadıgından dolayı mantıksız oldugunu dile getirdim. Oda yaklasık 20 25 saniyelik bir işlem ile prizi açıp bir şeyler yaptı ve sorun düzeldi. Bunun içinde para almadı açıkcası.

Yarım yamalak hatırladıgım kadarıyla farz yada nötr ü tekrardan gelen hatta aktaracagını falan söyledi ve bu sekılde sorun çözülmüştü. Açıkcası işinin ehli biriydi fakat ben şehir değiştirdiğim için kendisine ulaşamam ulaşabilsem sizin için ne gibi bir işlem yaptıgını sorardım açıkcası :/

Ek olarak burada bulunan video yu izlerseniz basit bir şekilde sizde topraklama yapabilirsiniz. Arkadasın yaptıgı işlemde bunun aynısıydı. Önemli olan detaylar ise 1- Sigortanın kapatılması. 2- Sigorta kapatılmadan önce Nötr hattının bulunması 3- Dogru baglantıların saglanması.

Yine belirtmek gerekirse arkadas cıplak bir kablo kullanmıs siz sadece uc kısımları acık kalın bir kablo kullanırsanız daha güvenli olur diye düşünüyorum cunku elektrikci arkadas da aynı işlemi yapmıstı.

Son düzenleme:
Çözüm

Babam elektrik işinden anlıyor. Aynı dediğiniz 20-25 saniyelik işlemi yapıp düzeltti. Sorun çözüldü bende de.

@MrTurkishKebap @Buğra's
Dostlar selam, bende Corsair K68den, K70 PRO geçtim bende de bu tarz problem mevcut. Klavye kasası alüminyum olduğu için elimi üstünde gezdirdiğim de elektrik akımını hissettiriyor titreşim tarzı ama bende çarpma falan yok ne tuşlara bastığımda ne de klavyenin kasasına değdiğimde.

Evimde topraklama yok. Priz olarak bunu aldım çözemedim. Elektrikçi çağırdım kasada kaçak akım var dedi kontrol kalemi ile arkasına tuttuğunda elektrik var falan dedi. Siz bu durumu nasıl çözdününüz? Bu arada klavyelerde kesinlikle problem yok ben yeğenin evde denedim 1 saat hatta ilk dakikada taktığım andan itibaren sıfır problem topraklama olduğu için.

Kendi evimde ise direkt takar takmaz hissettiriyor Alüminyum iletken olduğu için elektriği iletiyor. Topraklama olayını nasıl çözebiliriz bu arada bende hiç bir şekilde elektrik çarpması yok da. Sadece Klavye kasası alüminyum olduğu için elektriği iletiyor. Titreşimi akımı hissettiriyor olay bu. Diğer evde ise sıfır sıkıntı en ufak bile tepki yok.

Geri
Yukarı