Masaüstü Bilgisayarlar bölümünün alıp yürümesi

Ayberk Soysal

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kırklareli/Lüleburgaz
Daha fazla  
Meslek
ELT Student
Sayın moderatörlerimiz, sevgili arkadaşlar, Sosyalde bir bölüm var ki diğer bölümlerden kat be kat aktif ve konu olarak kalabalık. Masaüstü Bilgisayarlar alt bölümü Donanım'ın altında bulunuyor ve konu sayısı 65bini geçmiş durumda. Bu konuların çoğu aynı içerik yani sistem toplama üzerinden açılıyor. İnsanlar sosyale sistem toplamada yardım alabilmek için üye olup direkt olarak konu açıyorlar, ne açacakları konunun sosyalde var olup olmadığına bakıyorlar ne de moderetörlerimizin özellikle üzerine titrediği kurallara bakıyorlar. Sonuç olarak günde 15-20 tane "2.000 liralık sistem toplama, en iyi GTX 970 markası nedir?" gibi konu açılıyor.

Şikayetçi olduğum konu ise aynı bölüme donanımında gerçekten bir sorunu olan biri yazdığında insanların ilgisini çekmeyip konu kaybolabiliyor. Bence bunun önüne geçebilmek için "Donanım" altına "Sistem Tavsiyeleri" gibi bir bölüm açılmalı, bu bölüme de en iyi ekran kartı, işlemci vs. gibi konular sabitlenmeli. Böylece herkes istediğine rahatça ulaşabilir tahminimce.

1. Satırdakilerine katılıyorum. Ancak anlatmaya çalışssakta pek işe yaramıyor. Kurallara uymayanları elimizden geldiğince görüp denetim uyguluyoruz. Ancak görmediklerimizi siz kullanıcılara düşüyor. Raporlarsanız biz gerekeni yapıyoruz. Günümüzde teknolojik gelişmelerle donanım uyumluluğu konusunda sıkıntı çekmiyorlar o yüzden başımıza bilgisayarcı kesilmiş.
O yüzden kendini sistem toplama uzmanı sananlar var ve bunlar yüzünden bu kadar konular açılıp cevaplandıkça ne çözüme ulaşıyor nede bir kişinin işine yaramış oluyor. Sadece sosyalde değil diğer forumlarda da en aktif konular sistem toplama konulardır :) Türkiye'de bir bilgisayarı olmayan bile bilgisayar önerisi yapmaya kalkıyor. Hal bu oluyor. Dış ülkedeki forumlara bakın bakalım bir tane sistem toplama konusu var mı :D

2. satırdaki düşünülebilir ancak diğer yönetimdekilerin işine gelmeyebilir.

Hocam moderatörlerimiz açılan konu sayısına göre para mı alıyorlar ki? Konuların azalması ya da en azından belirli bir şekilde toplanması işlerine gelmez mi?
Hayır konu başına para alma gibi bir durum yok :) Tabi toparlanması iyi olur ancak tam toplu hali bu şekilde yapmışlar öyle devam ediyor. Dediğim gibi sadece benim isteğimle olacak birşey değil.

O kadar çok sistem önerisi konusu var ki; Google'a "1- 20 bin TL'lik sistem öneri" diye aratırsanız karşınıza 10'larcası çıkacaktır.
O nedenden dolayı olsa gerek sistem öneri konuları beni hiç sarmıyor, zaten o tür konulara da neredeyse hiç bakmıyorum.

Ancak yeni çıkmış donanımlar hakında yeteri bilgi sahibi olunmaz, öyle bir durumda konusu çok rahat bir şekilde açılır. Hal öyle olunca konu yeteri kadar ilgi ve yardım da görür.

Hoş bu şekil bile şikayet eden var; "Ya ben sistem öneri konusu açtın diye ban yedim.
Yahu insan o kadar konu açar da en azından utancından gider bir tane HDD alır. (n)

Dostum herkes istediği gibi konu açabilir. Bazı insanlar farklı kombinasyonlar istiyorlar bazıları ekran kartına bazıları işlemciye bazıları harddiske ağırlık vermek istiyor. Technopat YouTube'da Sistem Toplama videoları ile gündeme oturmuştu zaten. Ben son 2 ayda 1 kere girmedim mesela Masaüstü Bilgisayarlar bölümüne bende eskiden orada çok aktiftim.

Arkadaşlar ben sistem toplama konusu açılmasın demiyorum ki, sadece konular Masaüstü Bilgisayarlar bölümünü fazlasıyla işgal ediyor bence. Bunun önüne geçebilmek için Donanım altında yeni bir bölüm açılabileceğini söyledim.

Kelimesi kelimesine haklısın. Günde en az 30 tane böyle konular açılıyor hepsi birbirinin aynısı ama ne kadarı sistemleri gerçekten alıyor tartışılır.

Evet, 1 saatlik sorunu 1 haftaya anca çözüyoruz. Sistem tavsiyeleri diye ayrı bir bölüm açılabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı