Masterliquid ML240L RGB pompa ve fan sorunları

SkyLancer

Hectopat
Daha fazla  
Birkaç gün önce Vatan Bilgisayar'dan Masterliquid ML240L RGB aldım tecnopatın videosuna göre kurdum sorun olmaz diye pompa soketini CPU fana katım diğerini ise cha fan soketlerinden birisine (anakarttımda pump soketi yok) başta güzel giderken oyunlarda donma yavaşlama gördüm değiştirmeden önce hiç yoktu sonradan PC çöküp bir kerede mavi ekran hatası yedim. Belki soket yerleri sorunludur diye fanları CPU fana, pompayı ise cha fana taktım. Donma sırasında Rainbow'a aldığım ışıklar bir anda kırmızıda kaldı öğrendimki ışıklar PSU'dan çok elektrik yiyip sorun yaratabiliyormuş çokda hayranı olmadığım için çıkardım. Şu anlık düzgün çalışıyor ama BIOS'tan bakınca pompa hızı aşırı derecede yüksek ayarlamaya çalıştım ama dengesiz çalışıyor ve sanki PC, oyunlarda yavaşlamış gibi hissediyorum. Sorularım şu;

1.Anakarta uygun soket olmadığı için yüksek ve orantısız mı çalışıyor ve yüksek çalıştığı için sistememi tekrar bozar mı?
2.Ürün hatalı mı?
3.İnterneten dönüştürü tarzı bir şey gördüm bunlardan alsam pompa soketini buna takarsam eğer düzelir mi?

Ürün linki: 3 Pin Molex Fan Çevirici - n11.com.
Bu benim aldığım ilk sıvı soğutucu olduğu için pek bir şey bilmiyorum.
PC özellikleri:
Ekran kartı: ASUS RX580 ROG STRIX top 8 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 ekran kartı.
SSD: Corsair 240GB'le serisi SATA 3.0 SSD (560 MB OKUMA/530MB yazma)
Harddisk: WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200RPM 64MB cahce.
Anakart: ASUS M5A97 r2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C)
İşlemci: AMD FX X8 8350 soket AM3+ 4GHz 16MB önbellek 125W 32nm.
RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws X DDR3 1600MHz CL9 Dual kit RAM.
PSU: Tauro serisi 80Plus 600W.
BIOS'dan bakınca pompa hızı bu şekilde gösteriyor başka soketlerede taktım hala aynı:

IMG_20200613_185544-min.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Vatan'dan ilk ürünü aldığımda radyatöründe yamukluk vardı ve bir şey olmaz dedim kurdum. Pompa sesi o kadar rahatsız ediyordu ki fanlarla birlikte motor çalışıyordu sanki. Gittim Vatan'a değiştirdim. Eve geldiğimde yeni ürünün RGB kablosunun kopuk olduğunu gördüm. Gittim Corsair H100I RGB Platinum aldım. O kadar sessiz ve rahat ki kaliteli olduğu çok belli. Cooler Master fan sorunu konularını görmüştüm ve dikkat etmemiştim.

Ben bugün dispiratör olan vektron aradım gelin değiştiririz dediler değiştirdim geldim taktım değiştirdikleri 2018 fanlar sıfır cidden benim verdiklerim 2019 du neyse verdikleri fanlar daha sesli çıktı 2si birden uğulduyor heralde corsair fan alıp değiştircem bir arkdaş garantiden değiştirmiş fanları olmamış gene aynı fan almış bakalım fanlarda baya iyi para

Yeni konular

Geri
Yukarı