Masaüstü renk derinliği ve HDR sorunu

x2cyber2x

Kilopat
Öncelikle konu biraz uzun kusura bakmayın. 01.12.2019 tarihinde "ASUS VG27Vq" model bir monitör satın aldım. Monitör ASUS'un kendi sayfasında ve satılan birçok yerde kavisli HDR monitör olarak geçmesine rağmen HDR seçeneğini bir türlü aktif edemiyorum ve son 1 2 gündür satış siteleri HDR ibaresini yavaş yavaş kaldırmaya başladı. Monitörün OSD menüsünde HDR ile alakalı bir sekme yok. Ürünün kendi kutusunda da HDR ibaresi yer almıyor. Monitör teknik özelliklerini gösteren sitelerde ürünün HDR10 veya çoklu HDR desteğinin bulunduğu yazıyor.
ASUS'un global sitesinde HDR'la alakalı bir ibare bulunmazken ASUS Türkiye sayfasında ve birçok satıcı sayfasında HDR olarak satılıyor. Şu an hiçbir şekilde ne masaüstün de ne YouTube vb. sitelerde HDR kullanamıyorum. Garip olan şu ki monitörü ilk kurduğumda masaüstünde aktif edemememe rağmen YouTube'da HDR içerikleri HDR mode açık bir şekilde seyredebiliyordum, fakat dün oyun oynarken ekranda kararmalar meydana geldiğinden arızalı olabileceğini düşündüğüm için Windows'a temiz kurulum yapıp monitörün FreeSync vb özelliklerini test ettim. Monitör ekranında ki kararmanın sebebi oyunlarda ki FPS'in FreeSync çalışma frekansının dışına çıkmasıymış ve sorunu çözmüş bulundum fakat sonra fark ettim ki HDR özelliği kaybolmuş ve ne yaptıysam açamadım. (Google Chrome, Edge, Firefox tarayıcı ile denedim), monitör orijinal driverini ve renk profilini yükledim. DP 1.2 ve HDMI 2.0 kablo ile denedim.

Sorunu çözmede yardımcı olabilir belki mantığıyla not düşeyim; Formattan sonra AMD'nin WHQL son sürümünü kurdum ve Radeon ayarlarının - ekran sekmesinde piksel biçimi kısmında (4:4:4 Full RGB) ve (4:4:4 limited RGB) seçenekleri var. Formatdan önce HDR kullanabiliyorken (4:4:4 full RGB) olanı kullanıyordum fakat (4:2:2) gibi seçeneklerde mevcutken şu an da (4:2:2) olan kısımlar da görünmüyor. Ayrıca monitör teknik özelliklerinde 8 Bit olmasına rağmen AMD Radeon renk derinliği ayarlarında 12 Bit seçebiliyorum bir alakası var mı bilmiyorum.

Monitör de HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.2 girişi mevcut. Formattan önce HDR'ı kullanırken DisplayPort 1.2 standardı HDR'ı desteklemediğinden HDMI 2.0 ile HDR'ı kullanabiliyordum fakat şu an da 2 kabloyla da kullanamıyorum.
Monitörün iadesi için görüştüm herhangi bir problem çıkarmadılar fakat üründen çok memnunum ve kendisinin de muadillerinin de fiyatı arttı değiştirmek istemiyorum.
Üründe gerçekten HDR var mı, var ise nasıl aktif edebilirim, yok ise formattan önce nasıl kullanabiliyordum aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Her türlü fikir ve önerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Monitör özellikleri:

27 inch, 165 Hz, 1MS mprt, 400 nit, 3000: 1 kontrast, VA panel, HDR(güya)

Sistem özellikleri:

İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit 1909 sürüm.
İşlemci: i7-3930K.
Anakart: Rampage IV Formula X79.
RAM: (4x4GB) Quad Channel DDR3 1600 MHz XMP.
Ekran kartı: RX 580 Nitro+ OC 4 GB GDDR5

HDR hakkında hiçbir yazı bulamadım. Bu yazıyı buldum ama:
"
  • ASUS haber vermeksizin ürün özelliklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Özellikler ülke ve model bazlı olarak farklılık gösterebilir.
  • Ürün rengi, ek donanım ve yazılım ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterebilir.
  • Diğer adlar ve markalar ilgili hak sahiplerine aittir.
"

HDR hakkında hiçbir yazı bulamadım. Bu yazıyı buldum ama:
"
  • ASUS haber vermeksizin ürün özelliklerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Özellikler ülke ve model bazlı olarak farklılık gösterebilir.
  • Ürün rengi, ek donanım ve yazılım ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterebilir.
  • Diğer adlar ve markalar ilgili hak sahiplerine aittir.
"

Evet bu ve bunun gibi tüm sitelerde başlık da dahil yazıyordu fakat başlıklar güncellendi sanırım bir çoğu yerden kayboldu. HDR Monitor List 2019 [Always Updated] - DisplayNinja Burada yazılım etkin hdr destekli diyor. Asusun kendi sitesinde de "multiple hdr mode : yes " olarak gözüküyor.
Sorunum devam ediyor.Asus türkiye birimine mail atmıştım. Çağrı merkezinden geri dönüş olarak aradılar,yardımcı olmaya çalıştılar fakat sorunum çözülmedi. Ürünün kullanım kılavuzunda da hdr ile ilgili bir ibare olmadığını belirttiler. Opsiyonel olabileceğini ve servise gönderebilirsem yardımcı olmaya çalışacaklarını söylediler. 3-4 günlük ürünü servise gönderip heba olmasını istemiyorum. Formattan önce çalışan özellik şu an da çalışmıyor. Çalıştığım için başına oturup saatlerce her şeyi deneyemiyorum maalesef vaktim kısıtlı. Çözüm için tavsiyesi olan var ise yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
HDR bu model de yok diye biliyorum. Bunun 32inc 2k olanında ve 27inc 2k olanında var.

Muhtemelen yeni ürün oldugu için bir karışıklık var piyasada.

Bİrde 1.2 DP kalbo HDR desteklemiyor demişsin ama bu serinin HDR olan modellerinin de girişleri DP 1.2 !

HDR bu model de yok diye biliyorum. Bunun 32inc 2k olanında ve 27inc 2k olanında var.

Muhtemelen yeni ürün oldugu için bir karışıklık var piyasada.

Bİrde 1.2 DP kalbo HDR desteklemiyor demişsin ama bu serinin HDR olan modellerinin de girişleri DP 1.2 !

Cevabınız için teşekkürler. Serinin diğer modellerinin de girişleri DP 1.2 fakat hdmi 2.0 da mevcut. Sanırım o şekilde kullanılıyordur. Microsftun ve vesa standardının belirlediği hdr sistem gereksinimlerinde DP 1.4 veya hdmi 2.0 gerekli görüyor.Belki de 4k 60 hz hdr için istenen gereksinimdir. Hama marka hdmi 2.0b kablo ile denedim hdr hala aktif edemedim.

Cevabınız için teşekkürler. Serinin diğer modellerinin de girişleri DP 1.2 fakat hdmi 2.0 da mevcut. Sanırım o şekilde kullanılıyordur. Microsftun ve vesa standardının belirlediği hdr sistem gereksinimlerinde DP 1.4 veya hdmi 2.0 gerekli görüyor.Belki de 4k 60 hz hdr için istenen gereksinimdir. Hama marka hdmi 2.0b kablo ile denedim hdr hala aktif edemedim.
Hocam monitörden memnun musunuz acaba ? Ölü piksel ışık sızması vs çıktı mı ?

Aynı monitörden bende aldım fakat ekranımda yuvarlak simgeli çoğu uygulama piksel piksel görünüyor. Bir türlü sorunu çözemedim. Hangi ayarı yaptıysam olmadı. Siz ekranı hangi ayarlarda kullanıyorsunuz acaba. Bu haliyle gözümü baya yormaya başladı. Bu arada bu modelinde hdr özelliği mevcut değil.

Aynı monitörden bende aldım fakat ekranımda yuvarlak simgeli çoğu uygulama piksel piksel görünüyor. Bir türlü sorunu çözemedim. Hangi ayarı yaptıysam olmadı. Siz ekranı hangi ayarlarda kullanıyorsunuz acaba. Bu haliyle gözümü baya yormaya başladı. Bu arada bu modelinde hdr özelliği mevcut değil.
Evet hdr malesef yokmuş. Asusla görüşmemde iade konusunda yardımcı olabileceklerini söylemişlerdi fakat memnun kaldığım için hdr dan feragat ettim. Monitörün tanıtımıyla ilgili youtube da bir videom var fakat ne kadar yardımcı olur bilmiyorum. Monitorün arayüzünde bulunan ayarlardan Tracefree veya vividpiksel ayarlarından olabileceğini tahmin ediyorum. Görüntüleme modunu racinge alıp alt sekmedeki ayarlardan vividpiksel özelliğini 25 veya 0 a çekin. Monitörün fabrika ayarlarında yumuşak bir görüntü almanız gerekiyor. Eğer fabrika ayarları ile hala aynı problem yaşanıyorsa teknik bir arıza veya ekran kartı amd ise ekran renk derinliği ayarlarını kurcalayabilirsiniz. Bir de monitörün renk profilini asusun sitesinden indirip kurmayı deneyebilirsiniz.

Evet hdr malesef yokmuş. Asusla görüşmemde iade konusunda yardımcı olabileceklerini söylemişlerdi fakat memnun kaldığım için hdr dan feragat ettim. Monitörün tanıtımıyla ilgili youtube da bir videom var fakat ne kadar yardımcı olur bilmiyorum. Monitorün arayüzünde bulunan ayarlardan Tracefree veya vividpiksel ayarlarından olabileceğini tahmin ediyorum. Görüntüleme modunu racinge alıp alt sekmedeki ayarlardan vividpiksel özelliğini 25 veya 0 a çekin. Monitörün fabrika ayarlarında yumuşak bir görüntü almanız gerekiyor. Eğer fabrika ayarları ile hala aynı problem yaşanıyorsa teknik bir arıza veya ekran kartı amd ise ekran renk derinliği ayarlarını kurcalayabilirsiniz. Bir de monitörün renk profilini asusun sitesinden indirip kurmayı deneyebilirsiniz.
Teşekkür ediyorum. Renk profilinin linki varsa atmanız mümkün mü acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı