Matebook 13 i5 8265U -130 mV Undervolt

Merhaba.

@Tolga Samet ve @Mithat Berhan'ın cesaretlendirmeleri ve destekleriyle, hayatımda ilk kez bir laptopa Undervolt yaptım. Çok bir fark beklemiyordum ama işlemin sonunda gördüğüm fark, beni bile şaşırttı. Uv gerçekten fark ettiriyor, özellikle U serisi işlemcilerde.

Undervolt yapmak için 3 temel sebebim vardı:
  • Daha yüksek GHz değerlerinde daha uzun süre tutunmak,
  • Daha düşük TDP değerlerine ulaşmak,
  • Sıcaklıkları düşürmek.
Test boyunca, benchmark aracı olarak Cinebench R20'yi kullandım. prime95 gibi CPU'yu mahvetmeyen ama yumuşak da davranmayan, kararında bir yazılım.

Stok değerlerim:

cinebench_R20.PNG

• Çoklu çekirdek puanı: 1339
  • Max. TDP değeri: 49 Watt
  • Max sıcaklık: 94 derece
  • Max voltaj: 1.168

İlk başta XTU aracını kullanmak istedim ama istediğim verimi alamadım. Voltaj kontrolleri istediğim gibi değildi. Sonrasında, @Tolga Samet'in de tavsiyesiyle, ThrottleStop uygulamasını kullandım.

İlk başta pilde denedim her şeyi, ve en yüksek performans modunda. Tabii bunun yanlış bir karar olduğunu sonradan anladım.

-75 mV ile başladım ve tam -180 mV'ye kadar geldim, pilde. Ama -180 mV'de, idle voltajı aşırı düşük olduğundan, sistem testi bitirir bitirmez donuyordu. Sonradan fark ettim ki, -180 mV'de şarjı çıkartınca da donuyor.

Şarj'da, en yüksek değeri -160 mV core ve -100 mV GPU voltaj değerlerinde elde ettim. Sıcaklıklar ve TDP makul seviyedeydi:

20201022_214541.jpg

Stabil en yüksek undervolt değeri ise -170 mV oldu, yine şarjda:

175.PNG

Şarjdaki değerler güzel olsa da, idle yani boştaki voltaj aşırı düşük oluyor, bu da stabiliteyi bozuyor. -180 mV değerlerini, GPU'da da -130'ları görmek mümkün ama idle'da stabil olmuyor.

Gelelim pile.

Pilde adım adım gittim. ilk başta -90 mV, -75 mV GPU ve 3.4 GHz turbo kilidi ile başladım. Turboyu kilitlememin ana sebebi, aşırı TDP artışını önlemek oldu. Zira sınırlamazsanız, hem TDP hızlı bir şekilde artıyor, hem de sıcaklık. Sonuç olarak da işlemci frekansı daha hızlı düşüyor.

Yani amaç, Power Limit ve Termal Throttling durumlarından olabildiğince laçmak, Power Limit'e olabildiğince geç yakalanmak, işlemci frekansını olabildiğince yüksek tutmak, uzun bir süre. Zira Power Limit devreye girdiği zaman, işlemci frekansı düşüyor.

-130 mV çekirdek/cache voltajı, -113 mV GPU voltajı ve 3.4 GHz turbo kilidiyle, pilde, dengeli modda, işlem önceliği normalken aldığım değer:

-130 -113 3.4_GHZ-- MAX.PNG

• Çoklu çekirdek puanı: 1622
  • Max. TDP değeri: 28 Watt
  • Max sıcaklık: 92 derece
  • Max voltaj: 0.940
TDP olarak neredeyse %50'den fazla bir kazanç söz konusu, aynı şekilde performans da ciddi derece artmış durumda. Bunun yanında, işlemci 3 GHz üstünde daha uzun duruyor.

Tekli çekirdekte 10 puanlık bir düşüş var, zira turbo kilidi yüzünden. 3.9 GHz yerine 3.4 GHz'de çalışıyor.

Max sıcaklığın değişmemesi ise, termal macun ve fan tepkisi ile alakalı. Punlar anlık peek ayrıca. Uv'den önce 80 civarında gezen sıcaklık, Uv'den sonra 65 - 75 civarında gezmeye başladı. 1 senedir aynı termal macunla kullandığımı düşünürsek, kaliteli bir macunla daha iyi olabilir.

Tabii -145 mV'da da denedim ama sonuç hüsran oldu. :)

20201023_003243.jpg

Undervoltun işe yaradığını ve hem güç hem de batarya olarak kazanç sağladığını düşünüyorum.

ThrottleStop'tan sadece Voltage Offset ve Max Turbo Multipler ayarlarını değiştirdim. Ayarlarım böyleydi:

TS.PNG

Tabii bunlar benim ayarlarım, lütfen kendi laptobunuza direkt uygulamayın. Ek olarak, Reddit gibi çevrelerde, i5 8256U için genelde -100 mV Core/Cache ve -75 mV GPU voltajı önerilmiş. Bu değerlerle başlayabilirsiniz.

Sorularınız varsa belirtmekten çekinmeyin. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. :)

İyi Sosyaller.

9300H işlemcili laptopuma -155 voltaj düşürerek 10-15 derecelik sıcaklık düşüşü yaşadım.

Rehberimi paylaşıyorum undervolt yapmak isteyen arkadaşlar bakabilir:

Prime 95'de hata veren işlemcim tüm testlerden geçiyor. Ama Prime 95'in hata vermiş olduğu voltaj değerlerinde sistemim hiçbir türlü sorun çıkarmıyor. İsterseniz bir Prime 95 ile de deneyin.

Prime 95 ile de deneyin.

Bir laptop için, hele ki U işlemcili bir Ultrabook için, prime95'i önermiyorum.

Dünyadaki en gereksiz test desem yanılmam sanırım. 6700K'yı O.C. ederken illallah ettirmişti bana. Gereksiz gereksiz yük bindiriyor.

ROG RealBench daha iyiydi, 6700K'yı onunla güzel güzel O.C. etmiştim. Ama U işlemcili bir Ultrabook için çok zorlamaya gerek yok.

Cinebench'i geçiyorsa, %80-90 sıkıntı yok demektir. :)

Bir laptop için, hele ki U işlemcili bir Ultrabook için, prime95'i önermiyorum.

Dünyadaki en gereksiz test desem yanılmam sanırım. 6700K'yı O.C. ederken illallah ettirmişti bana. Gereksiz gereksiz yük bindiriyor.

ROG RealBench daha iyiydi, 6700K'yı onunla güzel güzel O.C. etmiştim. Ama U işlemcili bir Ultrabook için çok zorlamaya gerek yok.

65W güç tüketen Ryzen 5 3600'a 1 saat boyunca 130W güç çektirmeyi başarmış bir test. Gerçekten de dediğiniz gibi gereksiz yük bindiriyor.

Bir laptop için, hele ki u işlemcili bir Ultrabook için, Prime95'i önermiyorum.

Dünyadaki en gereksiz test desem yanılmam sanırım. 6700K'yı O.C. Ederken illallah ettirmişti bana. Gereksiz gereksiz yük bindiriyor.

ROG realbench daha iyiydi, 6700K'yı onunla güzel güzel O.C. Etmiştim. Ama u işlemcili bir Ultrabook için çok zorlamaya gerek yok.

Prime95 işlemcilere gerçekten aşırı yük bindiriyor. 1 çekirdeğe yük bindirmeyi denedim 100 derecelere geliyordu laptop direk kapattım :D.

Merhaba.

@Tolga Samet ve @Mithat Berhan'ın cesaretlendirmeleri ve destekleriyle, hayatımda ilk kez bir laptopa undervolt yaptım. Çok bir fark beklemiyordum ama işlemin sonunda gördüğüm fark, beni bile şaşırttı. UV gerçekten fark ettiriyor, özellikle u serisi işlemcilerde.

Undervolt yapmak için 3 temel sebebim vardı:
  • Daha yüksek GHz değerlerinde daha uzun süre tutunmak,
  • Daha düşük TDP değerlerine ulaşmak,
  • Sıcaklıkları düşürmek.
Test boyunca, benchmark aracı olarak Cinebench R20'yi kullandım. Prime95 gibi CPU'yu mahvetmeyen ama yumuşak da davranmayan, kararında bir yazılım.

Stok değerlerim:

Eki Görüntüle 711723

• Çoklu çekirdek puanı: 1339.
  • Max. TDP değeri: 49 Watt.
  • Max sıcaklık: 94 derece.
  • Max voltaj: 1.168

İlk başta XTU aracını kullanmak istedim ama istediğim verimi alamadım. Voltaj kontrolleri istediğim gibi değildi. Sonrasında, @Tolga Samet'in de tavsiyesiyle, ThrottleStop uygulamasını kullandım.

İlk başta pilde denedim her şeyi, ve en yüksek performans modunda. Tabii bunun yanlış bir karar olduğunu sonradan anladım.

-75 mv ile başladım ve tam -180 Mv'ye kadar geldim, pilde. Ama -180 Mv'de, idle voltajı aşırı düşük olduğundan, sistem testi bitirir bitirmez donuyordu. Sonradan fark ettim ki, -180 Mv'de şarjı çıkartınca da donuyor.

Şarj'da, en yüksek değeri -160 mv Core ve -100 mv GPU voltaj değerlerinde elde ettim. Sıcaklıklar ve TDP makul seviyedeydi:

Eki Görüntüle 711731

Stabil en yüksek undervolt değeri ise -170 mv oldu, yine şarjda:

Eki Görüntüle 711737

Şarjdaki değerler güzel olsa da, idle yani boştaki voltaj aşırı düşük oluyor, bu da stabiliteyi bozuyor. -180 mv değerlerini, GPU'da da -130'ları görmek mümkün ama Idle'da stabil olmuyor.

Gelelim pile.

Pilde adım adım gittim. İlk başta -90 mv, -75 mv GPU ve 3.4 GHz Turbo kilidi ile başladım. Turbo'yu kilitlememin ana sebebi, aşırı TDP artışını önlemek oldu. Zira sınırlamazsanız, hem TDP hızlı bir şekilde artıyor, hem de sıcaklık. Sonuç olarak da işlemci frekansı daha hızlı düşüyor.

Yani amaç, Power limit ve termal throttling durumlarından olabildiğince laçmak, Power Limit'e olabildiğince geç yakalanmak, işlemci frekansını olabildiğince yüksek tutmak, uzun bir süre. Zira Power limit devreye girdiği zaman, işlemci frekansı düşüyor.

-130 mv çekirdek/cache voltajı, -113 mv GPU voltajı ve 3.4 GHz Turbo kilidiyle, pilde, dengeli modda, işlem önceliği normalken aldığım değer:

Eki Görüntüle 711740

• Çoklu çekirdek puanı: 1622.
  • Max. TDP değeri: 28 Watt.
  • Max sıcaklık: 92 derece.
  • Max voltaj: 0.940
TDP olarak neredeyse %50'den fazla bir kazanç söz konusu, aynı şekilde performans da ciddi derece artmış durumda. Bunun yanında, işlemci 3 GHz üstünde daha uzun duruyor.

Tekli çekirdekte 10 puanlık bir düşüş var, zira Turbo kilidi yüzünden. 3.9 GHz yerine 3.4 GHz'de çalışıyor.

Max sıcaklığın değişmemesi ise, termal macun ve fan tepkisi ile alakalı. Punlar anlık peek ayrıca. UV'den önce 80 civarında gezen sıcaklık, UV'den sonra 65 - 75 civarında gezmeye başladı. 1 senedir aynı termal macunla kullandığımı düşünürsek, kaliteli bir macunla daha iyi olabilir.

Tabii -145 Mv'da da denedim ama sonuç hüsran oldu. :)

Eki Görüntüle 711732

Undervoltun işe yaradığını ve hem güç hem de batarya olarak kazanç sağladığını düşünüyorum.

ThrottleStop'tan sadece voltage offset ve Max Turbo multipler ayarlarını değiştirdim. Ayarlarım böyleydi:

Eki Görüntüle 711742

Tabii bunlar benim ayarlarım, lütfen kendi laptopunuza direkt uygulamayın. Ek olarak, Reddit gibi çevrelerde, i5 8256u için genelde -100 mv Core/Cache ve -75 mv GPU voltajı önerilmiş. Bu değerlerle başlayabilirsiniz.

Sorularınız varsa belirtmekten çekinmeyin. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. :)

İyi sosyaller.

Hocam ben hiç anlamıyorum i79750h kullanıyorum undervolt yapmak istiyorum yapmak istememin sebebi işlemci frekans düşüklüğü oluyor ısınınca.

Geri
Yukarı