Mastürbasyonu nasıl azaltabilirim?

Merhaba. 13 yaşındayım günde 3 kez mastürbasyon yapıyorum. Bırakamıyorum da, bazen 4 de oluyor. Zararı var mı bunun ve nasıl azaltabilirim? Alay etmeyin :/

Edit: Yalnız kalma demeyin zaten sosyal biriyim

Sosyal biriyseniz nasıl gün de 3 kere mastürbasyon yapıyorsunuz? Dışarı çıkın oynayın, müzik dinleyin veya arkadaşlarınızla gezin. Boş kalmayın yani.

Sınır koyamıyorum işte sorun burada.

Yalnız değilim.

Gerçekten istiyorum utanıyorum da ama azaltamıyorum.

Aslında çok da sosyal bir çocuğum ama bu konuda çok zayıfım. Misafirliğe gittiğimizde bile yaptım bir kere tuvalette dayanamayıp.

Ne kadar sürer normalde, bu ileride yaşayacağın ilişkilerde derken. Başka bir zararı olur mu?

O nasıl açılıyor.

Hobim dolu var, ama zararı yok mu bunun.

Yalnız değiliiiim.

Zarar veriyor yani değil mi?

Yalnız değilim derken? Annenin babanın yanında mı yapıyorsun? Arkadaş bul, sevgili bul anlamında demiyorum yalnız kalma.

Bende senin yaşındayken aşırı mastürbasyon yapardım. Sonrasında karaciğerimde ödem oluştu. Vücudumda pul pul dökülmeler oluştu. Günde 3 kere yapıyordum ve ailem beni doktora götürdü. Doktor ailemi dışarı aldı dedi ki: Cinsel olarak aktif misin? Çok fazla mastürbasyon falan mı yapıyorsun gibi sorular sormuştu. Bende dürüstçe cevap verdim. Daha sonra kan testi yaptırdık, çok fazla mast yaptığım için vitamin eksiklikleri hayliyle fazlaydı. Ondan sonra düzeldim ve haftada 2-3 kere yapıyordum en fazla. Sana önerim sürekli oyun oynaman ve dışarı çıkıp ailenle vakit geçirmen. Umarım daha iyi olacaksın.
Ailemi hiç görmüyorum ki sabahtan akşama kadar yoklar evde yalnızım akşam da bi yemek yiyoruz sadece. Sağlık problemim hiç yok sorunum da yok. Ama gezerim tozarım sosyal biriyim yani top oynarım basketbol oynarım bisiklet sürerim. Ama bu huyumdan kurtulamadım.

Bu kadar zararı olur mu gerçekten?

Şaka bir yana,sana bir abi tavsiyesi vereyim. Kendine bir el işi bul ne bilim temizlenecek bir elektronik eşya olabilir bir kasa olabilir, satranç oynamaya başla hatta. Aklın fikrin seks olmasın. Yoksa hiç arkadaşın kalmaz, çünkü hareketlerine de yansıyacaktır.

Şaka bir yana,sana bir abi tavsiyesi vereyim. Kendine bir el işi bul ne bilim temizlenecek bir elektronik eşya olabilir bir kasa olabilir, satranç oynamaya başla hatta. Aklın fikrin seks olmasın. Yoksa hiç arkadaşın kalmaz, çünkü hareketlerine de yansıyacaktır.
Asıl sorun o değil, Kesinlikle bu dönemde elinde yapma fırsatı olduğu sürece yapmama gibi bir seçeneğin olmuyor. Kendimden biliyorum en yararlı çözüm yalnız kalmamak olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı