Matematik anlamıyorum ne yapmalıyım?

Dostum öncelikle şunu söyleyeyim Matematiğe öcü gözüyle bakarsan yapamazsın. Yapamam dersen yapamazsın. Üstüne düşmezsen yapamazsın. 10.sınıf öğrencisiyim. LGS'de 18-2 Türkçe, 18-2 Fen, Sosyal full İngilizce 1 yanlış yaptım. Ama 6-4 Matematiğim olduğu için 380-390 civarı bir puan aldım hiçbir nitelikli liseye yerleşemedim. Fakat şu an Matematiği çok seviyorum ve çalışacak bir şey bulamazsam zevkine Matematik çalışıyorum. İstediğin lise 376 puanmış. Aldığım puan ile 10-15 liseyi tutturabiliyordum. Fakat yüzdelik dilimim %16 olduğu için yerleşemedim. Kısacası puana bakma. Netlerine bak. Bunu moralini bozmak için söylemedim. Fakat gerçeklerin de farkına varmanı yaşadıklarımı yaşamanı istemiyorum. Şu an işlediğin üslü-köklü sayılar gibi konular lisede yine karşına çıkacak. Kısacası kaçamazsın. Kaçarsan başaramazsın. 1 saat Fen çalışıyorsan 3 saat Matematik çalışmalısın. Önce kendine güven sakin sakin masanın başına otur. Dikkatini dağıtacak şeylerden uzak dur arkadaşlarını da umursama. Günde 500 soru çözüyorum ben diyenlerin çoğu yalan söylüyor. Ne de olsa hepiniz birbirinizin rakibisiniz ve bu sınavlarda moral çok önemli. Her şey sende başlıyor ve sende bitiyor. Bu süreçte etrafından bolca "Güzel bir lise kazanamazsan üniversite okuyamazsın hayatın biter!" Sözünü duyacaksın belki de duyuyorsundur. Okuduğun okul evet önemli. Fakat sen okulum iyi diyerek çalışmazsan üniversite kazanamazsın. Okulum zaten kötü diyerek çalışmazsan yine başaramazsın. Her şey sende başlıyor ve sende bitiyor.... Özel ders alabilirsin, YouTube'dan ders dinleyebilirsin senin kararın. Son tavsiye olarak da sayısal konuları ezberleme, mantığını kavra diyebilirim. Başarılar dilerim.

Sizin dediğiniz gibi ben de Lgs' de maalesef batırdım. Şuan 9. sınıfım. Benim de şöyle bir önerim olacak. 1. dönem tabiri caizse hayvan gibi çalıştım hatta uyurken ''Onun cevabı C olmayacak mı'' diye kendi kendime konuşuyormuşum. Benim süre sıkıntım vardı ve bir türlü çözemiyordum şimdi de aynı sıkıntıyı yaşıyorum bir türlü denemeyi yetiştiremiyorum. Hedefim 400 üzeri alıp güzel bir liseye yerleşmek ve yaz geldiğinde bir bilgisayar toplayıp keyfime bakmaktı. Ancak bu covid çıkınca ilk defa evden çalışmaya başladık ki bu da bilgisayarla haşır neşir olmamı gerektirdi ve windows hataları gibi ıvır zıvır şeyler ile uğraşmak zorunda kaldım ve dersler anlaşılmıyordu. Hoca sanki kendi kendine soruları çözüyor biz de dinliyorduk. Olan o zaman oldu zaten kafam o kadar karışmıştı ki derslere odaklanamıyordum. Geforce now'dan oyunlar oynamaya başlamıştım. 10 dakikalık ders aralarında Cs go ölüm maçı falan girmeye başladım ve sonunda sınav gününe geldim ilk defa böyle büyük bir sınava gireceğim için çok heyecanlıydım ama bir yandan da 50'den fazla LGS benzeri deneme sınavlarına girdiğim için heyecanımı bastırmaya çalışıyordum. O akşam babam bana çok güveniyordu ve annem kazanmamı benden çok istiyordu resmen. Kuzenim taktikler yazıyordu işte su çok içme falan fişman. Şuan bile hatırlayınca tüylerim diken diken oluyor. Biliyorsunuz 2020 Lgs'si sadece 1. dönem konularından oldu ve bu durumu değerlendiren de oldu, değerlendiremeyende. Neyse sınav günü geldi çattı ben de okula geldim. Girdim sınıfa 2 tane yaşlı, kadın erkek gözetmeni gördüm. ''Hocam'' dedim ''neresi benim sıram?'' cevap falan vermedi. Orada uyuz olduğum bir çocuk vardı ''geç geç şurası ya insan bir sınav olacağı sıraya bakar'' diye homurdandı. Covid varken sınav yapıldığı için maske takıyoruz. ''İsteyen maskesini çıkarabilir ama bence çıkarmayın'' dedi gözetmen. Neyse ben hazırdım ve sınav başladı, çıkardım maskemi neredeyse herkes maskesini çıkardı. Başladım sorulara göz gezdirmeye. Sonra çözmeye başladım sözel bölüm bitti. Verdik kağıtları. Dışarı bahçeye çıkarttılar bizi, bahçeye masalar koymuşlar. Yer kalmadı oturamadım. Basket potalarının oraya gittim. Bir şeyler getirmiştim onları yedim. Küs olduğum bir arkadaş vardı barıştık onunla. Sonra başladık konuşmaya ben diyorum bilgisayar toplayacağım inşallah, o diyor iphone alacağım. Yaklaşık 50 dakikalık molayı böyle kafamı şişirerek geçirdim. Aferin bana : / Sonrasında sayısal bölüm için sınıflara girdik. Ve benim kafam çok kötüydü. Girdik sınava çıkardım maskemi bakınıyorum falan etrafa sonra önüme bakıp çözüyorum. Arada kendi kendime ''al işte girdin sınava şimdi de çıkacaksın işte'' gibisinden bir şeyler diyorum. Sonra süre bittiğinde dedim ki ''Ben ne yaptım ya'' o an sanki zaman durmuş gibi saçma sapan bir şey hissettim. Babam acaba gelince ne tepki verecek arkadaşlarım ne yaptı. Matematikte onca çözdüğüm sorudan sonra bu sınavda yaptıklarım. Kafam yerinden çıkacak gibiydi 1 yıl boyunca odaklanıp çalıştığım bu sınav hızlıca olup bitmişti. Ne olduğunu anlayamıyordum, anlamak da istemiyordum. Çıktım sınavdan dışarıda bir rüzgar var. dert dediğin buymuş meğer ha. Arkadaşımla falan psikolojimiz alt üst olmuştu bakıyorum gece 1'de Müslüm dinliyor arkadaşım. O gün kuzenlerim yanımıza geldi babam arıyor nasıl geçti diye kardeşim oradan 1 aydır beklidiği oyunu play store dan ''chuchel'ı al diyor iyice kafayı yedim o gün ve ondan sonra bir karar aldım kendi kendime okulumda birinci olacağım diye. O doğrultuda da ilerliyorum.
Buradan Lgs'ye gireceklere sesleniyorum!
1. Azimli ol. Hedefinden asla vazgeçme!
2. Bolca test ve deneme çöz.
3. Konularda eksiğin varsa kitaplardan, youtube gibi kaynaklardan eksiğini kapat öyle test çöz.
4. Hiçbir derse lanet olsun diye yaklaşma.
5. Matematiği sev. Sevmen için konularının tam olması ve dinledikten sonra bolca pratik yapman gerekiyor.
6. Diğer aktivitelerine de zaman ayır ama çok fazla değil bir süreliğine önceliğine odaklan.
7. Ekrandan olabildiğince uzak dur zaten derslerin online olduğu için çok fazla bakıyorsun.
8. Bilgisayarda derste hoca bir şey anlatırken çok acil bir şey yoksa başka bir iş ile uğraşma.
9. Aralarda vakit buldukça dışarı çık hava al. Çıkamıyorsan pencereni aç, Şöyle bir dışarı bak.
10. En önemlisi de bu sınavda başarı göstersen de göstermesen de hiç kimsenin sana olan sevgisi değişmeyecek. Dünyanın sonu değil! Daha Üniversite sınavı var.
İyi Çalışmalar!

Sizin dediğiniz gibi ben de Lgs' de maalesef batırdım. Şuan 9. sınıfım. Benim de şöyle bir önerim olacak. 1. dönem tabiri caizse hayvan gibi çalıştım hatta uyurken ''Onun cevabı C olmayacak mı'' diye kendi kendime konuşuyormuşum. Benim süre sıkıntım vardı ve bir türlü çözemiyordum şimdi de aynı sıkıntıyı yaşıyorum bir türlü denemeyi yetiştiremiyorum. Hedefim 400 üzeri alıp güzel bir liseye yerleşmek ve yaz geldiğinde bir bilgisayar toplayıp keyfime bakmaktı. Ancak bu covid çıkınca ilk defa evden çalışmaya başladık ki bu da bilgisayarla haşır neşir olmamı gerektirdi ve windows hataları gibi ıvır zıvır şeyler ile uğraşmak zorunda kaldım ve dersler anlaşılmıyordu. Hoca sanki kendi kendine soruları çözüyor biz de dinliyorduk. Olan o zaman oldu zaten kafam o kadar karışmıştı ki derslere odaklanamıyordum. Geforce now'dan oyunlar oynamaya başlamıştım. 10 dakikalık ders aralarında Cs go ölüm maçı falan girmeye başladım ve sonunda sınav gününe geldim ilk defa böyle büyük bir sınava gireceğim için çok heyecanlıydım ama bir yandan da 50'den fazla LGS benzeri deneme sınavlarına girdiğim için heyecanımı bastırmaya çalışıyordum. O akşam babam bana çok güveniyordu ve annem kazanmamı benden çok istiyordu resmen. Kuzenim taktikler yazıyordu işte su çok içme falan fişman. Şuan bile hatırlayınca tüylerim diken diken oluyor. Biliyorsunuz 2020 Lgs'si sadece 1. dönem konularından oldu ve bu durumu değerlendiren de oldu, değerlendiremeyende. Neyse sınav günü geldi çattı ben de okula geldim. Girdim sınıfa 2 tane yaşlı, kadın erkek gözetmeni gördüm. ''Hocam'' dedim ''neresi benim sıram?'' cevap falan vermedi. Orada uyuz olduğum bir çocuk vardı ''geç geç şurası ya insan bir sınav olacağı sıraya bakar'' diye homurdandı. Covid varken sınav yapıldığı için maske takıyoruz. ''İsteyen maskesini çıkarabilir ama bence çıkarmayın'' dedi gözetmen. Neyse ben hazırdım ve sınav başladı, çıkardım maskemi neredeyse herkes maskesini çıkardı. Başladım sorulara göz gezdirmeye. Sonra çözmeye başladım sözel bölüm bitti. Verdik kağıtları. Dışarı bahçeye çıkarttılar bizi, bahçeye masalar koymuşlar. Yer kalmadı oturamadım. Basket potalarının oraya gittim. Bir şeyler getirmiştim onları yedim. Küs olduğum bir arkadaş vardı barıştık onunla. Sonra başladık konuşmaya ben diyorum bilgisayar toplayacağım inşallah, o diyor iphone alacağım. Yaklaşık 50 dakikalık molayı böyle kafamı şişirerek geçirdim. Aferin bana : / Sonrasında sayısal bölüm için sınıflara girdik. Ve benim kafam çok kötüydü. Girdik sınava çıkardım maskemi bakınıyorum falan etrafa sonra önüme bakıp çözüyorum. Arada kendi kendime ''al işte girdin sınava şimdi de çıkacaksın işte'' gibisinden bir şeyler diyorum. Sonra süre bittiğinde dedim ki ''Ben ne yaptım ya'' o an sanki zaman durmuş gibi saçma sapan bir şey hissettim. Babam acaba gelince ne tepki verecek arkadaşlarım ne yaptı. Matematikte onca çözdüğüm sorudan sonra bu sınavda yaptıklarım. Kafam yerinden çıkacak gibiydi 1 yıl boyunca odaklanıp çalıştığım bu sınav hızlıca olup bitmişti. Ne olduğunu anlayamıyordum, anlamak da istemiyordum. Çıktım sınavdan dışarıda bir rüzgar var. dert dediğin buymuş meğer ha. Arkadaşımla falan psikolojimiz alt üst olmuştu bakıyorum gece 1'de Müslüm dinliyor arkadaşım. O gün kuzenlerim yanımıza geldi babam arıyor nasıl geçti diye kardeşim oradan 1 aydır beklidiği oyunu play store dan ''chuchel'ı al diyor iyice kafayı yedim o gün ve ondan sonra bir karar aldım kendi kendime okulumda birinci olacağım diye. O doğrultuda da ilerliyorum.
Buradan Lgs'ye gireceklere sesleniyorum!
1. Azimli ol. Hedefinden asla vazgeçme!
2. Bolca test ve deneme çöz.
3. Konularda eksiğin varsa kitaplardan, youtube gibi kaynaklardan eksiğini kapat öyle test çöz.
4. Hiçbir derse lanet olsun diye yaklaşma.
5. Matematiği sev. Sevmen için konularının tam olması ve dinledikten sonra bolca pratik yapman gerekiyor.
6. Diğer aktivitelerine de zaman ayır ama çok fazla değil bir süreliğine önceliğine odaklan.
7. Ekrandan olabildiğince uzak dur zaten derslerin online olduğu için çok fazla bakıyorsun.
8. Bilgisayarda derste hoca bir şey anlatırken çok acil bir şey yoksa başka bir iş ile uğraşma.
9. Aralarda vakit buldukça dışarı çık hava al. Çıkamıyorsan pencereni aç, Şöyle bir dışarı bak.
10. En önemlisi de bu sınavda başarı göstersen de göstermesen de hiç kimsenin sana olan sevgisi değişmeyecek. Dünyanın sonu değil! Daha Üniversite sınavı var.
İyi Çalışmalar!

Bu hatandan dolayı hayatının en büyük derslerinden birini almış görünüyorsun. Yolun açık olsun genç arkadaşım.

Sizin dediğiniz gibi ben de LGS'de maalesef batırdım. Şu an 9. sınıfım. Benim de şöyle bir önerim olacak. 1. dönem tabiri caizse hayvan gibi çalıştım hatta uyurken "onun cevabı C olmayacak mı" diye kendi kendime konuşuyormuşum. Benim süre sıkıntım vardı ve bir türlü çözemiyordum şimdi de aynı sıkıntıyı yaşıyorum bir türlü denemeyi yetiştiremiyorum. Hedefim 400 üzeri alıp güzel bir liseye yerleşmek ve yaz geldiğinde bir bilgisayar toplayıp keyfime bakmaktı. Ancak bu covid çıkınca ilk defa evden çalışmaya başladık ki bu da bilgisayarla haşır neşir olmamı gerektirdi ve Windows hataları gibi ıvır zıvır şeyler ile uğraşmak zorunda kaldım ve dersler anlaşılmıyordu. Hoca sanki kendi kendine soruları çözüyor biz de dinliyorduk. Olan o zaman oldu zaten kafam o kadar karışmıştı ki derslere odaklanamıyordum. GeForce Now'dan oyunlar oynamaya başlamıştım. 10 dakikalık ders aralarında CS:GO ölüm maçı falan girmeye başladım ve sonunda sınav gününe geldim ilk defa böyle büyük bir sınava gireceğim için çok heyecanlıydım ama bir yandan da 50'den fazla LGS benzeri deneme sınavlarına girdiğim için heyecanımı bastırmaya çalışıyordum. O akşam babam bana çok güveniyordu ve annem kazanmamı benden çok istiyordu resmen. Kuzenim taktikler yazıyordu işte su çok içme falan fişman. Şu an bile hatırlayınca tüylerim diken diken oluyor. Biliyorsunuz 2020 LGS'si sadece 1. dönem konularından oldu ve bu durumu değerlendiren de oldu, değerlendiremeyende. Neyse sınav günü geldi çattı ben de okula geldim. Girdim sınıfa 2 tane yaşlı, kadın erkek gözetmeni gördüm. "Hocam" dedim "neresi benim sıram?" Cevap falan vermedi. Orada uyuz olduğum bir çocuk vardı "geç geç şurası ya insan bir sınav olacağı sıraya bakar" diye