Masaya vurduktan sonra ekran kartından görüntü alınmıyor

Publicronus

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, masaya sinirliyken vurduğum zaman monitör ilk başta takılı kalmıştı, sonrasında kapatıp açmaya çalıştığımda monitöre görüntü gelmiyordu. Ardından ekran kartına bağlı olan VGA to HDMI dönüştürücüsünü anakarta taktım ve çalıştı. Sonuç olarak ekran kartına dönüştürücüyü bağladığımda görüntü alamıyorken ekran kartı takılıyken bile anakarta bağladığımda görüntü alabiliyorum garip bir şekilde.

Not: Ekran kartının fanları dönmekte ve ekran kartına dönüştürücüyü taktığımda ekran gelmemesine rağmen rastgele tuşlara basınca Windows sesi geliyor.

Peki bu hikayede ekranı, anakartın kendi ekran kartı bağdaştırıcısına bağladığında görüntü alabiliyorum diyorsun, biraz doğa üstü olmaya başlıyor konu. Yanlış yazmadıysan, bu böyle anlaşılıyor.

Eski Intel işlemcilerde dahili GPU bulunduğu için gayet normal bir durum hocam bu.

Eski Intel işlemcilerde dahili GPU bulunduğu için gayet normal bir durum hocam bu.

Arkadaş yeni monitör alınca görebilirim durumu yazmış, ondan diyorum, bu mantıkta monitörde "en fazla" çıkış problemi olabilir demek isterdim ama ekran kartına dönüştürücü takıp monitör çalışmıyor diyor, monitöre dönüştürücü takıp ekran kartına takınca da çalışmıyor diyor - ortak nokta harici ekran kartı işte, doğa üstü olan olay da kusurun monitörde aranması gibi geliyor bana :)

Arkadaş yeni monitör alınca görebilirim durumu yazmış, ondan diyorum, bu mantıkta monitörde "en fazla" çıkış problemi olabilir demek isterdim ama ekran kartına dönüştürücü takıp monitör çalışmıyor diyor, monitöre dönüştürücü takıp ekran kartına takınca da çalışmıyor diyor - ortak nokta harici ekran kartı işte, doğa üstü olan olay da kusurun monitörde aranması gibi geliyor bana :)

Hocam ekran kartları pahalı olduğu için onda değildir ya diyerek olaya yaklaşmak Türkiye'nin bir gerçeği gibi. Bana kalırsa da hasar ekran kartında gibi duruyor çünkü onda olmasaydı anakart senaryosunda sorun çıkarmazdı. Büyük ihtimalle darbe sonrası PCB'si hasar gördü kartın. Eğilme veya kırılma bile olabilir.

(Uzman veya mühendis değilim. Sadece bir kullanıcıyım. En iyisi kartınızı teknik servise gönderin.)

Hocam ekran kartları pahalı olduğu için onda değildir ya diyerek olaya yaklaşmak Türkiye'nin bir gerçeği gibi. Bana kalırsa da hasar ekran kartında gibi duruyor çünkü onda olmasaydı anakart senaryosunda sorun çıkarmazdı. Büyük ihtimalle darbe sonrası PCB'si hasar gördü kartın. Eğilme veya kırılma bile olabilir.

(Uzman veya mühendis değilim. Sadece bir kullanıcıyım. En iyisi kartınızı teknik servise gönderin.)
Ben de GPU'nun zarar görmemiş olmasını dilerim... Eğilme ve kırılmada yerine kısa devre ve elektrik kesintisi sonucu çekirdeğin soğuyamadan fil ayağı senaryosu var benimde kafamda.

Konu altında böyle sohbetler gerçekleşince karşımdaki kişiyle hissettiklerim.

1686762301948.png

Geri
Yukarı