Masaüstü mü alınmalı dizüstü mü?

EmreSyl

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar şu an bir miktar bütçem var, RTX 3060'lı bir kasa almayı düşünüyordum. Zaten laptoplardan daha güçlü oluyor kasalar. Ayrıca daha ucuz ama ailem laptop al, üniversitede okula falan götürürsün diyorlar. Laptop alsam diye düşünmüştüm, 3050 Ti ekran kartı olan ama VRAM'i 4 GB'mış. Yani arada 8 GB VRAM farkı var. Sizce ne almalıyım? Ayrıca laptop beni 4 GB VRAM'ler 3 sene götürür mü?

Arkadaşlar şu an bir miktar bütçem var, RTX 3060'lı bir kasa almayı düşünüyordum. Zaten laptoplardan daha güçlü oluyor kasalar. Ayrıca daha ucuz ama ailem laptop al, üniversitede okula falan götürürsün diyorlar. Laptop alsam diye düşünmüştüm, 3050 Ti ekran kartı olan ama VRAM'i 4 GB'mış. Yani arada 8 GB VRAM farkı var. Sizce ne almalıyım? Ayrıca laptop beni 4 GB VRAM'ler 3 sene götürür mü?

Eğer sürekli gezen, seyahat eden biri değilsen elbette masaüstü fakat ogrenciysen ve seyahat ediyorsan sık sık o zaman laptop.

Masaüstü daha iyidir ama sürekli üniversite falan gibi düşünüyorsan dizüstü almalısın.

Laptoplar uzun süre oyun için kullanılacaklarsa çekilecek cihazlar değil. Üniversite de derse laptop götürmek zorunda değilsin, yurtta kalmayacaksan bu düşünce oldukça gereksiz.

Yok yurtta kalmam büyük ihtimalle ya kirada kalırım ya da yaşadığım ilde bir yer kazanırsam evde kalırım.

Bir laptop kullanıcısı olarak, laptopların masaüstü bilgisayarlara göre tek avantajı taşınabiliyor olmasıdır. (Gerçi masaüstü bilgisayarı bile taşıyan var. Benim arkadaş bir elde monitör öteki elde kasa taşırdı).

Masaüstü bilgisayar da kullandım. Masaüstü bilgisayarımda RTX 3070 vardı. Ancak seyahat ettiğim için laptop almak zorunda kaldım. Laptobumda da RTX 3070 var.

Performans farkı şöyle:

Masaüstü bilgisayar, RDR 2'de ''ultra'' ayarda ortalama 90-95 FPS alırken, laptop ise 70-75 FPS alıyor. Ancak masaüstü monitörlerdeki FHD ekran, 24 ve 27 inçte laptoptaki kadar keskinlik vermediği için laptoplardaki görüntü her zaman daha keskindir. Yani 15.6 inç 1080p laptobun görüntü keskinliği ile 2K çözünürlüğünde 27 inç monitörün görüntü keskinliği aynıdır. Söz konusu masaüstünde 2K'da oynarsan aynı görüntü kalitesinde 1080p laptop kalitesini alırsın, üstelik aynı FPS'lerde. Ancak masaüstü monitörler daha büyük olduklarından daha çok keyif veriyor.

Masaüstü sistemlerde yükseltme yapabilirsin. Laptop tarafındaki gibi işlemci sıcaklıkları 90 üzerine çıkmaz, stok fanlarla bile. Performans, soğutma ve yükseltilebilirlik açısından masaüstü iyidir.

Ancak günümüzdeki laptopların da hakkını yemeyelim. Özellikle işlemci tarafında yeni nesiller masaüstü işlemcilere taş çıkartabiliyor. Çekirdek sayıları da epey arttı. Keza paneller 4K 144Hz'e kadar çıktı. OLED ise cabası. Renkler desen muazzam. Ekran kartları da masaüstüne yakın, arada %20-25 fark oluyor ama eskisi gibi yarı yarıya fark olmuyor artık.

Eğer üniversiteyi şehir dışında okuyacaksan laptop almalısın. Eğer yaşadığın şehirde okuyacaksan masaüstü al geç.

Geri
Yukarı