homurdandı. Covid varken sınav yapıldığı için maske takıyoruz. "İsteyen maskesini çıkarabilir ama bence çıkarmayın" dedi gözetmen. Neyse ben hazırdım ve sınav başladı, çıkardım maskemi neredeyse herkes maskesini çıkardı. Başladım sorulara göz gezdirmeye. Sonra çözmeye başladım sözel bölüm bitti. Verdik kağıtları. Dışarı bahçeye çıkarttılar bizi, bahçeye masalar koymuşlar. Yer kalmadı oturamadım. Basket potalarının oraya gittim. Bir şeyler getirmiştim onları yedim. Küs olduğum bir arkadaş vardı barıştık onunla. Sonra başladık konuşmaya ben diyorum bilgisayar toplayacağım inşallah, o diyor iPhone alacağım. Yaklaşık 50 dakikalık molayı böyle kafamı şişirerek geçirdim. Aferin bana: / Sonrasında sayısal bölüm için sınıflara girdik. Ve benim kafam çok kötüydü. Girdik sınava çıkardım maskemi bakınıyorum falan etrafa sonra önüme bakıp çözüyorum. Arada kendi kendime "al işte girdin sınava şimdi de çıkacaksın işte" gibisinden bir şeyler diyorum. Sonra süre bittiğinde dedim ki "ben ne yaptım ya" o an sanki zaman durmuş gibi saçma sapan bir şey hissettim. Babam acaba gelince ne tepki verecek arkadaşlarım ne yaptı. Matematikte onca çözdüğüm sorudan sonra bu sınavda yaptıklarım. Kafam yerinden çıkacak gibiydi 1 yıl boyunca odaklanıp çalıştığım bu sınav hızlıca olup bitmişti. Ne olduğunu anlayamıyordum, anlamak da istemiyordum. Çıktım sınavdan dışarıda bir rüzgar var. Dert dediğin buymuş meğer ha. Arkadaşımla falan psikolojimiz alt üst olmuştu bakıyorum gece 1'de müslüm dinliyor arkadaşım. O gün kuzenlerim yanımıza geldi babam arıyor nasıl geçti diye kardeşim oradan 1 aydır beklidiği oyunu Play Store'dan "chuchel'ı al diyor iyice kafayı yedim o gün ve ondan sonra bir karar aldım kendi kendime okulumda birinci olacağım diye. O doğrultuda da ilerliyorum.
Buradan LGS'ye gireceklere sesleniyorum!
1. azimli ol. Hedefinden asla vazgeçme!
2. bolca test ve deneme çöz.
3. konularda eksiğin varsa kitaplardan, YouTube gibi kaynaklardan eksiğini kapat öyle test çöz.
4. hiçbir derse lanet olsun diye yaklaşma.
5. matematiği sevsevmen için konularının tam olması ve dinledikten sonra bolca pratik yapman gerekiyor.
6. diğer aktivitelerine de zaman ayır ama çok fazla değil bir süreliğine önceliğine odaklan.
7. ekrandan olabildiğince uzak dur zaten derslerin Online olduğu için çok fazla bakıyorsun.
8. bilgisayarda derste hoca bir şey anlatırken çok acil bir şey yoksa başka bir iş ile uğraşma.
9. aralarda vakit buldukça dışarı çık hava al. Çıkamıyorsan pencereni aç, şöyle bir dışarı bak.
10. en önemlisi de bu sınavda başarı göstersen de göstermesen de hiç kimsenin sana olan sevgisi değişmeyecek. Dünyanın sonu değil! Daha üniversite sınavı var.
iyi çalışmalar!

Kaç aldın sınavdan?

Yeni konular

Geri
Yukarı