Masaüstü sistemi toplama

Battlescream

Hectopat
Öncelikle foruma yeni üye olduğum için herkese merhabalar :)
Başlıktan anlaşıldığı üzere kendime yeni bir sistem topluyorum; fakat sormak istediğim bazı şeyler var. Sistemim aşağıdaki gibi :

işlemci : VATAN COMPUTER - AMD - FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm

anakart : VATAN COMPUTER - GIGABYTE - 970A-UD3 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2000MHz (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0 Anakart - Anakart

ram : VATAN COMPUTER - CORSAIR - 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 1866MHz CL9 Siyah So

hdd : VATAN COMPUTER - SEAGATE - 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk

ssd : VATAN COMPUTER - KINGSTON - 120GB HyperX 3K Serisi Sata 3.0 Cache SSD (Okuma 555MB / Yazma 510MB) - Solid State Disk

dvd-rw : VATAN COMPUTER - ASUS - DRW-24B5ST 24X

1)Şöyle ki henüz ekran kartımı ve kasamı seçemedim. Ekran kartının amd olmasını düşünüyorum(7850'den aşağısı kurtarmaz). Kasalar hakkında gerçekten çok kararsızım hepsi birbirine benziyor :confused: . İkisi için max. 800 veya 1000 tl sınırım var
2)Kendim seçtiğim parçalar birbirine uyumlu mu veya bottleneck durumunu yaşar mıyım?
3)Anakartıma pci-ex. 3.0 ekran kartları performans kaybı doğurmadan çalışır mı?
4)Çoğu kişi bu model işlemci için stok fanının yerine özel işlemci fanı almam gerektiğini söylüyor. Haklılar mı?
5)Anakartım ne derece ileriye dönük sizce? İlerde 7970 falan almayı düşünürsem uyum veya bottleneck sorunu yaşar mıyım?

Arkadaşlar şimdiden yapacağınız yardımlar için teşekkür ediyorum. Ayrıca vereceğiniz her fikre ve öneriye açığım. Beğenmediğiniz bir parça varsa sistemimde lütfen söyleyin :)

Asusun 970 yongasetli anakartlarına baktım. Çoğunda power phase sayısı düşük ve heatsinked değil malesef. O yüzden gigabyte'ın 8+2 fazlı UD3 modeline yöneldim. Asusun 970 chipli anakartları çoğunlukla 4+1 malesef...

- - - Güncellendi - - -

Oncelikle bende foruma yeni uye oldum; sana hosgeldin diyorum. Sanirim ikimizde ayni konu uzerinde kafa yoruyoruz benimde butcem ayni fakat ben islemciyi fx x8 8150 veya fx x8 8350 almayi dusunuyorum. Anakart olarak da ileriye donukluk acisindan asuslari cok met ettiler ozellikle windows 8 icin.

Haklısın ama bir oyun sistemi için fx 6300 yeterli, fx 8 serisinden bi işlemciyle aradaki farkı ekran kartına yatırmayı düşünüyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Ekran kartını bütçenize bağlı olarak HD 7850 veya yeni çekirdekli 7870 XT alabilirsiniz.
2. Parçalarda bir sorun görmüyorum. Gayet güzel.
3. Hiçbir performans düşüşü olmaz. GTX 780M bile PCI Express 3.0'ı tam anlamıyla kullanıyordur diyebilirim.
4. Oyun oynayacağınıza göre alın derim.
5. Bir sorun olmaz. İleride alacağınız kart zaten 7970 olmaz. 9000 serisi geliyor.

https://www.technopat.net/forum/masaustu-bilgisayarlar/22570-hd-9000-serisi-yolda.html

1. Ekran kartını bütçenize bağlı olarak HD 7850 veya yeni çekirdekli 7870 XT alabilirsiniz.
2. Parçalarda bir sorun görmüyorum. Gayet güzel.
3. Hiçbir performans düşüşü olmaz. GTX 780M bile PCI Express 3.0'ı tam anlamıyla kullanıyordur diyebilirim.
4. Oyun oynayacağınıza göre alın derim.
5. Bir sorun olmaz. İleride alacağınız kart zaten 7970 olmaz. 9000 serisi geliyor.

https://www.technopat.net/forum/masaustu-bilgisayarlar/22570-hd-9000-serisi-yolda.html

Peki sizce 9000 serisi benim pci-e x16 2.0 olan seçtiğim anakarta full potansiyel gösterecek şekilde uyar mı ? Ayrıca youtube'daki birkaç videonuz da chipseti aynı olmasına rağmen üretici firmanın (soğuma ve ısı boruları vs.) önemli oldugunu söylediniz. 7850, 7870 ve 7950 kartları için hangi firmayı önerirsiniz? Aralarında ne kadar bir performans farkı olur? Kasa konusunda da yardımcı olursanız sevinirim :)

9000 serisi pci-e 2.0 da %1 performans düşüşü yaşar çünkü kart pci-e 3.0 sınıfına göre yapılandırılmıştır. Fakat oyunlarda bu fark hissedilmez. ASUS alman yararına olur çünkü direct cu 2 gibi iyi soğutma çözümleri var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı