Linux'a yeni geçerken Arch Linux kullanılır mı?

okanardal

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul, Beylikdüzü
Linux'ta çok eski değilim. Yaklaşık 2-3 haftadır hatta belki 1 haftadır Linux kullanıyorum. Fakat her bilgisayarda gezindiğimde Arch Linux kurmak istiyorum. Sizce erken bir şekilde Arch Linux kurulursa çok sıkıntı olur mu?

Ben Arch ile başladım, bu süreçte çok fazla Windows'a döndüm ama yine Arch tabanlı bir dağıtım kullanıyorum (Garuda Linux), eğer sabırlıysan, bir problemle karşılaştığında hemen pes etmiyorsan kullan. Kullanırkan bir çok şey öğreneceksin sonuçta.

Bende çok eski sayılmam ve Arch'ı rahatlıkla kurdum. Manuel kurmak bile o kadar zor değilken archinstall nimeti daha da kolaylaştırıyor işleri. Sorunların üstesinden forumlara, Arch Wiki'ye bakarak gelebilirsin.

Ben Arch ile başladım, bu süreçte çok fazla Windows'a döndüm ama yine Arch tabanlı bir dağıtım kullanıyorum (Garuda Linux), eğer sabırlıysan, bir problemle karşılaştığında hemen pes etmiyorsan kullan. Kullanırkan birçok şey öğreneceksin sonuçta.

Hocam aksine sorun çıksa da düzelteyim istiyorum açıkçası.

Bende çok eski sayılmam ve Arch'ı rahatlıkla kurdum. Manuel kurmak bile o kadar zor değilken archinstall nimeti daha da kolaylaştırıyor işleri. Sorunların üstesinden forumlara, Arch Wiki'ye bakarak gelebilirsin.

Peki hocam archinstall ile kurarsam herhangi bir sıkıntıyla karşılaşma ihtimalim var mıdır?

Kesinlikle Timeshift ya da Snapper gib bir yedekleme planı oluştur. Dosya sistemin BTRFS olsun ya da Rsync ile farklı bir diskte yedekler bulunsun.
Sistemi bozsan bile sistem yedeğine geri dönüp kullanmaya devam edebilirsin.
Rsync yedekleri BTRFS kadar hızlı değil ama.

Kesinlikle timeshift ya da snapper gib bir yedekleme planı oluştur. Dosya sistemin Btrfs olsun ya da rsync ile farklı bir diskte yedekler bulunsun.
Sistemi bozsan bile sistem yedeğine geri dönüp kullanmaya devam edebilirsin.
Rsync yedekleri Btrfs kadar hızlı değil ama.

Hocam ext4 ve Btrfs ne fark ediyor ki.

Hocam aksine sorun çıksa da düzelteyim istiyorum açıkçası.

Peki hocam archinstall ile kurarsam herhangi bir sıkıntıyla karşılaşma ihtimalim var mıdır?

archinstall ile kurulmasını bazı kanallar önermiyor ancak ben herhangi problem yaşamadım. Onlarca kez kurulum yapmışımdır.

Hocam ext4 ve Btrfs ne fark ediyor ki.
EXT4 düz dosya sistemi. Kendini kanıtlamış ve fazlasıyla güvenilir.
BTRFS ise en basit tabiri ile her yazma işleminde yedek alan bir dosya sistemi, fakat bazen performans kayıpları olabiliyor.
Btrfs ile yaptığın yedekler saniyeler içerisinde tamamlanır ve saniyeler içerisinde geri yüklenebilir.
Fakat sistem yedekleri farklı diskte olamaz.

Ext4 üzerinde ise rsync yedekleri yapabilirsin. Bu durumda yedekleri farklı disklerde depolama şansın olur fakat yaptığın işlemler btrfs kadar hızlı olmaz. Diskin yazma-okuma hızına bağımlı kalırsın.
Fakat farklı bir diske yedekleri atabildiğin için bence daha güvenliler.

archinstall ile kurulmasını bazı kanallar önermiyor ancak ben herhangi problem yaşamadım. Onlarca kez kurulum yapmışımdır.
Archinstall yerine EndeavourOS öneriyorum. Sicili temiz.

Ext4 düz dosya sistemi. Kendini kanıtlamış ve fazlasıyla güvenilir.
Btrfs ise en basit tabiri ile her yazma işleminde yedek alan bir dosya sistemi, fakat bazen performans kayıpları olabiliyor.
Btrfs ile yaptığın yedekler saniyeler içerisinde tamamlanır ve saniyeler içerisinde geri yüklenebilir.
Fakat sistem yedekleri farklı diskte olamaz.

Ext4 üzerinde ise rsync yedekleri yapabilirsin. Bu durumda yedekleri farklı disklerde depolama şansın olur fakat yaptığın işlemler Btrfs kadar hızlı olmaz. Diskin yazma-okuma hızına bağımlı kalırsın.
Fakat farklı bir diske yedekleri atabildiğin için bence daha güvenliler.

Archinstall yerine EndeavourOS öneriyorum. Sicili temiz.

Hocam peki GNOME mu daha iyi olacaktır KDE mi sizce.

Yeni konular

Geri
Yukarı