Çözüldü Masaüstü sistemde kablolama nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Twunky3

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 3600 //// XFX RX 6600 XT //// B450M S2H //// 2X8 GB RAM 3600MHZ
Daha GPU ve CPU almadım anakarta RAM taktım diğer kabloları taktım ama bu kabloların nereye takılacağını hiç bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz? Takılacak yer bulamıyorum kafam iyice karıştı.

Dosya Ekleri

• IMG_20220918_105358.jpg
    IMG_20220918_105358.jpg
    182,1 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG_20220918_110841.jpg
    IMG_20220918_110841.jpg
    75,8 KB · Görüntüleme: 45
  • IMG_20220918_110852.jpg
    IMG_20220918_110852.jpg
    87,8 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20220918_110902.jpg
    IMG_20220918_110902.jpg
    74,4 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20220918_110915.jpg
    IMG_20220918_110915.jpg
    78,9 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_20220918_111409.jpg
    IMG_20220918_111409.jpg
    87,2 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İkinci görseldeki kablolar ARGB kabloları. Anakartınızda bunun için gerekli başlık yok. Nereden geliyor bu kablolar? Fanlardan geliyorsa son görseldeki kontrolcüye takabilirsiniz.

Üçüncü görseldeki kablolar SATA güç kabloları, PSU'dan geliyor olsalar gerek. SATA depolama aygıtlarınıza bu kabloyla güç vereceksiniz.

Dördüncü görseldekiler molex kabloları, bunları kullanmak zorunda değilsiniz ki muhtemelen özellikle molex bağlantısı gerektiren bir bileşen yok sisteminizde.

Beşinci görseldekiler 6+2 pin PCI güç kabloları. Ekran kartınıza bu kablolar aracılığıyla güç vereceksiniz.
İkinci görseldeki kablolar ARGB kabloları. Anakartınızda bunun için gerekli başlık yok. Nereden geliyor bu kablolar? Fanlardan geliyorsa son görseldeki kontrolcüye takabilirsiniz.

Üçüncü görseldeki kablolar SATA güç kabloları, PSU'dan geliyor olsalar gerek. SATA depolama aygıtlarınıza bu kabloyla güç vereceksiniz.

Dördüncü görseldekiler molex kabloları, bunları kullanmak zorunda değilsiniz ki muhtemelen özellikle molex bağlantısı gerektiren bir bileşen yok sisteminizde.

Beşinci görseldekiler 6+2 pin PCI güç kabloları. Ekran kartınıza bu kablolar aracılığıyla güç vereceksiniz.

Çözüm

yani ARGB, Sata Güç ve Molex Kablolarıyla bir işim yok değil mi? öyle boş bir şekilde kalsın

(Sata Güç Kablosu yerine o diğer SSD olanı alacağım M2.0 mı ne diyorlardı sanırım)

Şöyle, eğer ARGB kabloları fanlardan geliyorsa fanların aydınlatmasının çalışması için onları kasanın arkasındaki kontrolcüye bağlamalısınız. Fanlardan gelmiyorsa kontrolcü ile anakart arasındaki bağlantıdır, anakartta da gerekli port olmadığı için işiniz yok.

SATA güç kablosuyla işiniz yok gibi duruyor, evet. SSD'niz M.2 imiş çünkü. Molex de kontrolcüye güç vermek için falan kullanılır genelde ama kontrolcünüzün güç bağlantısı zaten yapılı.

Şöyle, eğer ARGB kabloları fanlardan geliyorsa fanların aydınlatmasının çalışması için onları kasanın arkasındaki kontrolcüye bağlamalısınız. Fanlardan gelmiyorsa kontrolcü ile anakart arasındaki bağlantıdır, anakartta da gerekli port olmadığı için işiniz yok.

SATA güç kablosuyla işiniz yok gibi duruyor, evet. SSD'niz M.2 imiş çünkü. Molex de kontrolcüye güç vermek için falan kullanılır genelde ama kontrolcünüzün güç bağlantısı zaten yapılı.
Allah razı olsun hocam iyi forumlar dilerim

Hocam kusura bakma rahatsız ediyorum şu 2 kabloyu da anakartın kutusuna koymuştum bunlarla herhangi bir işim varmı peki? VDG falan diyor diğeri fotoğraftaki de SATA ile ilgili sanırım bunla işim yok

Dosya Ekleri

• IMG_20220919_143802.jpg
    IMG_20220919_143802.jpg
    73,3 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20220919_143737.jpg
    IMG_20220919_143737.jpg
    58,6 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
VDG yazan bazı Gigabyte anakartlardaki ARGB bağlantısı için, sizin bununla işiniz yok. Diğer fotoğraftaki de SATA veri kablosu. SATA depolama aygıtınız olmadığı için bununla da işiniz yok.

VDG yazan bazı Gigabyte anakartlardaki ARGB bağlantısı için, sizin bununla işiniz yok. Diğer fotoğraftaki de SATA veri kablosu. SATA depolama aygıtınız olmadığı için bununla da işiniz yok.
o halde GPU ve CPU alıp BİOSu güncelledikten sonra bilgisayarım kullanıma hazır dimi? Birde PSU Kablosunu takıp güç düğmesine bastığım zaman hiçbir reaksiyon göstermiyor yani fan dönmüyor ışık yok bir şey yok bunun sebebi CPUnun olmamasından dolayı mı? çünkü PSUda bir sorun olduğunu düşünmüyorum çünkü PSUyu kasaya takarken hafif bir elektrik cızırtısı geliyor

Dosya Ekleri

• IMG_20220919_145858.jpg
    IMG_20220919_145858.jpg
    152,1 KB · Görüntüleme: 10
Evet, dediklerim dışında bir şey yapmanıza gerek yok şu an. Sebebi de işlemci olmaması olabilir dediğiniz üzere. Sistem tamamlanınca bakarsınız, yine olmazsa yazarsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı