Oyun için masaüstü mü, dizüstü bilgisayar mı alınmalı?

Notebook ekranlarının gecikme süresi çok yüksek. Single oyun oynasan neyse tamam da rekabetçi oyunlar oynanmıyor. Arkadaşımın 1650 bulunan notebooku ile Rainbow oynamayı denemiştim. Kolumu unutuyodum az daha.

Bak çözümü çok kolay, yani laptop'a boşa fazla para vermeye gerek yok masaüstü de çok kolay taşınabiliyor
(!)

IMG_20191003_110421.jpg

Dizüstü bilgisayar, masaüstüne kıyasla aşağı yukarı eşit donanımda olduğunda çok cazip gibi görünse de bir zaman sonra temizlemesi de pratik olmadığı için toz, soğutma vs sorun yaratma eğilimi çok fazla. Bu nedenle masaüstü.

Laptopun içindeki RTX 2070 aynı şartlarda aynı oyunda aynı çözünürlükte 70 FPS veriyorsa, masaüstündeki RTX 2070 100 FPS verebilir. (Her parçada geçerli bu. Laptopta Ryzen 7 masaüstünde Ryzen 5'e tekabul ediyor nerdeyse.) Aradaki fark bu kadar yüksek. Ve masaüstü PC parçaları daha serin çalışır ortalama 10 derece civarı. Yani ısınan model alsan bile 81-82 dereceyi zor geçer masa üstünde. Ama laptop ısıdan dolayı frekans düşmesiyle ünlüdür. Bunlar göze alınıyorsa tabii ki laptop alınabilir. Ben her halukarda masaüstü taraftarıyım.

Ayrıca monitör klavye mouse ayarlanabiliyorsa PC kasası da taşınabilir. Temperli camsız ve çok büyük modeller tercih edilmediği sürece yanınızda gezdirebilirsiniz. Söylendiği gibi evden uzakta çok vakit geçiriliyorsa laptop tercih edilebilir ama tüm bu yazdıklarım göze alınmalı. Ben de 2014 yılında son model laptop almıştım üstüne tam 2 kere PC değiştirdim. Ama en başından 2014 yılında o laptopa vereceğim paraya masaüstü toplamış olsaydım şu an hala kullanıyor olurdum :). GTX 780'li, i7 4790K işlemcili 16 GB RAM'li muazzam bir PC'm olurdu ve değiştirme gereği duymazdım yani :). (2020'de Ryzen sistem topladım onu yine toplardım belki ama geçen 6 sene içinde masrafım olmazdı).

Son düzenleme:
Bence Casper laptop var ama kesinlikle laptoplar fiyatını haketmiyor. İşlemci ısınıyor ve masaüstü işlemcisi gibi değil.

Arkadaşlar, başlıkta da olduğu gibi bilgisayar alma konusunda kararsız kaldım. Days Gone, GTA V, Call of Duty Warzone gibi oyunları oynayabileceğim bir şey olmalı, bilgisayar seçmede iyi değilim. Masaüstü mü almalıyım?

Üniversite öğrencisiysen, yurtta kalıyorsan, sık sık mekan değiştiriyorsan, laptop. Fakat laptoplarda fiyat aynı düzeyde bir masaüstü almaya kalktığın zaman bir masaüstü parasına yakın para eklemen gerekiyor ki aynı düzeyde bir laptop alasın. Evde kendi halinde takılan biri isen masaüstü al. Laptoplarda sonradan ısınma sorunları da başgösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı