Kaçak elektrik sorunu

RyLio

Centipat
Herkese hayırlı cumalar, öncelikle arkadaşlar benim bir sorum olacak kısa ve öz cevap sorunu sorayım simdi bende 3 tane PC var, 2 PC sorunsuz çalışıyor, üçüncü yeni topladigim sistemde kaçak elektrik sorunu var. Kasanın içerisinde kurulumu yaptığım zaman PC açılmıyor hiçbir şekilde amma velakin parçaları tek tek yerde tahta temin üzerinde kurduğum zaman PC açılıyor onu da geçtim yerde kurduğum zaman kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde anakartta elektrik olduğunu fark ettim bu normal mi anakartta kaçak mi var? Orayı çözemedim?

Merhaba. 2 PC'niz bu konuda sorunsuz çalıştığı için evin genel topraklama hattından dolayı değil, güç kablolarındaki olası iletim sıkıntısı, PSU dişi soketi girişinden toprak kısmının girişteki kötü temasından (oksit, kir, vb.) sıkıntılı olarak temasla girmesi toprak hattının PSU'ya diğer PC'lerinizdeki gibi sağlıklı girememiş olmasıyla direk ilgili olabilir.

Toprak hattınız sağlıklı olduğunda PSU'yla ve diğer dairelerdeki iletimle gelen tüm olası statik elektrikr kolayca toprak hattından deşarj olur. Diğer 2 PC'nizde ortak toprak hattına bağlıyken bu sıkıntının olmayışı, PC'nize kadar gelen toprak hattının bir yerde kesintiye (sıkıntıya) uğradığını aslında net olarak gösteriyor. Bu yüzden ağırlıkla incelemenizi bu PC'ye giden uzatmalı prizler, PSU güç kablosunun baş ve sondaki bağlantı (bu kablonun topraklı fişi ve erkek soketi) geçişleri üzerinden yapın. Kolay gelsin.
Biraz daha ayrıntılı araştırma yaptım uzatma kablosunun 2 ucundaki topraklamayi iptal ediyorum ama topraklamada hala elektrik var gözüküyor yani bildiğiniz topraklamada azda olsa elektrik olduğunu fark ettim büyük ihtimal uzatma kablomun biyerinde ezilme oldu ve + kutbuna temas ediyor bildiğiniz topraklama hattından elektrik geliyor ve oda CPU ya topraklama gibi degild elektrik gibi gözüküyor kasamdada bu yüzden ufakta olsa kaçak elektriğe sebep oluyor diye tahmin ediyorum yeni bir uzatmaya yarın tekrar deneyeceğim

Merhaba. Sizde o andaki oluşan durumu açıklayayım. Uzatmalı prizdeki toprak hattı ucu evin topraklanmış olan toprak iletkenine bağlı olmadığında isteğe bağlı olarak, ayni sizdeki gibi bu bağlılığı iptal edildiğinde veya topraksız prizlere topraklı fişi olan uzatmalı prizler takıldığında, yan yana giden bu kablolardaki 220 volt şebeke elektriğinin (faz + nötr'ün) elektromağnetik olarak çok yakın olan bu etkisiyle yakın iletkenlerde indüksiyon oluşturmasıyla (ama bu indüksiyon normal elektrik akımı şeklinde değil, statik elektrik şeklinde içten çok yakın giden paralel kablolarda indüklenir) toprak ucu boşta bile olsa toprak kablosunun bu ölçümde kontrol kalemiyle hafifçe yandığını görürsünüz. Bu elektrik statik elektriktir, el temasında veya evin topraklama hattına temasta kaybolur, o anda kontrol kalemiyle yanamaz. Kaçak akım rölesini attıramaz, güç değeri tam olarak sıfırdır çünkü. Toprak ucunu toprak hattından deşarj olacak şekilde taktığınızda topraklı prize taktığınızda bu elektrik türü hemen kaybolacaktır, çünkü statik elektrik hemen toprağa akacaktır. Kolay gelsin.

Merhaba. Sizde o andaki oluşan durumu açıklayayım. Uzatmalı prizdeki toprak hattı ucu evin topraklanmış olan toprak iletkenine bağlı olmadığında isteğe bağlı olarak, ayni sizdeki gibi bu bağlılığı iptal edildiğinde veya topraksız prizlere topraklı fişi olan uzatmalı prizler takıldığında, yan yana giden bu kablolardaki 220 volt şebeke elektriğinin (faz + nötr'ün) elektromağnetik olarak çok yakın olan bu etkisiyle yakın iletkenlerde indüksiyon oluşturmasıyla (ama bu indüksiyon normal elektrik akımı şeklinde değil, statik elektrik şeklinde içten çok yakın giden paralel kablolarda indüklenir) toprak ucu boşta bile olsa toprak kablosunun bu ölçümde kontrol kalemiyle hafifçe yandığını görürsünüz. Bu elektrik statik elektriktir, el temasında veya evin topraklama hattına temasta kaybolur, o anda kontrol kalemiyle yanamaz. Kaçak akım rölesini attıramaz, güç değeri tam olarak sıfırdır çünkü. Toprak ucunu toprak hattından deşarj olacak şekilde taktığınızda topraklı prize taktığınızda bu elektrik türü hemen kaybolacaktır, çünkü statik elektrik hemen toprağa akacaktır. Kolay gelsin.
Sorun dediğiniz gibi çözdüm bu seferde bilgisayar Windows ekranından sonra kendini resetliyor bazen masaüstüne kadar geliyor oradan tekrar başa sarıyor.

Merhaba. Sistem en başta açılırken F8'e devamlı basılı tutarak bu seçeneklerdeki "en son başarılı çalışan bir kayıtla" veya sistem geri yüklemeyle sistemde kayıtlı eski kayıtlı sistem dosyasıyla açmayı deneyerek (güvenli moddayken) bu şekildeki çalıştırmayı da deneyin. Belki sistemdeki bozulan dosyalar, bazı bozuk sistem dosyaları yüzünden bu resetlenme muhtemelen olmuş olabilir. Kolay gelsin.

Her yolu denedim sistemi yeni kurdum bu arada oncelikle sistem bilgilerimi yazayım MSI 970 gaming / AMD FX 8320 işlemci / 8 GB DDR3 gskil ram / 500 GB HDD /cooler master kule fan ve 750 +80 watt PSU mevcut format atıyorum format bitmeden ya kendini resetliyor sistem yada kursa bile kurulum tamamlanması için yeniden başlatıyor amanbir türlü Windows logosunu geçemiyor bunun için yardım edecek olursa sevinirim sorun nerede anakarttamı işlemcide mi ne yapmam gerek
Sistemi kurtarmak için 10 saattir Windows 7 32 bit düz bios kurulumu yapmaya çalışıyorum şuan sistem açıldı bios ayarlarıyla epeyi oynadım Windows 10 64 bit kurmak istiyorum ama tekrar 10 saat ugrasmaktan korkuyorum sorunun kaynağını bulmam icin birisi özelden veya telefonla konuşarak akıl verirse sevinirim bu işlerden iyi anlarım ama biyeriyi düzeltiyorum diğer taraf hata veriyor iyice bunaldım açıkçası

Merhaba.
1- Anakarttaki BIOS ayarlarını BIOS’tan (default'la) veya BIOS pilini çıkartıp mutlaka sıfırlayın. Anakart BIOS pilini anakarttan çıkartıp biraz bekletierek anakarttaki BIOS soketine geri takın. BIOS yeniden açılırken optimizasyon seçeneğini mutlaka kabul ederek açın.

2- HDD’e tüm bu kurulumları formatlayıp yeniden yapıyorsanız bu işlemlerde kullanılan HDD’de "bad sektör" olup olmadığını anlamak için uygun HDD doktoruyla "bad sektör" taramasını mutlaka bu diskte yapın.

3- Hem TV’lerde ve hem PC’lerde (hatta HD mini uydu alıcılarında bile) ilk açılırken kendi markası olan logosunda takılması sorunu, kendi arayüzündeki donanım sıkıntılarıyla direk ilgilidir, kendi yaşamış olduğum bazı tecrübelere göre. PC’deki anakartınızda diğer başka takılı HDD'ler (Depolama, yedek, vb. amaçlı) varsa onu devreden çıkarın. Onlardaki ilk başlardaki okunma sorunu logodaki bu takılmaya neden olabilir) PC ‘de sistem ilk açılırken USB (2.0, 3.0, 3.1 )portlarında gereksiz donanım (USB flash bellek , harici HDD, vb.) kesinlikle bırakmayın.

Örneğin en son olarak elimdeki 2. masaüstü PC'de anakart için teknik açıdan uygun olamayan RAM'i (kullandığım PC'ye win 10 için 8 GB yeni RAM takviyesini satın aldığımda açıkta kalan 2 adet RAM) 2. PC'deki anakartta RAM slotuna taktığımda logoda takılıp mevcut sistem açılmamış, RAM'leri çıkarıp sadece kendi uygun (2*2 GB) RAM'leriyle çalıştırdığımda bu sistem yeniden açılmıştı. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı